Už jste slyšeli o té výstavě lidských ostatků? Předpokládám, že ano. Odpor vůči této výstavě se prohnal médii jako přílivová vlna tsunami. Nebyl ovšem zničující, jak by si mnozí přáli, zapůsobil spíše opačně. Marketingovým expertům je třeba přiznat, že ví o čem mluví – negativní reklama, taky reklama – a někdy dokonce lepší! Nechci se ale zabývat reklamou, moje otázka míří jinam: Je neetické a amorální vystavovat lidská těla, tak jak mnozí, s církevními představiteli v čele, proklamují?
Velmi jednoduchý názor by mohl být takovýto: předpokládám, že ti lidé dali souhlas k tomu, aby jejich těla byla takto použita, nestal se tudíž žádný zločin a koho tato výstava uráží či pohoršuje, ať tam nechodí! Máme svobodu myšlení a konání, a pokud tím neomezujeme druhé (a nepřestupujeme zákony), tak můžeme a musíme tuto svobodu využívat v plné míře!
Navíc … první pitvy se prováděly už ve XIII. stol. a v roce 1600 provedl Jan Jesenius první pitvu v českých zemích. Lidé prostě chtějí poznávat. Chtějí se rozvíjet a vzdělávat. Je to naše přirozenost. A lidé se chtějí také bavit. V minulosti nebylo neobvyklé pořádat veřejné pitvy, nebo operace (např. amputace a bez narkózy!) – představte si, v katolické a tak nemoderní době!
A co mumie?! V čele s Egyptskými, následovány slavným alpským Ötzim a další – ty jsou v muzeích vystavovány bez povšimnutí a povyku. Pro poučení a zábavu.
Také jsou slyšet hlasy, že je to jen nechutný byznys. Co na to říct? Třeba otřelý vtip – a co právníci – ti vám nevadí?!!
Ale já nemám nic proti právníkům, stejně jako proti výstavě těl. Ať si každý vydělává tím, čím umí (pokud nás neomezuje, nebo nepřestupuje zákony). Své zákazníky si buď najde nebo ne.
Já třeba ani nevím, jestli se vůbec půjdu na tuto výstavu podívat. Vlastně mě to ani moc neláká. To však neznamená, že zůstanu zticha, když puritáni a všelijací omezovači a chytrolínové začnou kázat či dokonce zakazovat.

Adéla
16/01/2011
Myslím, že v dnešní době, plné technologických vymožeností,se tato výstava, která má dle jejich autorů poučný charakter, dá provést i jinak. Skutečná lidská těla se přeci dají k nerozeznání nahradit uměle vyrobenými – pro poučení by to bylo zcela dostačující. Zde jde právě o to, že je to skutečný člověk a to lidi láká víc… A to je na tom to divné – nechodí se tam tedy hlavně kvůli poučení, ale…
Ondra
16/01/2012
Problém je hned ve druhém odstavci, kdy předpokládáte, že ty lidi k tomu dali souhlas. O tom jsem právě neslyšel a kdyby tomu tak bylo, určitě by tím tvůrci výstavy argumentovali.
Druhým problémem je cena 350,- korun. Kdo chodí po výstavách jistě ví, že když je někde vstupné za kilo, už je to něco.
Takže myslím že to sice výstava je, možná i poučná, ale daleko víc je to senzace a zakázané ovoce, které si chce každý utrhnout
Lucka
16/01/2012
Výstava jako taková, mně osobně, nic nového neřekla, popisky byly mnohdy jen v angličtině nebo nedávaly smysl. sama od sebe jsem očekávala větší nadšení, ale prostě se nedostavilo. jen tu mediální hysterii nechápu, řekla bych, že to byl nejvýraznější impulz proto, abych se šla na bodies kouknout. a jak někdo řekl v rádiu, kdyby církev objevila tělo Kristovo nebo Máří Magdaleny, vystavovala by je také a nikoho by ani nenapadlo, že je to pobující!
Mag
16/01/2012
Na výstavě jsem byla. Není na ní k vidělí nic nevkusného, neetického či amorálního. Každý, kdo tak vehementně bojuje proti, by se měl nejprve přijít podívat, proti čemu to vlastně hýká.
