Bodies … NOBodies

15/01/2013    

26


Už jste slyšeli o té výstavě lidských ostatků? Předpokládám, že ano. Odpor vůči této výstavě se prohnal médii jako přílivová vlna tsunami. Nebyl ovšem zničující, jak by si mnozí přáli, zapůsobil spíše opačně. Marketingovým expertům je třeba přiznat, že ví o čem mluví – negativní reklama, taky reklama – a někdy dokonce lepší! Nechci se ale zabývat reklamou, moje otázka míří jinam: Je neetické a amorální vystavovat lidská těla, tak jak mnozí, s církevními představiteli v čele, proklamují?

SILVESTR 2012 -2013

Velmi jednoduchý názor by mohl být takovýto: předpokládám, že ti lidé dali souhlas k tomu, aby jejich těla byla takto použita, nestal se tudíž žádný zločin a koho tato výstava uráží či pohoršuje, ať tam nechodí! Máme svobodu myšlení a konání, a pokud tím neomezujeme druhé (a nepřestupujeme zákony), tak můžeme a musíme tuto svobodu využívat v plné míře!

Navíc … první pitvy se prováděly už ve XIII. stol. a v roce 1600 provedl Jan Jesenius první pitvu v českých zemích. Lidé prostě chtějí poznávat. Chtějí se rozvíjet a vzdělávat. Je to naše přirozenost. A lidé se chtějí také bavit. V minulosti nebylo neobvyklé pořádat veřejné pitvy, nebo operace (např. amputace a bez narkózy!) – představte si, v katolické a tak nemoderní době!

A co mumie?! V čele s Egyptskými, následovány slavným alpským Ötzim a další – ty jsou v muzeích vystavovány bez povšimnutí a povyku. Pro poučení a zábavu.

Také jsou slyšet hlasy, že je to jen nechutný byznys. Co na to říct? Třeba otřelý vtip – a co právníci – ti vám nevadí?!!

Ale já nemám nic proti právníkům, stejně jako proti výstavě těl. Ať si každý vydělává tím, čím umí (pokud nás neomezuje, nebo nepřestupuje zákony). Své zákazníky si buď najde nebo ne.

Já třeba ani nevím, jestli se vůbec půjdu na tuto výstavu podívat. Vlastně mě to ani moc neláká. To však neznamená, že zůstanu zticha, když puritáni a všelijací omezovači a chytrolínové začnou kázat či dokonce zakazovat.