Jim ČERT a STB

10/10/2010    

6


Jim Čert a STB? Toto zjištění bylo něco jako bodnutí nožem přímo do srdce. Proč to člověk, který je pro mne ztělesněním rebelství, udělal? … a za kolik?

SILVESTR 2012 -2013

Jim ČERT a STB

Jim Čert

Hluboce se omlouvám všem, kterým jsem ublížil. I těm jež jsem zranil nepřímo. V důsledku vzato jsem ublížil i sám sobě.

To jsou slova omluvy Jima Čerta, vlastním jménem Františka Horáčka, který vědomě spolupracoval s STB.

Jim Čert – rebel, který zpívá vlastní balady a protest songy, přičemž se sám doprovází na harmoniku. Hudba Jima Čerta je velice osobitá a jeho styl se nachází mezi rockem a písničkářskou formou.

Pro mne osobně se stalo provalení spolupráce (a její formy) těžkou ránou pro mé vnímání světa a lidské morálky.

Nikdy jsem nepokládal lidi, kteří pracovali pro STB pro přesvědčení nebo jako profesní uplatnění, za někoho, kdo je více zavrženíhodný než většina ostatních.

Bývalého agenta Státní bezpečnosti Pavla Minaříka nepovažuji za někoho o nic morálně horšího něž kmenové zaměstnance CIA, KGB nebo třeba BIS.

… ALE JIM ČERT ???

U „slaďoučkých“ hošánků, kteří se už ze své podstaty přiklánějí k silnější většině ať už z čistého prospěchářství nebo proto že tyhle tipy se tak nějak vždy ztotožní s aktuálně panujícím režimem, mne spolupráce s policii neudivuje. Nepohoršuje mne spolupráce s STB u umělců, jejiž tvorba spočívá v představování děl jiných. U lidí jako je Tošovský, bych byl dokonce překvapený, kdyby kontakty s STB neměli.

Trochu z jiného soudku pro mne bylo zjištění, že na seznamech spolupracovníků STB se našlo jméno Jaromíra Nohavici – to mi už způsobilo mžitky před očima. Když jsem se, ale později zamyslel nad formou Nohavicovy spolupráce, pomyslně jsem nad tím mávl rukou.

ALE Jim Čert – aktivní a efektivní agent STB ??? To je fakt extra silné kafe.

Jak může Čert vzít harmoniku a předstoupit před své diváky? V tomto ohledu ho hluboce lituji.

Jimi nevím jak ostatní, ale mi omluva tak nějak nestačí. Raději než vyumělkované omluvné věty bych si přečetl celý příběh o spolupráci Jimiho Čerta se státní bezpečností. Omluvu si vždy podvědomě spojím s větami typu „omluv se a pak se můžeš dívat na Večerníček“. Já dávám přednost přiznání, ale přiznání se vším všudy. Pak si totiž můžu udělat vlastní názor, možná pochopit a někdy taky odpustit.

Spolupráce Jimiho Čerta s STB

čerpáno z cibulka.com

Jim Čert podepsal spolupráci s STB 21. června 1979 v Hradci Králové. Jeho krycí jméno bylo „Akord“ a jeho řídícím orgánem byl por. A. Jílek. Dne 23. 10. 1981 byl převeden do Prahy na II. správu StB pod kapitána Špringera. V Praze bylo jeho krycí jméno „Homér“. Spolupráce Jima Čerta s StB byla ukončena 14. 3.1989, mimo jiné z důvodu chronického zánětu jater. Podle dokumentace Jim Čert za spolupráci s STB získal l 7.200 Kčs a to včetně poukázek do obchodních domů a okolo tisíce korun na výdaje. Jimi Čert byl prý úkolován na hnutí tak zvané „volné mládeže“.

Známé je udání samizdatového vydavatele Michala Hýbka (časopis Vokno), který kvůli tomu strávil ve vězení 18 měsíců.

Jimi Čert – životopis

Jim Čert se narodil v Praze 25. 2. 1956. V době povinné školní docházky absolvoval Hudební školu umění se zaměřením na komposici, harmoniku a zpěv. Pak se vyučil soustružníkem. Od konce 70. let se věnuje skládání a zpívání vlastních písní. V roce 1989 poprvé vyjel koncertovat mimo ČR – Francie, Rakousko, Itálie, Slovinsko, Německo, Švýcarsko. V roce 1991 vycestoval do USA.

V Kalifornii založil rockovou kapelu Life After Life s kterou se zúčastnil několika festivalu a turné po Evropě.

Nyní žije Jim Čert v ČR. Vystupuje v barech a klubech v Praze, České republice i několika evropských státech. Skládá nové písně.

Diskografie – J.Čert

  • Světlu vstříc (Globus Internacional 1992)
    nahráno 5. května 1990 v soukromé hospodě pana Františka Šmída v Dolních Štěpanicích
  • Poutník z transporty (Bevox 1997)
  • Písně Středozemě (Bevox 1998)
    podle J. R. R. Tolkiena
  • Karneval mrtvol
    vytvořeno 3. 2. 2005 ve studiu scare & demon v
    podzemí hostince na staré kovárně
  • Life After Life (Alternative Tentacles Records 1995 a 1997)

Čertovy písně lze najít i na těchto deskách

  • ATTACK OF THE TENTACLES
  • THE DAY THE NEEDLES STOOD STILL
  • Let There Be Singles. (The Imports)
  • UMĚNÍ PROTI CENZUŘE

Písně Jima Čerta a způsob jakým je interpretuje mám rád a pravděpodobně na ně nikdy nezanevřu. Bohužel už je asi nebudu poslouchat se stejnými pocity a prožitky jako v době sladké neznalosti.

Odkazy k tématu

  • oficiální stránka Jimi Čerta – zde
  • Jim Čert na Wikipedia.org – zde
  • STBlist na cibulka.com – zde
V rubrice: Osobnosti