Celá výstava je koncipována jako „anatomický atlas“. Rozhodně se nedá říct, že to má působit stylem „hele, mrtvola“, ale spíš „takhle vypadá nervový systém, cévní systém, žaludek, plíce, takhle jsou vrstveny svaly…“ . A je to velice poučné.
Atrgumentovat tím, že se dá všechno naučit na modelech je zavádějící. Pro spoustu toho, co jsem viděla, modely neexistují. A realita je vždy lepší, než model. Lidské tělo je přirozené. Přirozené jsou nemoci. Přirozená je i smrt.
Chcete toto všechno tabuizovat?
Tom
16/01/2012
Já osobně vidím hlavní problém v onom souhlasu. Opravdu ho ti lidé z Číny a Sibiře někomu dali? A s čím souhlasili? S použitím k lékařským účelům? Nebo pro vědu? …
Niki
16/01/2012
Opravdu mediální historii nechápu. Na výstavě jsem byla v Amsterdamu a byla jsem z ní nadšená. Celou dobu jsem si myslela, že jsou to makety, až když se výstava dostala do Čech a četla jsem si zprávy, tak jsem se dozvěděla, že jsou to skutečná těla. Nikdo nepozná rozdíl a myslím si, že na tom není nic pohoršujícího. Já jako studentka medicíny, jsem naopak tuto výstavu přivítala, protože pitev máme málo a z učebnic se opravdu učí špatně. Takže závěrem řečeno, kdo nechce ať tam nechodí a koho to zajímá, tak se tam půjde podívat a třeba tam najde i něco, co ho nadchne. Nevidím v tom nic amorálního. Jsme ve 21.století a myslím si, že takový pokrok v medicíne je potřeba.
Lumír
15/01/2013
Vadí mi:
Je toho více, co mi vadí – a nemluvím teď pouze o jedné problematické výstavě, ale o životě a mezilidských vztazích obecně. Na druhé straně chápu, že:
Pokud jde o nakládání s lidskými ostatky, tak na to je i zákon. Nevím, jak by zákon hodnotil výstavu lidských těl (to je otázka spíše pro právníky, což nejsem). Pokud vím, tak ta výstava není protiprávní především proto, že podle policie nejde o lidské ostatky, ale o exponáty. A jsem opět u toho, co jsem uvedl jako první – neúcta k člověku. Nakládat s (mrtvým) člověkem by se asi muselo jinak, než s exponátem.
Mirek
16/01/2013
Na výstavu se teprve chystám a docela se těším…fakt nechápu Halíka a spol., kteří volají po zrušení…proč??? je snad zakázáno poznávat lidské tělo??? neni to ani amoralni ani neeticke…je to proste vystava…jak uz kdosi napsal, vypreparovana zvirata nevadi, ale lide ano…a pokud ti lide s tim opravdu dali souhlas, tak uz fakt nevim co resit…a jeste pro ty, kteri jsou proti…americke akcni filmy vam pripadaji eticke?? ze se tam treba vykutali mozek na ulici, to je uplne normalni, ze???
The
21/01/2013
Podle mého jsou Bodies výstava/expozice jako každá druhá. Odhalí nám to, co je normálnímu smrtelníkovi utajeno.
Nevidím zde nic amorálního či neetického. A propo, kdo určuje, co je etické a morální? Mrtvá těla, či lidské pozůstatky, se vystavují všude po světě – jak již bylo řečeno – mumie, jak egyptské, tak ostatní, na zdegenerované kosti a jiné části těl se dá v muzeích také narazit. Tak proč jen tato výstava budí takový rozruch? Proč nikdo nebojuje proti ostatním? Proč proti této výstavě bojuje církev, když sama ostatky světců veřejně vystavuje (viz. líbání lebky sv. Václava) a tisíce lidí se na to jezdí koukat? Pokud chtějí proti něčemu bojovat, tak ať nejdříve zametou před vlastním prahem.
A s našimi zákony to v rozporu není. Jestli vskutku projde změna tak, že podobné exhibice budou zakázány, tak nevím, kam tahle země půjde dál. Ať nechají rozhodnutí na každém – kdo bude chtít, ať tam jde; komu se to nelíbí, ať tam nechodí, ať se ale nesnaží ostatním bránit se jít podívat.
Branibor
21/01/2013
Můžu se jen zeptat viděl někdo z Vás, že by autoři výstavy někomu ukázali povolení těch zemřelých? V televizi ani v tisku sem si nevšiml. Možná že se tak stalo ale já si toho nikde nevšiml Vy ano? Musel sem souhlasit a argumentem proč když důvodem je poznávání proč se nedíváme na plastové modely? Dnes jsou víc než přesvědčivé. Proč se chtějí lidé dívat na skutečné lidi? Mě to přijde dost zvrácené. Tím spíš když jsou tam ti LIDÉ nastaveni do všemožných poloh. Je to ponižující a trapné. Tím by pro mě bylo chybějící svolení těch mrtvých a to jsem zatím nikde neviděl.
Dana
21/01/2013
Na výstavu jsem šla s dcerou, která navštěvuje speciální školu pro děti s poruchami učení. Díky skvěle upraveným exponátům jsem jí vysvětlila vše, co se mi s pomocí nejrůznější atlasů léta nedařilo. Různé sportovní pozice nejsou hanobící, jak si myslí pan profesor Halík – lze na nich vysvětlit, jak se chovají svaly, šlachy, ale i vnitřní orgány při pohybu. Chápu, že lidem s IQ 160 stačí jediný pohled do anatomického atlasu, a je jim vše jasné, ale téměř dospělému dítěti s IQ 61?
Popisky v angličtině jsou místy nedostačující, ale na co jsem nestačila se svojí angličtinou a znalostí anatomie, ochotně doplnili přítomní medici. Jsem katolička a zdravotnice.
Jana
21/01/2013
Fascinuje mě ten náhle vzbuzený „úžasný“ zájem o vědecké poznání lidského těla. Kdyby to byly umělohmotné modely, skoro nikdo by tam nešel. Pravé poznávání znamená i kus dřiny (patří sem i atlasy, skripta). Jedná se hlavně o senzaci.
Mám vystudovanou medicínu a mělo by platit, že každá manipulace s mrtvým tělem by měla být s velikou úctou, protože i mrtvý člověk si ji zaslouží.
LLLLL
21/01/2013
Amorální? Nechutné? To by musely být i pitvy na lékařských fakultách.
Já na pitvě byl a pitval-celkem v klidu a neviděl jsem na tom nic hrozného.Ta výstava má chrakter poučný a má za úkol ukázat lidem to,co mohou zatím vidět jen medici.
Je zajímavé,že lidem, kterým toto připadá amorální a nechutné, že jim nevadí průchod nácků městem, nevšímavost lidí ke zločinu a jiné mnohem závažnější věci. Tito lidé by se měli nad sebou zamyslet.
Nežijeme v teokratickém Íránu a ani v puritánské Americe(USA),kde nahota je TABU,natož diskuse o sexu.
Aleš
21/01/2013
Vážení, nevím co dodat. Všechny laiky ohledně anatomie lidského těla s upřímností a pokorou chápu. Jestli chcete, zajděte si tam a podívejte se. Stojí to (např. pro studenty) nemalé peníze a podíváná do světa lidského nitra je pro člověka, který se neživí doktořinou celkem zábavná. Nikdo mi tady ale prosím vás neříkejte, že to pro vás bylo poučné, protože ve skutečnosti se cokoliv poučného z anatomie lidského těla za půlhodinovou procházku našlechtěnými exponáty naučit nedá. Plíce kuřáka, které tam měli krásně vystavené tam mohli např. porovnat s plícemi člověka, který žije v horách a nějakého pražáka, který za celý svůj život nevytáhl paty z metropole – podobaly by se daleko více tomu kuřákovi :-). Mrzí mě, že odborníci zaujali jasné stanovisko, že je výstava nemorální, když vím, že lidé jsou zvědaví na to, co se v nich ukrývá (a není to taková pohádka jako na výstavě, to předesílám). S realitou však nic společného nemá (když jsem já poprvé procházel pitevnou, tak jsem z toho zápachu těla a formaldehydu málem vrhnul – to je realita). A pokud mi někdo řekne, že těla z Číny mají zdokumentovaný svůj původ, tak to je pro mě asi takový vtip, jako když jsem se měl díky Marxismu – Leninismu stát lepším lékařem. Nehledejte v tom etiku – je to bussiness, díky kterému jde lidská masa zabavit, aby nemusela přemýšlet na věcmi jako je revolta – já souhlasím !
