Islámský svět: Hizballáh (حزب الله)

29/03/2012    

0


Hizballáh (Boží strana) je libanonská šíitská militaristická a politická organizace (vznikla v roce 1982 v Libanonu), která si vzala za svůj úkol bránit Araby před Židovským obyvatelstvem na muslimském území. I když však má na svědomí několik útoků mimo své území.

Organizace je považována v muslimském světě za legitimní složku, která se stará o blaho Arabů a o to. Zatímco v západním světě je tato organizace brána jako teroristická skupina, která se snaží vytlačit Izrael ze svého území.

SILVESTR 2012 -2013

Hizballáh je rozdělen do několika sekcí. V první řadě je to na vojenskou a na civilní sekci. Vojenská sekce má několik dalších praporů/oddílů, které se účastní na bojích v různých místech: odstřelování severní části Izraele, vojenský útoky (1997 Izrael), únosy, bombové útoky, ochrana loajálních Arabů apod.. Na druhou stranu civilní sekce Hizballáhu se stará a vlastní několik nemocnic, sirotčinců, škol, obchodů, hotelů, televizní stanici al-Manar („al“ – znamená jedinečný/božský), rozhlasovou stanici an-Nur a týdeník as-Safer. Mezi civilní a vojenskou sekcí je také umístěná tzv. „Milice Hizballáhu“, která má ochraňovat celý vnitřní systém a v případě útoku pomáhat vojákům i civilistům. Celá tato organizace je financována z několika zdrojů, ale asi největší finance získává z Iránu.

V čele organizace v současnosti stojí Hassan Nasralláh. Nasralláh byl původně vojenským velitelem, který toužil po vyšším vzdělání a tak začal studovat šíitské islámské učení v Iráku a Iránu a zde také získal asi největší náboženské zapálení, které v něm mohlo propuknout. Hassan se během studia zkontaktoval s Ajatolláhem Chomejním, který ho za nedlouho vynesl do čela celé organizace Hizballáhu. Aby si však upevnil svou pozici, tak začal silně uplatňovat teroristické metody a politiku odsunul daleko do zapomnění.

Od roku 1982, kdy oficiálně Hizballáhu vznikl se vyvíjel až do dnešní podoby. V současnosti Hizballáh představuje obrovskou vojenskou síť v oblasti Libanonu, ale i mimo tuto oblast. Organizace se tak stala obrovským trnem v oku pro USA a Izrael. Hizballáh chce získat své území ne němž je v současnosti Izrael a ochránit své lidi. Izrael je však silným spojencem USA a tak se také i USA stalo hlavním cílem této organizace.

Hizballáh sice během svých akcí utrpěl silné ztráty ve svých řadách, ale získal si až neuvěřitelnou podporu civilního obyvatelstva i politického muslimského světa.

 

Školy patřící Hizballáhu

Školy a sirotčince jsou nejlepším zařízením, kde se mohou vychovávat nový vojáci. Tuto větu nezná jen Hizballáh, ale také i jiné světové mocnosti a organizace. Tato věta byla známá už od temného středověku.

Sirotčince a školy Hizballáhu nabízejí dětem nový život, stravu, ošacení, vzdělání a novou rodinu. Ve školách se dětem dostane různého vzdělání, existují zde školy zaměřené na vojenství (zde většinou kočí děti, kterým zemřel rodič ve válce), medicínu, teologii i pedagogiku. Hizballáh si tak vychová dokonalé vojáky i civilisty, kteří je budou vždy podporovat.

 

 

datum

útok poč.zraněných poč.mrtvých
18.4.1983 Exploze bomby u ambasády v Bejrútu 120 3
23.10.1983 Exploze bomby u americké vojenské základny v Bejrútu 81 241
12.4.1984 Exploze bomby u americké základny ve Španělsku 83 13
20.9.1984 Bombový útok na americkou ambasádu v Bejrútu 21 23
4.12.1984 Únos letadla 0 2
V rubrice: Islám