Drogy a my

25/10/2013    

0


Pod slovem droga si představíme látku, nějakým způsobem stimulující fyzický, nebo psychický stav člověka. Mylně se mnoho lidí domnívá, že s každou drogou je nutně spojená závislost. Nicméně slovem droga můžeme pojmenovat nejen výže zmíněné, nýbrž i nějakou činnost, hmotný majetek, nebo kupříkladu i věc hodnoty spíše duchovní. Drogu si může vytvořit, a jak už to tak bývá i vytvoří v průběhu svého života každý z nás. Kdokoliv z nás si pak pro vlastní stimulaci a / nebo za účelem naplnění nějaké potřeby může vytvořit drogu například z hudby, práce, studia, hraní, nebo třeba vozidla. Pokud ovšem slovem droga definujeme vše výše zmíněné, nemůžeme nutně ve všech případech hovořit a negativních dopadech. Poukazujíce na některé lékařské výsledky takto nemusíme nutně hovořit ani v případě první definice, ovšem pouze v případech některých látek.

SILVESTR 2012 -2013

Drogy jsou uváděny jako jeden za základních sociálních patogenů a to včetně tzv. „společensky uznávaných drog“ jako je alkohol, nebo cigarety. Typicky se s nimi spojují jiné sociální patogeny, jako kriminalita, či nezaměstnanost. Typicky represivním prostředkem proti drogám jsou média, která nás neustále zavalují informacemi, pokud se zrovna nedějě nic zajímavějšího, na co by se dalo upozornit. Jako volební argument drogy často používají i politici. Drogy jsou tedy nikoliv jedním z dá se říci „globáních problémů“ ale také častým tématem, i diskuzí, které se jich přímo netýkají.

Jaký je ale skutečný pohled lidí na drogy? Pochopitleně nejednoznačný a liší se už tím, že jiný názor mají lidé, kteří drogy zkoušeli a lidé, jenž se s drogami osobně ani nesetkali. Ani takové dělení ale nemůže jednoznačně vyhradit nějaký názor. Osobně zastávám hledisko, že v pohledu na věcnou podstut drog je mezi lidmi rozšířeno velké množství smyšleností, nebo polopravd a slovem droga lidé v drtivé převaze definují nejvýše uvedený případ. Spousta mladých (ale zdaleka nejen mladých) lidí zastavá pozitivní názor k některým měkkým drogám, zejména marihuaně a jiným drogám obsahujícím tetra-hydro-cannabidol, ale neprosto odmítavé, až represivní názory sdílejí ohledně drog tvrdých. Ovšem spousta lidí je také, dle mého názoru, až příliš konzervativně předpojatá vůči všemu co se dá jako droga definovat, vč. alkoholu a cigaret.

Osobně slovo droga používám v různých asociacích poměrně často, ale zřídka kdy v souvislosti s nějkými omamnými, nebo jinak stimulujícími látkami, spíše v souvislosti s nějakou čiností či s něčím hmotného charakteru, nebo i pokud mluvím o lidech, jelikož i lidé pro nás mohou být v jistém ohledu drogou. Já sám jsem se drogami typu marihuana již ve svém životě setkal, a zastávám názor, že například alkoholismus, nebo přílišné kouření cigaret může být i horší. Současně také odsuzuji tzv. tvrdé drogy, ale na druou stranu je mi v podstatě jedno co kdo dělá, pokud se mě to sobně nějak nedotýká. Setkal jsem se v životě i s „odborníkem“, který mi byl ochoten několik hodin vyprávět, jaké všechny zákony drogy porušují, a jak je špatné je brát, že kdo bere drogy je chudák a kdo je obhajuje je ještě větší, při tom patrně předět tématu neviděl ani z jedoucícho vlaku. Takových odborníků se najde víc. Nechci se drog nijak zastávat, ale část z nich nechci ani odsuzovat. Nijak se netajíím tím, že k většíně globálních témat sice mám svůj názor a to včetně drog, ale vůči lidem a zasahování držim flegmatický postoj. Koneckonců se neříká nadarmo „nehas co tě nepálí“. Osobně nezastávám ani žádné obdivné hledisko k lidem bojujícím proti drogám, lidem kteří se vyléčili z dlouholeté závislosti, nebo jakýmkoliv odborníkům. Dle mého názoru jsou drogy jen dalším příliš zveličovaným tématem, kterým se zbytečně zabývá mnoho lidí, jenž ani většinou o nich nic neví.

Doplnění: Rád bych vás upozornil, že tímto článkem jsem nezamýšlel říct nic nového, pokud se vám to nelíbí, můžete si jít uvařit kafe. A na gramatické chyby vám prdim, myšlenku nemění a mně osobně nijak netíží. Pokud nejste zamindrákovaní češtináři, nebo nevlastníte Oidipův či jiný syndrom, také by vás neměly vytáčet. V případě že máte i přesto dojem, že musíte všechny nutně upozorňovat na gramatické chyby, jež ani nejste schopni definovat, jděte si raději číst slovník spisovné češtiny. Všem ostatním přeju krásný den :-)

Tagged:
V rubrice: Život