Tak jsem měl cestovat do Brna. Automobilem. Přiznám na rovinu, že jsem se maličko bál – pověst dálnice D1 je děsivá. Nakonec jsem ale měl štěstí – žádná problematická situace mě nepostihla a já projel téměř hladce. Nicméně hororové zprávy z D1 jsou na denním pořádku a komentátoři zpráv si v nich přímo libují. Čím to tedy je? Proč je tolik bouraček a kalamit?
Část viny ponese nárůst dopravy. Kamionů je u nás víc než vietnamských stánků a počet aut také roste závratným tempem, tak co bychom chtěli, že? Další část viny má na kontě státní správa – silnice (a D1 v první řadě) nejsou zrovna vzorem kvality a bezpečnosti a dokonce v těchto parametrech ani evropským průměrem. Předpokládám dokonce, že leckterá španělská vesnice je na tom lépe. No a velmi populární je hovořit o rychlé jízdě. Pokud někdo nejede jako blázen, tak to taky není důvod k problémům.
Buďte ohleduplní a přemýšlejte, než otočíte volantem.
Jediným důvodem většiny problémů na D1 je hloupost, bezohlednost nebo pokud budu optimista, tak někdy i nezkušenost. Není takový problém, když nějaké auto jede rychle, problém nastane, když jiné auto vjede do rychlého pruhu a způsobí kolizi. A proč?
Řekl bych, že v první řadě to je nezkušenost – řidič není schopen vyhodnotit kolik má času na předjetí, než se rychle jedoucí auto přiblíží. A bohužel často to bývá bezohlednost (hloupost) – řidič tam prostě vjede a říká si: „ať si ten rychle jedoucí blázen dělá, co chce!“
Já osobně jsem pro zvýšení povolené rychlosti na 150 km/hod na dálnicích. Stejně se toho moc nestane, protože většina už tak jezdí dnes. Jen bych rád poprosil všechny řidiče: buďte ohleduplní a přemýšlejte, než otočíte volantem!
Stanislav
06/11/2012
Nevím či je to dobý nápad ale spíš né zvedat rychlost na 150. Když jedu po dálnici a je na to počasí tak jedu už dneska 150 ale když tam bude spopadesátka tak pojedu zas o něco více než je povoleno. Propustnot dálnice a rychlosti to je o tom jaký je provoz. Můžu říct že jsem jednou měl to štestí a dálnice byla prázda a dalo se jet v pohodě 180 jen sem tam se muselo ubrat. Při vysokých rychlostech je těžké odhadnout vzádlenost ze zadu příjiždějícího auta a proto ty nehody. Předvídat musí i Ti co předjíždějí a při 180 ty metry letí děsně děsně rychle.
Vlasta
06/11/2012
Vzhledem k tomu jak je D1 zastaralá a jaké tam jsou pražce – spoje panelů (hlavně od Jihlavy k Brnu a zpět), tak si myslí, že těch 130km/h je tam skoro až moc. Když tu bylo zmíněno to Španělsko, tak tam jsou dálnice nesrovnatelně lepší než je D1 a je tam povoleno pouze 120km/h, což velmi přizpívá k pohodě cesty. Z mojí zkušenosti na D1 o pohodě rozhodně mluvit nemohu. Kdyby tam auta mohla do sebe strkat, třeba jako lidi v MHD, tak by to řidiči asi hojně využívali – jsme přece v Česku, ne?
Jirka
06/11/2012
Na D1 podle mě není možno paušálně povolit 150, protože by to byla uřední vražda. Ta silnice na to není stavěná (poloměry zatáček, převýšení a pod.). To že tam někdo tak jede, ještě neznamená že jede bezpečně. Něco jiného je D5, nová Hradecká a podobně – tam je podle mě 150 možno povolit hned a nic se nestane. No a ti „řidiči“ kteří vletí do levého pruhu bez toho aby se rozhlédli? Svým způsobem jsou to sebevrazi, ale na druhou stranu – vždyť každý má skutečně jet max. 130 – takže v konečném důsledku může každý nadávat sám sobě. Netvrdím že 130 dodržuju, pouze říkám, co je podle mě realita… No a kamióny – dokud se nepřesunou na železnici, což při našem způsobu myšlení, jednání, podplácení a pod. bude trvat ještě hodně dlouho, tak se stejně nic nezmění – pouze mýtné zaplatíme v ceně výrobků. Zdravím.
