Záporožští kozáci píší dopis tureckému sultánovi

22/06/2008    

4


Není moc lidí, kteří by neznali slavný obraz Ilji Repina „Záporožští kozáci píší dopis tureckému sultánovi“. Velmi málo je ovšem těch, kteří znají obsah dopisu, který tehdy kozáci sultánovi Mehmetovi IV. napsali. V mém článku najdete dopis sultánův i text kozácké odpovědi, obraz i doplňující komentář zamýšlející se nad pravostí textu kozáckého listu.

SILVESTR 2012 -2013

Autor: Petr

Záporožští kozáci píší dopis tureckému sultánovi

Turecký sultán Mehmet VI. Napsal v roce 1676 tento kozákům ze Záporoží následující dopis:

Jako sultán, syn Mohameda, bratr slunce a měsíce, vnuk a vicekrál Alláha, vládce království Makedonie, Balylonu, Jeruzaléma, Horního a Dolního Egypta, císař nad císaři, panovník nad panovníky, výjimečný rytíř, nikdy neporažený, vytrvalý strážce hrobky Ježíše Krista, správce vybraný samotným Alláhem, naděje a útěcha muslimů, vítěz nad křesťany a jejich velký ochránce – nařizuji vám, záporožským kozákům, abyste se mi dobrovolně a bez odporu podřídili a zdrželi se obtěžování dalšími útoky.

Odpověď kozáků zněla takto:

Záporožští kozáci tureckému sultánovi!

Ó sultáne, turecký ďáble a příteli a potomku ďábla, tajemníku samotného Lucifera. Jaký ďábelský druh rytíře to jsi, když nedokážeš zabít ježka s holou prdelí? Ďábel sere, tvoje vojsko žere. Nepodřídíš si, ty zkurvysynu, křesťanské syny; nebojíme se tvojí armády a budeme proti ní bojovat na zemi i na moři, matkomrde.
Ty babylonský kuchaři, makedonský koláři, sládku z Jeruzaléma, ovcomrde z Alexandrie, pasáku prasat z Horního a Dolního Egypta, arménské prase, podolský zloději, tatarský pohádkáři, popravčí z Kamence a hlupáku celého světa a podsvětí, idiote před Bohem, vnuku hada, vřede na našem ptákovi. Prasečí rypáku, kobylí prdeli, jateční pse, nepokřtěná hlavo, přeřízni vlastní matku!
Tak prohlašujeme my, záporožští, ty ubožáku. Nebudeš pást ani křesťanská prasata. Tím končíme, protože neznáme datum a nemáme kalendář; měsíc je na nebi, léta páně, v den ten samý jak u nás, tak u vás, takže polib nám prdel!

Ataman Ivan Sirko s celým záporožským vojskem

dopis v ukrajinštině

Obraz ke kterému se vztahuje uvedený text namaloval slavný ruský malíř Ilja Jefimovič Repin. Známé jsou také jeho díla Ivan Hrozný a jeho syn Ivan, Burlaci na Volze, Portrét Mendělejeva a dalšími. Zajímavostí je, že na obrazu „Záporožští kozáci píší dopis tureckému sultánovi“ Ilja Repi pracoval od roku 1880 až do 1891, tj. 11 let.
Obraz v roce 1892 koupil car Alexandr III. za 35000 rublů, což byla na tu dobu nevídaně vysoká suma za dílo ruského malíře. Obraz byl dnes visí v Treťjavské galerii v Petrohradu. Zajímavostí také je, že obraz stejně jako text dopisu má několik variant, které se liší v detailech, puvodní obraz totiž sám autor přemaloval a také je známa další verze stejného obrazu od Repina, která je v Charkovském muzeu umění.


Text odpovědi kozáků tureckému sultánovi je v dnešní době velmi populární pro jeho protiislámský nádech. Text je ovšem mnohými často považován za umělé literární dílo a nikoliv za historický diplomatický dokument. Existuje totiž několik variant uvedeného dopisu, které se částečně liší textem, datováním, podpisem a nakonec i adresátem. Jiní lidé tvrdí, že různí kozáčtí hejtmani vedli s několika tureckými sultány v podstatě shodnou korespondenci.


Aneta commented on 08 Apr 2009, 08:36:55
Od Záporožců je třeba se učit jejich politickou korektnost! Všecko, co napsali tomu sultánovi je čistá pravda.

Karel commented on 16 Apr 2009, 05:53:18
Pěkné, moc … ve škole jsem moc pozor nedával, z ruštiny si pamatuji ten obraz, ale dopis nám byl zamlčen – škoda. Myslím, že bych se to z chutí naučil nazpaměť a pochytil pár slov, co v česko-ruském slovníku chyběly.

V rubrice: Historie, Umění