Občanská žurnalistika

Občanská žurnalistika je zpravodajská i publicistická činnost, ve které jako žurnalisté vystupují obyčejní lidé. Amatéři sbírají, píšou, analyzují a šíří zprávy a informace.

občanská žurnalistika bez ozdob v praxi?

Záměrem tohoto zapojení je poskytnutí nezávislých, spolehlivých, přesných a relevantních informací s širokým záběrem na různá spektra společnosti. Občanská žurnalistiky by neměla být zaměňována za žurnalistikou civilní, která je tvořena profesionálními novináři.

Ideou stojící v pozadí občanské žurnalistiky je to, že i lidé bez novinářského vzdělání a jakékoliv profesionální praxe mohou používat nástroje moderních technologií a globálního prostředí Internetu a tvořit společně s jinými sice různě kvalitní, ale zato funkční mediální prostor.

Občanská žurnalistika to jsou blogy, mikroblogy, fóra, komunitní prostory, různé specializované projekty a další. Příkladem občanské žurnalistiky je také web Odhaleni.info.

V době Internetu může své informace a názory bez ohledu na kvalitu předávat ostatním opravdu každý.

Občanská žurnalistika v praxi to nejsou jen klady. Její konzumace například vyžaduje mnohem víc uvážlivý a kritický přístup než dejme tomu čtení interně cenzurovaných článků v celostátním tisku, které prošly důkladnou korekturou.

Zareagujte jako první na tento článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *