„Česká cesta“ – D1

05/11/2012    

12


Tak jsem měl cestovat do Brna. Automobilem. Přiznám na rovinu, že jsem se maličko bál – pověst dálnice D1 je děsivá. Nakonec jsem ale měl štěstí – žádná problematická situace mě nepostihla a já projel téměř hladce. Nicméně hororové zprávy z D1 jsou na denním pořádku a komentátoři zpráv si v nich přímo libují. Čím to tedy je? Proč je tolik bouraček a kalamit?

Část viny ponese nárůst dopravy. Kamionů je u nás víc než vietnamských stánků a počet aut také roste závratným tempem, tak co bychom chtěli, že? Další část viny má na kontě státní správa – silnice (a D1 v první řadě) nejsou zrovna vzorem kvality a bezpečnosti a dokonce v těchto parametrech ani evropským průměrem. Předpokládám dokonce, že leckterá španělská vesnice je na tom lépe. No a velmi populární je hovořit o rychlé jízdě. Pokud někdo nejede jako blázen, tak to taky není důvod k problémům.

SILVESTR 2012 -2013

Buďte ohleduplní a přemýšlejte, než otočíte volantem.

Jediným důvodem většiny problémů na D1 je hloupost, bezohlednost nebo pokud budu optimista, tak někdy i nezkušenost. Není takový problém, když nějaké auto jede rychle, problém nastane, když jiné auto vjede do rychlého pruhu a způsobí kolizi. A proč?

Řekl bych, že v první řadě to je nezkušenost – řidič není schopen vyhodnotit kolik má času na předjetí, než se rychle jedoucí auto přiblíží. A bohužel často to bývá bezohlednost (hloupost) – řidič tam prostě vjede a říká si: „ať si ten rychle jedoucí blázen dělá, co chce!“

Já osobně jsem pro zvýšení povolené rychlosti na 150 km/hod na dálnicích. Stejně se toho moc nestane, protože většina už tak jezdí dnes. Jen bych rád poprosil všechny řidiče: buďte ohleduplní a přemýšlejte, než otočíte volantem!

V rubrice: Doprava