Jolana
21/01/2013
Všem chci předem říct, že na výstavě jsem byla a už tam se ve mě mísily různé pocity. O technice, jakou byli vědci schopní vypreparovat a vystavit např. celý cévní systém, nemluvím, ta je neodiskutovatelně úžasná. Mluvím o faktu, že se tam člověk podívá do tváře skutečných lidí, kteří něčím byli, něco prožili a nějak zemřeli. U žádného z nich se nedozvíte jak… Přiznám se, že se mi z toho dělalo trochu mdlo. :o) A tak jsem si tyhle myšlenky prostě zakázala, čímž se z oněch lidí staly modely, takže co tam dělat, že? Tešila jsem se, že přeci jen uvidím víc příkladů, jak na nás působí civilizační neduhy, zhojených/nezhojených úrazů a nemocí. Nechápejte mě špatně – některé nádory, rozedma, tuberkulóza nebo cirhóza jater byly „fajn“ – ale přiznám se, že jinak naprostá většina zdravých orgánů mi jako zdravotníkovi ČČK se znalostí anatomie moc nedala, na to si myslím, že modely postačí… A co se týče popisků, pak ano – v některých byly hloupé překlepy, nebo pravopisné chyby, u některých chyběl překlad, ale to je docela běžná metoda, jak návštěvníky donutit, aby si za 80,– půjčili audioprůvodce… :o)
Vy všichni, co tady argumentujete příbuznýma a pozůstalýma, jste úplně vedle. Těla, která se zde vystavují pocházejí
1) od lidí, kteří dali souhlas s použitím svého těla pro vědecké/lékařské účely; jak je ošetřená situace kdy by příbuzní nesouhlasili s použitím těla na výstavě, nevim.
2) bezdomovců/nalezenců atd, kteří buď žádné příbuzné nemají, nebo se k nim nikdo nepřihlásil. V Číně zkrátka existuje zákon, podle kterého je takové tělo možné použít pro lékařské/vědecké účely.
Zaráží mě negativní postoj LF UK, která studentům, kteří tam jsou k dispozici pro všetečné dotazy návštěvníkům, nepřímo vzkázala, že by mohli kvůli etice mít problémy dokončit svoje studia… ??? Že bych něco propásla a stále u nás vládli komunisti?
Co závěrem? Jenom otřepané: kdo chce, ať se jde podívat. Je to přeci jen poučné, i když já osobně bych si „embryonální část“ výstavy skoro ráda odpustila. Kdo neche, ať tam nechodí. Je to přesně takto jednoduché, žádné plamenné řeči. Hádejme se radši o politice, to je „jistější“. :o)
Homer
21/01/2013
Na výstavě jsem byl celkem 3 hodiny. Nejsem lékař, ani medik, jsem chemik. Jako chemik obdivuji preparační a konzervační techniku, kterou tvůrci exponátů použili, zejména pro oběhový systém. Na výstavu jsem šel mimo jiné i jako bývalý pacient. Prohlédl jsem si na několika exponátech ledvinu v detailní izolované verzi a pak její umístění v těle. S tichou úctou jsem si uvědomil, jak složitý zákrok na mně chirurg provedl a co všechno asi uměl a měl k dispozici při operaci. Vyslechl jsem i poznámky jiných návštěvníků, přečetl jsem si asi stovku záznamů v pamětní knize. Všichni měli podobný názor a stejný dojem jako já. Nejmladší dítě tam byl asi desetiletý kluk, táta mu šeptem vysvětloval, na co se ptal. Byly tam také postpubertální hihňalky. Nad sadou preparovaných lidských zárodků v různém stadiu vnitroděložního vývoje, dobře osvětlených a komentovaných, je konečně hihňání přešlo. Taky jsem si konečně uvědomil, jak jsme si všichni podobni, že jsme lidé, bez ohledu na národnost nebo rasu. Nějaké písemné souhlasy zesnulých jsem nepotřeboval, abych se na jejich konzervovaná těla díval se zaujetím, úctou a porozuměním.
Lenka
21/01/2013
jako studentka medicíny vidím v této výstavě velmi poučnou cestu k tomu vidět tělo přec ejenom ještě o něco lépe než mi bylo umožněno na pitvách,i když poněkud populárním způsobem. mylsím že tak drahé vstupné obětují lidé které to orpavdu zajímá…a mimoto, spoustu lidí zajímá jak naše tělo vypadá,funguje,ačkoli se zrovna nechtěj stát doktory..a dnes je oblíbené vše 3D,a co nejvíce reálné,mnohem více než stohy učebnic. Děsí mě ,jakožto studentku medicíny,fakt,že případnou učast na této výstavě bychom měli důsledně zvážit,jak nám doporučuje děkan naší fakulty. nedávno se se mnou kamarád hádal že on pece ve svých 20 letech nemá prostatu….možná by díky této výstavě věděl že to je součást těla a ne nemoc:)….to jen tak pro zlehčení. Přijde mi,že mnozí veřejní činitelé kritizují tuto výstavu jen naoko,aby vypdali morálně,a nikdo z nich se neodváží být tím,kdo veřejně rpohásí že na tom nevidí nic špatného…
Jarek
21/01/2013
Co jste se na vystave dovedeli noveho? Co jste neznali nebo nenasli v dostupnych zdrojich?
Me osobne to pripada bud jako snobska zabava nebo novy druh adrenalin hunters.
Ale davam vam za pravdu pokud neporusuje zakony a nezasahuje do svobod jinych lidi proc to zakazovat.
Ja ale nemam potrebu chodit se divat po vecerech na mrtve lidi.
Lili
21/01/2013
Morbidita, touha po senzaci, vydělávat peníze na mrtvých.Studenti mediciny mají pitvu v rámci výuky, takže tohle jim žádné poznání také nepřinese.Ti mrtví žádný souhlas nedávali, ani jejich příbuzní, údajně jde o osamělé lidi, kteří zemřeli bez příbuzných.Věř tomu, kdo chceš. Ale je fakt, že je spousta čtenářů bulváru,takže se najde i spousta lidí, komu výstava může připadat úžasná. Není divu, že se od toho distancovala i KU jako instituce.A kdo potřebuje k poznání stavby a funkcí svého těla právě jen tuhle výstavu, je analfabet zřejmě, který neví , že existuje i něco jako anatomický atlas.Je vidět, že civilizace je pro dost lidí jen tenký nános a veřejné popravy by zřejmě našly diváky i dnes. No, proti gustu…..:))
Nikol
21/01/2013
Tahle výstava rozhodně není poučná pro studenty lékařských fakult… dá se říct, že ani pro někoho jiného, protože ty různé šlachy, vnitřní orgány atd. změnily technikou svůj tvar a už dosti přesně nedokáží znázornit jak vlastně orgány vypadaly ve skutečnosti… Kdo ví jak to bylo s povolením těch, co tam dnes jsou „vystužení“, ale nevím, co tahle výstava má společného s nějakým „učením“ a to myslím kohokoliv…. není to poučné a ani to není umění… Je to jen pro lidi… pro ty, co za to vyhodí peníze (a jiní na tom vydělají)… protože lidi vždycky přitahovaly věci jako jsou veřejné popravy, či pitvy…
Co se týče nepovedeného vtípku s právníky… měl by jste se zamyslet hlavně nad sebou pane autore….
Tomáš
21/01/2013
Myslím si, že argument, že v muzeích jsou vycpaná zvířata, je docela nemístný. Zvíře v muzeu není rozpitvané na kousky, zbyla z něj jen kůže a neviděl jsem žádné muzeum, kde by byla zvířata v nějakých prazvláštních polohách, jen aby to více poutalo veřejnost. Další argument- že jde o poučení, je opět velmi mylný. Na modely by lidi nešli(nebo určitě ne mnoho). A poučení ze smrti? Proboha a to si myslíte, že smrt je rozpitvaný člověk? Kam se poděla duše? Co tam lidi táhne? A copak argument, když to někomu neubližuje a nevadí, a’t tam nechodí, není děsivě zavádějící? Ne nadarmo mi to připomělo knihu Dlouhý pochod od Kinga … kde se lidi dívají na smrt v přímém přenosu…
Name
21/01/2013
Mě tahle výstava amorální vůbec nepříde.Nevím co je na lidském těle amorálního nebo pobuřujícího.Ve spojených státech bylo uskutečněno i to ,že tělo vězněně odsouzeného k smrti bylo po výkonu trestu rozřezáno na milimetrové plátky které poté sloužili pro vědecké účely,nicméně je možné si je prohlédnout na internetu a mám dojem,že i v lékařském institutu.A co je na tom pobuřujícího?On k tomu dal souhlas a to stačí.
