Každým rokem vždy 2. listopadu se slaví všude v křesťanském světě svátek všech zemřelých (latinsky „In commemoratione omnium fidelium defunctorum„) – tzv. lidově „Dušičky„. Je to svátek, kdy si všichni věřící připomenou své zemřelé a to buď modlitbou a nebo návštěvou místa spočinutí. Je to svátek, v kterém se prokazuje úcta k zemřelým a také vzpomínka na blízké.
V anglicko mluvících zemí se tento svátek slaví trochu jiným způsobem. Lidé zde uznávají keltské pojetí svátku, spíše než křesťanské pojetí. Převlékají se do masek a chodí v průvodech ve městech a na koledu. Tento styl slavení má v sobě ještě z keltských dob zakódovaný jakýsi rituál – oblečení masek a tančení rituálních tanců, které se praktikují u některých náboženských obcí v USA. Tento svátek však nemá nic společného s úctou mrtvých, je to jakási fraška, která chce křesťanskou Evropu zesměšnit.
Nejhorší však na tom je, že se tento svátek stává pomalu populárním i u nás v ČR. V tento den, kdy se křesťané modlí a uctívají své zemřelé se letos v Praze procházelo několik lidí převlečených do masek. Možná si to někteří lidé neuvědomují, ale je to doslova a do písmene zabíjení naší kultury. Z větší části se děti na školách dozvídají spíše jen informace a historii, která se týká USA. Děti dnes mají velký problém dát dohromady například díla co napsala Božena Němcová, nebo stručně říci proč se slaví 28.říjen a další historické a kulturní mezníky se jim stávají záhadou. A to je celkem smutné, když vidíte studenty střední školy a nebo gymnázia jak stojí například u katedrály Svatého Víta a Svatého Vojtěcha a nevědí kdo byl stavitelem…
Jirka
01/11/2012
Máte pravdu, bohužel. Protože i zde nastupuje globalizace. A to je nesmírná škoda, protože pestrost různých národních „specialit“ se vytrácí. Možná jednou těžce budeme hledat své „kořeny“, které dělají národ národem, člověka člověkem.
A to říkám i přesto, že hřbitov navštěvuji zásadě mimo dušičky, protože v tyto dny je tam na můj vkus příliš mnoho lidí. I když, třeba by stálo za to tam jít a někoho živého potkat, popovídat si s ním … no, snad příští rok.
Pavel
24/10/2013
To není globalizace, to je lezdopr.elismus. Ještě více než dvacet let po listopadu 1989 je většina toho, co přichází z USA vnímána jako „pokrok“, před tím to bylo ze SSSR-třeba Děda Mráz, teď se sem cpe Santa Claus, Halloween, dokonce jsem už zažil i české bl.ce, kteří slavili „Den nezávislosti“. Tak to už mě dostalo úplně, když byli z Českých Budějovic!
Evropské pojetí Dušiček je tiché vzpomínání a sebezpytování, pokorná vzpomínka na ty, co již tady nejsou. Americké pojetí oslav, nejenom dušiček, je infikováno z Ameriky přišedvší barnumskou reklamou do podoby Halloweenu. Mocnosti mají rády vše velké, to ale znamená i „hloupost“.
Ada
02/11/2012
Tak já se přiznám – tento rok jsme také byla slavit Halloween. Pozvali mě američtí kamarádi. Trochu jsem se cukala, ale pak jsem si nasadila andělská křídla a svatozář. V klubu bylo víc cizinců než Čechů, a tak jsem si říkala, čí chleba jíš….. Valentýna neslavím.
Oktavius
03/11/2012
Kolik rodičů či prarodičů si myslíte, že zná jméno stavitele Svatého Víta? Kvality výuky je, jaká je, ona ani předtím nebyla nijak zvlášť. Myslím, že se příliš vyčítá kantorům a školskému systému (kantorům nedržím palce ani náhodou) a málo se mluví o tom, že skutečně primární roli (i co se vzdělání týká) má rodina. Podle přístupu rodičů k hodnotě vzdělání si většinou potomek buduje svůj vztah k němu. Ani nejosvícenější kantor pak neudělá nic s holomkem, který po vzoru svých rodičů vzděláním opovrhuje.
Absolutně nejsem přívržencem Halloweenu, nemá žádný základ v naší kultuře a mám za to, že se příliš neuchytí. Je to tak, jak píšete, keltské pojetí svátku, užívané v anglosaských zemích (nejvíce v USA), ale určitě nemá za cíl zesměšnit křesťanskou Evropu. Jednak to je příliš silný výraz, jednak bychom jim připisovali něco, co by jim ani ve snu nenapadlo. Z jejich pohledu je to jenom nevinná a nezávazná legrace (třeba jako u nás Apríl). Myslím, že Halloween přišel, zaujal pár lidí, časem jich to zase pár opustí a on tady bude živořit někde na okraji. Možná děláme bouři ve sklenici vody.
A pokud to bude jinak, budeme si za to moci zase sami. Pokud je člověk dospělý, svéprávný a používá zdravý rozum, Halloween by ho neměl nijak zvlášť zaujmout, zvlášť ne tak, že by kvůli němu zapomínal na historické křesťanské svátky. A jestli ano – co s nimi? Vzít jim volební právo? (Taky mám občas tu chuť.)
Vlada
05/11/2012
Dovolim si vnest sem jiny pohled. Svet je v permanentni biologicke nebo kulturni evoluci. Pokud nejaka kultura (to plati i pro tu nasi) neni schopna prezit pri styku s jinou kulturou tak nevidim duvod pro jeji existenci. Kultura se zabit neda, ta muze jedine vyhynout v dusledku nezajmu. Pokud nekdo slavi halloween tak mu svatek zemrelych asi nema co nabidnout.
Pepík
11/11/2012
Chci jen říct, že pro mé zaměstnání je jedno jestli vím, kdo postavil katedrálu Sv. Víta. Dušičky neslavím a na státních svátcích je „dobrý“ jen že je volno (když jsou uprostřed týdne je to …). A pokud to ze mě dělá méně čecha tak sem asi poloviční čech.
Hun
22/11/2012
Já myslím,, že o dějinách USA ví dnešní student ještě méně než o našich vlastních.
Pakulturu bych nenazýval americkou, protože je spíše tvořena ve velkých mediálních firmách, které zatím sídlí v USA. Ona není americká, jako spíš je to jen komerční hrůza, ta nemá domov ani národnost.
Dále se domnívám, že v USA jsou na tom s vírou lépe než my tady. Pokud chceme s něčím začít tak u sebe- ne s odkazem na druhého.