Možná znáte vyjádření Abrahámovské náboženství, možná také ne? Chtěl bych zde vysvětlit co je tímto termínem myšleno.
Tímto termínem nejsou myšleny nějaké kulty, sekty a nebo podobné věci. Tento termín označuje souhrnnou složku pro nejstarší náboženské směry, které pocházejí z Palestiny a Arábie. Těmito směry se myslí: judaismus, křesťanství a islám. Judaismus patří mezi nejstarší a první směry (Mojžíš, Izák, Josef, Abrahám, Jozue), křesťanství je tzv. mladším bratrem judaismu a do tohoto směru můžeme zařadit postavy jako Ježíš, Jan Křtitel, Panna Maria a Marie z Magdaly. A jako posledním a nejmladším bráškou je islám, který vznikl až v 7.století n.l. (Mohammed apod.).
Tyto směry se za přispění „vyvolených“ vždy nějakým směrem posunuly a vzniklo vždy něco nového.
- Mojžíš byl od narozením židovského původu, ale vychovávaný byl v paláci panovníka a tak se mu dostalo vzdělání v egyptském náboženském směru. A dcera faraóna se o něho starala jako o vlastního. Mojžíš po té dokázal osvobodit svůj lid ze zajetí a Jozue je dovedl k zemi zaslíbené.
- Ježíš byl narozením židovského původu, ale dal podnět k vzniku křesťanského směru. Zemřel za nás a naše hříchy na kříži, chodil po zemi léčil a konal zázraky.
- Mohammedovi se zjevil archanděl Gabriel (arabsky Džibríl), který mu zvěstoval poselství a zjevil mu Boží slovo – Korán. Mohammed tak dal vznik novému směru – islámu.
Každé náboženství má své pro a proti, víra však je dokonalá a nemá své chyby jen lidé, kteří mají v sobě zlobu se snaží tyto chyby nalézt.

Teo
01/04/2012
Náboženství a víra jsou dva zcela odlišné kategorické pojmy. Náboženství,lze charakterizovat jako touhu či potřebu člověka a lidských společenství uvést v soulad své subjektivní nazírání ve světě jevů s objektivním skutečností,která přesahuje možnosti rozumového poznání. Víra je soubor představ a hodnotový systém,který je služebníkem náboženské reflexe. Víra je individuální záležitost subjektivního mysli, dokonce i vulgární materialisté jsou věřícími (i oni věří v systém nějakých,byť pokřivených hodnot)
Je třeba rozlišovat, co je autentické náboženské myšlení směřující k pochopení Boha (Absolutna) a co je odvozená a falešná sebeprojekce vedoucí až k modloslužebnictví. O odcizeném náboženství ,,druhového bytí,, se zmiňuje ve svých úvahách Hegel.Hegelův žák a pokračovatel teorie odcizení Marx,který člověka chápal nikoliv v dějiném pohybu,ale jako součást struktur ekonomických podmínek,jistě netušil,že se stane zakladatelem náboženství vulgárního materialismu, totiž bolševismu. Bolševismus je vulgární a odvozená ,,fetišistická podoba,, autentického komunismu Marxovy filosofie. Mocný a přetrvávající duch ,takto špatně interpretované Marxovi filosofie,který se zabydlel v strukturách materialistického vulgárního ateismu přežívá i díky neblahému dědictví bolševické náboženské věrouky v myslích současníků .
I takto lze chápat rozdíl mezi individuální vírou a kolektivním (společenským) náboženstvím.
David
02/04/2012
Že „Ježíš zemřel za nás a naše hříchy na kříži“ je pouze křesťanská interpretace mýtu o Ježíšovi (židé, muslimové atd. by s tím nesouhlasili – např. pro muslimy je Ježíš jen jedním z proroků, prvním prorokem pro muslimy byl Adam, poslední Muhamad – pro židy je zas Ježíš falešný mesiáš). Szejně tak že Korán je „Slovo boží“ – ano, pro muslimy, ale samozřejmě ne pro křesťany nebo židy.
Ještě malé faktografické poznámky: islám nevznikl v 6. ale v 7. stol., a nevznikl v Palestině, ale v Arábii (Mekka, Jathrib-Medina).