Někdo tady křičí že ti lidé k tomu souhlas nedali,já osobně nevím zda-li ano či ne,ale myslím že v dnešní době na něco takového souhlas mít musí jestliže chtějí vystavovat.Tedy aspoň ve většině států.
Pokud by to ale stále někdo chtěl napadat, ať tu uvede odkaz na věrohodnou stránku(nejlépe přímo na stránku výstavy)kde bude napsáno že ti lidé souhlas nedali.Jinak jsou to všechno jen dohady.Nicméně si myslím že lidí,kteří by svoje tělo byli ochotni poskytnout běhá po světě dost a dost.
Já proti této výstavě nic nemám,kdo nemá žaludek na to aby viděl žaudek ať tam nechodí.Nejsme nikdo nic jiného než živočichové a těch je všude vystavených plno a nikomu(skoro nikomu,někdo se vždy najde) to nevadí.Pokud by nějaký věřící chtěl argumentovat tím že člověk má duši,prosím.Dobře,člověk má duši ,ale ta se tu nevystavuje.Vystavuje se tu jen tělo a to by tedy mohlo být chápáno jako schránka na duši.To je tedy to samé jako kdyby proběhla výstava oblečení a lidé se bouřili proto,že obláčení je přeci obal na nahotu a tu nemůžeme věřejně vystavovat.
Kdo tam nechce,ať tam neleze!
Lumir
21/01/2013
Mám se přiznat, že bych tu výstavu zakázal.
Nezakázal bych ji, ale ani bych ji neorganizoval. Na druhé straně se přiznám, že kdybych to měl blíže, zvažoval bych, že se tam podívám. Především asi proto, abych viděl to, co kritizuji a mohl kritizovat po osobní zkušenosti. A tady jsem zase u jádra věci – udělal bych to, co si autoři přáli – t.j. zaplatil vstupné. Jde o jednoduchou manipulaci – ať už tam jde člověk pro to, aby se poučil, aby poznal co kritizuje, aby viděl o čem se tolik mluví, aby viděl jak dokáže soudobá chemie upravit lidské tkáně, aby viděl mrtvoly…, vždy udělá přesně to, proč tato výstava existuje – zaplatí vstupné.
Nemyslím si, že ti lidé, i kdyby souhlasili a dali se k dispozici dobrovolně, dostali nějaký velký balík. Možná to bylo pár dolarů aby si nakoupili potraviny na pár dnů či týdnů. Nepředpokládám, že by tam byl vystaven nějaký Američan, Němec…, nebo třeba i Čech, který by se na tom opravdu napakoval. Prachy plynou někomu jinému. A že jde o prachy je zřejmé i z termínu a umístění výstavy (centrum Prahy v turistické sezóně).
Pokud jde o ostatky z minulosti – různé mumie, ostatky svatých, mnichů a koneckonců i Lenin – tak šlo vždy o snahu prokázat těm mrtvým úctu a někdy i umožnit aby jim tuto úctu mohli vzdát i další lidé. To, že se do různých katakomb apod. vybírá vstupné je pochopitelné a řekl bych „omluvitelné“ tím, že je potřeba z nějakých zdrojů tyto ostatky udržovat (respektive zajišťovat provoz). Vybírání vstupného nebylo a ani není důvodem, proč byli tito lidé v minulosti balzamováni či mumifikováni. To je ten zásadní rozdíl – zda je důvodem uchování mrtvých těl úcta nebo mamon.