Pavel
06/11/2012
Ono je to také o tom, že nám stále po chybí kloudná koncepce dopravy, která by respektovala současný trend a páteř převedla na železnici, kde by se pak z logistických center prováděla již po silnici.Ale odpadlo by také přetěžování staveb , které na to nejsou stavěny.Je zde ale další otázka, která spíše souvisí s jakousi daní globalizaci, zda je skutečně nutné vozit cosi přes půl Evropy, jen proto, že to je právě tam či onde o desetník levnější a nebrát ohled jaký bude závěrečný účet na našem životním prostředí a potažmo i našem zdraví…
Ondra
06/11/2012
Nejhorší na tom vašem článku je konstatování, že většina řidičů jezdí vyšší, než dovolenou rychlostí a považuje se to za normální.Ta bezohlednost (hloupost) je na straně těch řidičů, kteří překračují rychlosti. Podle vás je to opačně. Musím vám připomenout, že na dálnici mohou všichni. Zkušení i nezkušení, s výkonnými stroji i s těmi slabšími. Prostě každý musí počítat s tím, že na dálnici max. 130 km/hod a tomu musí podřídit svůj plán cesty a jestli mám naspěch, tak se nesmím zlobit na ty, kteří mě nepustí, ale musím děkovat těm, kteří mě pustí. O stavu našich dálnic nebudu psát, to je na pět příspěvků.
Honza
06/11/2012
Projel jsem po dalnicich nekolik zemi Evropy (Spanelsko, Francii, Nemecko) a muzu s klidem rict, ze cesi jezdi na dalnici jak trubky.
A to se zadnym zihadlem – se Skodou Felicii.
Nejlip je to videt na usecich se tremi pruhy. U nas neni zvlastni videt na dalnici trabant v prostrednim pruhu jak si to vali „tech svych 80“ a kdyz ho mijite tak byste ridici mohli cist z ust „preci nepojedu v pruhu za kamiony“. No to by ale mel !!!
Problem bych ani tolik nevidel ve stavu silnic. Jasne je treba s tim neco delat, ale treba kdyz jsem loni jel po dalnici z Lipska do Drazdan tak byla jednoznacne v horsim stavu (navic doprava smsknuta ze 3 do 2 pruhu), ale presto se tam jelo rychleji ale hlavne plynuleji nez misty u nas na D1.
Horsi je to podle me se stavem aut, ktere na dalnici potkate.
Nikde v Evrope jsem nevidel jezdit takove vraky. Jak vubec mohli projit technickou, anebo jezdi bez ni? Tohle by se melo kontrolovat pecliveji nez rychlost na kazde mezi… Sam si davam pozor na takove rachotiny jako Skoda 100/110/120, Trabant a Wartburg… Od nich a jejich ridicu se muzete dockat nepeknych prekvapeni…
Nejvetsi problem jsou ale sami ridici. Zcasti je to tou nezkusenosti a v tom bych souhlasil s autorem. Jsme mala zeme a kdyz se nekdo chce „projet“ po dalnici tak ujede ztezi 200 km z Prahy do Brna, ale spis po dalnici jede jen kousek, protoze potrebuje dojet z predmesti do prace. Ceskym ridicum podle me chybi zkusenosti s cestami na dalku, ke kterym jsou dalnice primarne urceny.
Nedavno jsem jel vozem do a ze Spanelska – 2300km za 3 dny a vetsinou po dalnici. To cloveka hodne nauci….
Take kdo z vas jel po dalnici behem vycviku v autoskole? Ja tedy ne a myslim si, ze je to chyba.
Vedle nezkusenosti je to u ridicu pak i jista „natvrdlost“, ktera komplikuje dopravu na dalnicich. Nikomu se nechce jet za kamionem a tak radsi zabere prostredni pruh a vali si to o 5-10 km/h vic nez ten kamion, pritom brzdi vsechny ostatni. Taky jsem si vsimnul, ze se vyvinula u ridicu vada radsi pouzivat smerovky nez brzdy – nez aby zpomalili a nechali se predjet, tak radsi sami zacnou predjizdet a vytvori zatku. Treba v Nemecku jsem nic takoveho nezazil. I kdyz jsou nekde jen 2 pruhy tak zkratka ten, kdo chce jet „pomalu“, jede za kamionem 90-100 i kdyz ma treba Mercedes a muze to kde komu „natrit“. V levem pruhu se pak mihaji auta 130-180km/h. U nas by se za podobne situace jelo 110-130 a jeste byste byli za „chuligana“….
