Nabídka kreditních karet pro občany
Poštovní spořitelna nabízí klientům následující typy kreditních karet: Kreditku Elektron (neembosovaný Mastercard), Kreditku poštovní spořitelny, což embosovaná karta typu Mastercard Standard a dále pak Splátkovou Flexi kartu (opět neembosovaný Mastercard). Hlavní rozdíl mezi Kreditkou a Splátkovou Flexi kartou spočívá v tom, že Kreditka má nastavenou flexibilní splátku (5 % z vyčerpané částky), kdežto Flexi karta má nastavenou splátku pevnou (podle výše úvěrového limitu). Kreditka (na rozdíl od Flexi karty) také umožňuje převod hotovosti na postžirový účet klienta.
Podmínky zřízení
K žádosti o kreditní karty Poštovní spořitelny stačí předložit 2 doklady totožnosti a potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele (popř. daňové přiznání), další specielní podmínky nejsou stanoveny. Jedná-li se o klienta Poštovní spořitelny, kterému chodí mzda na účet déle jak tři měsíce, není doložení příjmu nutné. Klient žádající o kartu musí být starší 18 let.
Design
Kreditní karty Poštovní spořitelny jsou vyráběny pouze v jednom standardním designu, výběr z více možností vyobrazení ani službu „vlastní design“ Poštovní spořitelna svým klientům nenabízí.
Základní a volitelné služby ke kartám
Ke svým kreditním kartám nenabízí Poštovní spořitelna žádné zvláštní služby, za zmínku stojí snad jen to, že Kreditka Elektron a Kreditka PS jsou vedeny první rok zdarma, Splátková Flexi karta je pak zdarma po celou dobu platnosti. Dále pak jsou všechny uvedené karty zahrnuty do Věrnostního programu, který funguje na podobném principu jako Bonus program ČS (klienti sbírají body za provedené platby kartou), body jsou ovšem připisovány až za platby ve výši 250 Kč a výše a klient získá za každých 50 Kč provedené platby 1 bod, v případě Kreditky PS (Poštovní spořitelny) a Kreditky Elektron získává klient bodů 2x více. I zde má ČS výhodnější podmínky, svým klientům nabízí 1 bod za každých 15 Kč provedené platby, zařazení do Věrnostního program u Poštovní spořitelny ovšem získají klienti zdarma. Určitým nadstandardním bonusem pro klienty Poštovní spořitelny je sleva na pohonné hmoty, které načerpali u Čepro Euro Oil, za každý litr načerpaných pohonných hmot získá klient slevu 0,40 Kč, musí se ovšem jednat o platbu v rozmezí 300 – 60000 Kč.
Doplňkové služby
Ke kreditním kartám (kromě Flexi karty) si mohou klienti Poštovní spořitelny sjednat cestovní pojištění za stejných podmínek jako klienti ČSOB (viz kapitola) a také pojištění při ztrátě a odcizení karty (viz tabulka 2, kromě varianty Premium). Pojištění typu Extra (viz tabulka 2) není možné sjednat ke Kreditce Elektron.
Poplatky
Roční poplatek za vydání / používání karty
Kreditka Elektron a Kreditka PS jsou vydávány první rok používání zdarma, následující rok používání je u Kreditky Elektron poplatek 150 Kč, u Kreditky PS 400 Kč, Splátková Flexi karta je vydávána zdarma po celou dobu používání.
Poplatky za vedení a správu kartového účtu
Poštovní spořitelna neúčtuje svým klientům žádné další poplatky za vedení a správu kartového účtu.
Ostatní poplatky
Za přijetí a odvolání zákazu v případě ztráty či odcizení karty účtuje Poštovní spořitelna svým klientům následující poplatky: Kreditka Elektron a Flexi karta 200 Kč, Kreditka PS 2000 Kč, opět se tedy setkáváme s výrazně vysokým poplatkem za přijetí zákazu na embosovanou platební kartu. Za vydání náhradní kreditní karty kteréhokoli typu zaplatí klient 100 Kč.
Poplatek za opětovné vytvoření PIN činí 200 Kč, poplatek za jeho změnu v bankomatu ČSOB v tuzemsku je 9 Kč, tedy nejlevnější ze všech sledovaných bank.
V případě nesplácení poskytnutého úvěru jsou klientům zasílány upomínky (poplatek 150 Kč), případně první a další výzva ke splacení úvěru (poplatek 400 Kč). Za 100% inkaso, pokud si klient tuto službu u své kreditní karty nastaví, zaplatí roční poplatek 200 Kč, tuto službu ovšem nelze využít u Splátkové Flexi karty. Oproti ČS, která tuto službu též nabízí, je Poštovní spořitelna výrazně levnější (u ČS zaplatí klient ročně za tuto službu 348 Kč).
Další důležitou skupinou poplatků jsou poplatky za platební transakce kartami. Poštovní spořitelna sice nedisponuje svými vlastními bankomaty, nicméně je v „příbuzenském“ vztahu s ČSOB, takže tyto bankomaty můžeme považovat za bankomaty domovské. Za výběr z toho bankomatu na území ČR zaplatí klient poplatek 5 Kč + 1 % z vybírané částky, na Slovensku 5 Kč + 1 % z vybírané částky. Z ostatních tuzemských bankomatů pak 25 Kč + 1 %, z bankomatů v zahraničí 80 Kč + 1,5 % z vybírané částky. Služba Cash Advance realizovaná v tuzemsku bude klienta stát 100 Kč + 1,5 % a v zahraničí 180 Kč + 1,5 %. Transakce kartou u obchodníka (i internetového) provádí klient zcela zdarma. Poměrně zajímavý je poplatek za převod částky z kreditního účtu na účet postžirový, při použití elektronického bankovnictví je to pouhá 1 Kč (na rozdíl od ČSOB, kde je to za elektronický převod 1 %). Nicméně i při běžném porovnání zjistíme, že z pohledu transakčních poplatků můžeme Poštovní spořitelnu řadit spíše k dražším bankám.
Úroky a bezúročné období
Kreditní karty Poštovní spořitelny mají nastavenou jednotnou roční úrokovou sazbu a to 19,2 % pro klienty, kteří mají veden účet u Poštovní spořitelny a 21,6 % pro neklienty. Ke kartám je možné využívat bezúročné období v délce až 45 dnů a to při 100% splátce vyčerpané částky.
20/05/2009 PlatebniKarty
0