Včera dnes a zítra aneb stalo se před……

15/10/2013    

0


Opět jsem usedla za svůj psací stůl a PC abych se pozastavila nad velmi zvláštními okolnostmi kterými mi všici na npříč naší společností toho času procházíme a tyto okolnosti jsou zvláštní víc než si vůbec dokážeme uvědomit neboť tyto okolnosti kterými nyní společensky procházíme a jim na vlnách osudu čelíme jsme již osudově jakož to tato společnost a tento stát prožili jenom jsme na tento moment těchto již osudových okolností zapomněli.

SILVESTR 2012 -2013

Vraťme se nyní na vlnách osudu do třicátých let dvacátého století,byla osudově středa 25.listopadu a psal se rok 1931 tehdy zvláštní vydání ” RUDÉHO VEČERNÍKU ” číslo: XII z roku 1931 na titulní stránce tohoto deníku který stál tehdy 0,20 haléřů stál velkými písmeny podtitul:

SEDM MRTVÝCH DVANÁCT RANNĚNÝCH : ČETNICKÝMI VÝSTŘELY U FRÝVALDOVA

Tento podtitul v novinách tehdy tučnými písmeny zvýrazněn oznamoval co se vlastně tehdy osudově přihodilo :

Meritum daného článku
cituji :

– Ve středu 25.listopadu 1931 četníci stříleli do zástupu demonstrujících dělníků v Dolní Lipové u Cikhartic ,sedm demonstrantů bylo zabyto dvanáct jich bylo těžce raněno. K údálosti dodáváme tyto podrobnosti před týdnem byla skončena stávka 300 kamenodělníků v místních lomech v Cikharticích. Stávka byla vedena proti snížení mezd a skončila pod vedením rudých odoborářů.Protože snížení mezd bylo odvoláno. Dělníkům byla přislíbena stálá pracovní místa a záruka v toho že se nebude propouštět.Což byli jenom sliby,proto dělníci a rudí odboráři svolali stávku a ve spojení z nezaměstnanými dělníky zahájili demonstrace.

Tyto demonstrace byli zahájeny proti postupu ministerstva sociální péče ” za rošíření podopry na všechny nezaměstnané na účet států a podnikatelů.Demonstrující dělníci v sevřených řadách táhli svůj průvod do Frývaldova,kde u Okresního úřadu se chtěli domáhati splnění svých požadavků. Na cestě do Frývaldova u vesničky Dolní Lipová mezi starým lázeňským domem a Jungovým obchodem došlo k vražedné střelbě ze strany četníků.

Dělnická krev má zakrýti krach gentského systému psalo se tehdy v uvedeném denníku.Tento článek tehdy oznamoval čtenářům jaká hrůznost se osudově stala a byla spáchána vůdči dělníkům,vůdči nezaměstnaným dělníkům a jejim rodinám vůdči chudým lidem kteřý byli dnes a denně vykořisťovány státem a podnikateli.
Když se vrátíme do součastnosti řekla bych že mezi součastností a uvedenou minulostí z 25.listopadu roku 1931 není moc velkého rozdílu jenom se podívejme na probíhající se údálosti na Ostravsku kde tamním horníkům hrozí že příjdou o práci a politici potažmo stát důl Paskov nezachrání proto také horníci a odoráři v úterý 17.září 2013 svolali demonstraci a já sama osobně se domnívám že to nebyla toho času první ani poslední demonstrace v téže uvedených a probíhajících údálostí jenom doufám a k bohu se modlím zároveň aby se na vlnách osudu neopakovali údálosti z 25.listopadu roku 1931 kterým tato společnost již čelila a lidé kteřý byli v podobné neli stejné situaci jako dnešní horníci na Ostravsku byli osudově vystaveny to by opravdu byla poslední tečka za vším.

Je velmi žalostné že v 21.století se dnešní civilizovaná společnost potýká s výraznou nezaměstnaností a chudobou která zde panovala ve třicátých letech dvacátého století.

Když končila doba reálného komunismu v Československu bylo mě tehdy 16 let ale pamatuji si velice dobře že každý člověka – občan měl právo na práci právo na bydlení právo na vzdělání a právo na bez platnou lékařskou péči tyto práva mimo jiné byli a jsou součástí ústavy tohoto státu jsou nezadatelná nezcizitelná právně nezrušitelná a nepromlčitelná nikdo se těchto přirozených práv nesmí vzád přesto jsou tato přirozená práva nejen Ostravským horníkům ale potažmo všemu lidu úpírána” neboˇ jest velká prostupující nezaměstnanost a ti co jsou zaměstnáni můžou každým dnem nedej bůh být mnohdy z cela nečekaně ze zaměstnání propuštěny lidé jsou bez střechy nad hlavou nemají vlastní bydlení když nebydlí v předraženém podnájmu tak bydlí v různých ubytovnách které také nejsou žádnou lacinou záležitostí nebo v tom nejhorším případě bydlí na ulici bez ohledu zad li je horké léto kde člověku hrozí přehřátí úpal dehydratace a kolaps či v zimním období kde v mrazu a nepřizni tohoto zimního počasí hrozí těmto lidem omrzliny gangréna dolních končetin po sléze amputace končetiny při nejhorším přímio umrznutí a kde jsou poté základy hygieny která jest součástí každého člověka – občana.

Kde je lidská důstojnost a osobní čest daného člověka – občana který je dnes a denně vystavován různým rizikům a nástrahám na ulici včetně různých kožních chorob a nemocí jenom proto že jest bezdomovec to jest člověk bez domova jenom proto že osudově přišel o zaměstnání a neměl peníze na zaplacení nájemného ” jako to hrozí ( OSUDOVĚ ) Ostravským horníkům KLADU SI VELMI LAPIDÁRNÍ OTÁZKU ? jak je vůbec možné že toto stát připustí ?

Jak jest možné že tento lid toto vše připustí ??

A proč se toto všechno na vlnách osudu znovu a znovu opakuje ?

Je to možná tím že když stát zapomene na svoji historii musí jí prožít znovu – prostá řeč pravdy bohužel.

Záznam zhotovila:
Honzina Maagová
Korespondentka občanské žurnalistiky
TRUTNOV
JanaMaag@seznam.cz

V rubrice: Život