Melo by u nas platit podobne ustanoveni jako je tusim prave v Nemecku a to, ze predjizdet na dalnici muze pouze ten, kdo je schopen vyvinout o XX km/h vyssi rychlost nez predjizdeny vuz…nebo tak nejak.
Udelejte si vylet do zahranici a myslim, ze mi date za pravdu, ze problem u nas neni v dalnicich alo v tom, kdo a s cim po ni jezdi.
Tex
07/11/2012
D1 jako stařičká královna českých dáknic mě vypekla jenom párkrát a to jí brázdím celkem pravidelně, Stačí si zvyknout ani Vám to nepřijde a máte jenom radost, když se něco zlepší. Co mě ale opravdu vadí jsou ulice v Praze. Vlastním Alfu Romeo 155, která byla původně snížena, při kvalitě pražských silnic jsem musel vyměnit kompletně závěsy, pružiny, tlumiče, abych nebyl tak nízko u země, neb proražená olejová vana byla skoro každých 1000 pražských kilometrů. Co mě ale dráždí ještě víc je to, že ani při standardní výšce jsem si moc nepomohl. V současné době jsem šnek pražských ulic, protože se bojím, „kdy do toho zase spadnu.“ Věčné prokazování a hádání se s TSK stojí za to a opravdu bych to nikomu nepřál. Projel jsem s tímto autem půlku Evropy po okreskách vyjímečně po dálnicích jenom v Paříži jsem najezdil 2000 km s tím samým vozem bez jediného problému a tak bych mohl pokračovat…
Lubos
08/11/2012
Jsem z oboru a problematikou dálnice D1 jsem se zabýval. Všichni víme, že dálnice potřebuje peníze na obrovskou rekonstrukci, nejlépe jí celou postavit novou, jelikož je to už přeci jen „Babička“ mezi dálnicemi. A nejlépe jí zvětšit propustnost, jenže to má velké „ALE“ a to peníze!
Jsme levná tranzitní země, takže kamiony z našich silnic nezmizí a tím se jejich stav bude jen zhoršovat, silnice ucpávat a bezpečnost provozu zmenšovat. Řešením by byla kombinovaná přeprava(po železnici – kamion najede na vagon a projede ČR po železnic něco jako byla RoLa), ale to zase stojí peníze, ale pořád míň, než každoročně opravovat silnice a dálnice, ale to si stát neumí spočítat, stejně to de z našich kapes. Pro ně bylo lepší zadat státní zakázku firmě, která tu udělala mýtné, které je stejně směšné a pár politiků si pořídili nové účty, kde se jim hřrjou šesti a více ciferné částky.
Co se týče rychlosti na dálnici vyjádřím se takhle, auta střídám, jezdím denně a mam už něco najeto. Rychlost nedodržuju(ve městě ano), to se přiznam, ale rozhodně na nikoho neblikam a už vůbec netroubim (a kdo troubí neví, jak riskuje – řidič předním se může leknout a strhnout auto). Souhlasim se zvýšením rychlosti, ale na novějších dálnicích, které jsou na to stavěné a ještě bych to omezil. Třeba na určité typy a stáří vozů (které pro vyšší rychlosti nebudou ohrožovat bezpečí provozu) a třeba ještě na dobu řízení řidiče například po 2 letech vlastnění řidičského průkazu (jelikož synáčkové bohatých dostanou k 18 BMW a za 14dní se vybourají, protože nezvládnou rychlost). Je pravdou, že zvýšením rychlostí dojde ke zvýšení brzdné dráhy, ale pokud řidič předvídá, je opatrný a ví co může očekávat od svého auta a jiných řidičů proč by to nezvlád.