Zcela samostatnou kategorií pak jsou těla uchovávána pro skutečně vědecké účely – studijní pitvy, výzkum apod. I s těmito zemřelými by mělo být nakládáno s úctou – možná dokonce s úctou ještě o něco větší, pokud své tělo dali k dispozici vědě vědomě a dobrovolně. Pokud někdo své tělo věnuje na vědecké účely, zaslouží si podle mě úctu a dík. Pokud ale někdo své tělo za pár šupů dobrovolně prodá pro byznys někoho jiného, zaslouží si podle mě (mimo běžné úcty k člověku) především politování. Pochybuji o tom, že všichni vystavení byli exhibicionisté, kteří toužili po tom, aby mohli ukazovat své vnitřnosti miliónům lidí.
Ada
21/01/2013
Jak si tady pročítám reakce na výstavu Bodies, přijde mi, že je většina lidí pro a to mě dost mrzí. Souhlasím sice s tím, aby veřejnost poznala, jak vypadá lidské tělo, ale tato výstava určitě není organizována primárně z tohoto důvodu. Zajímalo by mě, jakou by měla navštěvovanost čistě poučná výstava s odborným výkladem a s tím, že by „exponáty“ třeba jen ležely na stolech jako při pitvách. Určitě daleko nižší. Spousta lidí tady píše, jak je úžasné, že poznají, jak tělo vypadá při pohybu, … ale po smrti zůstanou svaly v posmrtné ztuhlosti, není na nich vidět sebemenší kontrakce při házení na koš, … a tudíž by stejně těla vypadala, ikdyby jen ležela. A to, že je úžasné, že výstavu doplnují výkladem medici – sám pan rektor UK je vyzýval, aby na výstavě přestali pracovat. Za těla používaná při pitvách k výukovým účelům se slouží mše a jsou to lidé, kteří dali souhlas. Nemohu jednoznačně říci, že tato těla jsou od politických věznů, ale přijde mi podezřelé, že i sám organizátor říká, že od všech souhlasy nemají (ale o čem by vypovídalo, kdyby je měli? Kdo se jen trochu o Čínu zajímá, ví, jaká tam probíhají mučení odpůrců komunismu, mučení by souhlas budto dali, protože by to už nemohli vydržet nebo by si ho napsali sami komunisté). Ale ikdyby ti lidé souhlas dali doopravdy z vlastní vůle, tak se s nimi nemá takhle zacházet a dělat figuríny pro zábavu lidí, kteří neví, co s penězi. Zabijete třeba někoho proto, že vám na papír napíše, že chce, abyste ho třeba shodili mostu? Vždyt to napsal na papír a bylo to jeho přání …
Lenka
21/01/2013
Ať mi všichni prominou, ale výstava je dle mého názoru nemorální. Původ těl je nejasný (viz prohlášení České anatomické společnosti) a to mi na tom vadí nejvíc. Nejsem věřící ani zapšchlý puritán. Jsem medička a pitevnu znám jako své vlastní boty. Rozdíl je ten, že se na pitvy nepořádají exkurze a nikdo těla (jejich „bývalí majitelé“ dali anatomickému ústavu oficiální souhlas!!) nearanžuje do podivných pozic. Všichni medici jsou vázáni imatrikulační přísahou a také vlastním mozkem a k tělům se snaží chovat s maximálním ohledem na zachování důstojnosti zemřelého. Očekávejte ale tuto snahu (a někdy i mozek) od průměrného, senzacechtivého návštěvníka této výstavy… Lidské tělo by nemělo být předmětem takovéto komerční show.
Jan
21/01/2013
Já jsem tu výstavu viděl už před lety v Mnichově (ale tu od toho původního snad Holanďana) – a působilo to docela přirozeně. Lepší aranžovaná těla „v pohybu“. než kdyby tam leželo vodorovně 50 rozpitvaných těl vedle sebe. A tahle těla jsou vlastně exponáty z plastiku – všechna voda a některé měkké tkáně, tedy skoro 90% hmoty, je nahrazena vsáknutým průhledným plastikem. Působilo to jako hold dokonalosti člověka.
NEchápu že jsme češi tak konzervativní. V daleko konzervativnějším katolickém Mnichově církev pouze dokázala, že byl zahalen alobalem jeden exponát – jezdec na koni … asi že přítomnost koňského masa urážela zemřelého pána tvorstva – bylo vidět, jak moc jsou si uvnitř podobní (a to by snižovalo asi velikost Boha stvořitele)