Závěrem, dálnice je ve špatným stavu, nehody se tam stávají protože je dálnice přetížená, řidiči bezohledný a vozový park zastaralý. Řešení? Zavést kombinovanou dopravu nebo zvýšit mýtné, peníze dávat do oprav a do stavění obchvatů a nových dálnic. Řidičáky dávat po více najetých km a nejlépe po absolování psychotestů:)
kkkk
08/11/2012
Dnes se jezdí po dálnici 150kmh a až to bude povolené, bude se jezdit 190kmh. Za problém považuju řidiče, kteří se mi přilepí na zadek a ikdyž jedu 140kmh a předjíždím tak se nemohu hned zařadit, začnou na mě nasraně blikat jakoby nestačilo že už tak mi xenonama pálí do očí. Jednou jsem takto jel v koloně na dálnici asi 100kmh a sám jsem nadával a zerzadu se přiřítil kretén s béžovou octávkou, nalepil se mi na zadek tak na metr a začal blikat, přestože viděl že rychleji nemůžu, pořád blikal, zadek staré firemní felicie mu před rypákem evidentně strašně vadil, chvíli na to mě objel zprava a prasácky se přede mě zařadil, bylo tam místo na půl auta a kdybych nedupnul na brzdu tak mě zramoval o svodidla. Ještě než to udělal jsem zamáčkl trubku a pustil dálkovky a přesto se mi tam nacpal kretén a ještě na mě drze mával a posílal pusinky provokatér. Chtěl jsem ho pak předjet a ukázat mu jak tvrdá je kevlarová teleskopická tyč se kterou jsem spěchal na servisní zásah, ale bohužel mi chyběl výkon. A pak nemají bejt nehody když takovíhle kreténi schválně vyvolávají konfliktní situace jen aby ukázali ostatním že oni jsou lepší, že mají novou služební káru za 3/4 mega a že víc spěchají, protože (si myslí že) jsou důležitější. Jinak takovýchhle situací jsem zažil na dálnici už hromadu, akorát tahle byla poslední. Obecně vidláci z moravy nebo ze slovenska co jezdí pracovat do práglu si o sobě myslí že jim ta dálnice patří, že už sežrali všechnu moudrost světa a tak ráno jet po D1 do prahy to aby člověk při každé návštěvě levýho pruhu držel plyn na podlaze, otáčky u červenýho a oči ve zpětným zrcátku, jestli se neřítí nějaký hypermega důležitý člověk s dvoutunovou károu s VIP značkou 4B4 4444…. O nějaké vzájemné ohleduplnosti nemůže být ani řeč.
Tak a teď se do mě pustťe že jsem zakomplexovaný zamindrákovaný chudák, už s tím počítám.
Laslo
09/11/2012
Problém je v tom, že český člověk večer zasadí semínko, zalije jde spát a myslí si, že se ráno probudí a bude mít v květináči stoletý strom!… Všechno je otázka času! Například ve Finsku před asi 20ti lety ekonomika vypadala asi jako naše dnes… Pak přišlo pár chytrých lidí a rozhodli se investovat do školství, že se jim to musí později vrátit! A ejhle po dvaceti letech?.. Bohužel u nás se vše dělá jen na efekt! třeba jako teď s tím prodejem Čezu.. je to jen efektní nikoli efektivní řešení, které má být využito na stavby a opravy cest… a až jim ty peníze dojdou, načež ještě třetina z nich se nějak stratí tak budete mít tu D1 spravenou z půlky a zase budete nadávat ať to dodělají! No nevím jestli to bylo pochopeno chci jen říct že základní řešení je ukázat politikům, že si tu nemouhou dělat co chtějí! A pokud nebudou plnit své závazky nemají tam co dělat. Například ve Francii se nedávno na protest pálila auta. V maďarsku jsou protesty za odstoupení premiéra, ale u nás? My si to povíme večer u piva a pudem spát a doufat, že nám ten strom přece jen vyroste…
Tom
10/11/2012
Naše dálnice i silnice mají mnoho společných problémů, ale to je příliš dlouhé téma proto alespoň v kostce kolem D1:
Drob
10/12/2012
Čtu a nestačím se divit. Dálnice D1 není opravdu v nejlepším stavu.Problém je asi ta skutečnost, že česká vláda investuje peníze řidičů ne do dálnic a silnic ale v podstatě je „zpronevěřuje“ k jiným účelům. Ostatně tak se chovají i jiné vlády.To mne nepřekvapuje. Udivují mne však názory českých řidičů. Aspoń těch, jejíchž názory jsem si přečetl. Neůcta k zákonům, která byla všeobecná za bývalého režimu se ani po tolika letech z lidí nevytratila.Ba naopak, člověk, který dodržuja zákon, v tomto případě jede na dálnici rychlostí 130 km, je považován za něco co na dálnici nepatří.Po D1 jezdím často a několikrát jsem zažil aroganci nebo hlouposti řidiče, který se přihnal za mnou vysokou rychlostí (sám jsem přejížděl řadu kamionů rychlostí už přes 130) a za mohutného blikání světly se dožadoval uvolněni „tratě“. Myslím, že některým lidem by nemělo být dovoleno řídit motorová vozidla jedoucí rychleji jak 15 km v hodině.