Státní hranice – máme z nich mít stále hrůzu?

16/09/2007    

3


Nedávno jsem cestoval do Francie. Nebylo to poprvé a ani naposled. Řekl bych, že už dávno u nás pominula „hrůza“ ze státních hranic. Pět let se ještě při cestě na dovolenou na jih stávaly fronty na hranicích. Dokonce několikahodinové.

Dnes je tomu jinak. Se vstupem do EU se situace razantně změnila. Ovšem ne všude a jak pro koho.
Jak jsem již zmínil, cestoval jsem do Francie. Využil jsem služeb Eurolines a jel jsem jejich autobusem.
Celou cestu z Francie jsme neměli nikde problém ( Francie, Lucembursko, Německo ). Až na našem přechodě.

Opravdu jsem nechápal, z jakých důvodů jsme stáli hodinu na státní hranici ve čtyři hodiny ráno, když nikde nebylo ani človíčka. Chápu, že tyhle typy autobusů se musí prověřit důkladněji, protože zde cestuje mnoho odlišných cestujících( kamarádka seděla vedle nějaké Číňanky ).

SILVESTR 2012 -2013

Ale hodina mi přijde opravdu moc, hlavně když celníci neměli co na práci. A zde mi vyvstala otázka: proč se takhle nečeká ve Francii, v Německu? A bohužel jsem si nedokázal odpovědět. Je to zřejmě tím, že jsou naši celníci zvyklí ještě na starý režim a prostě hodně důkladně kontrolují. Ale pravda to být nemusí.

Rád bych poznamenal, že je to hodně individuální. V červnu jsem jel do Francie, sice jako zájezd, ale nečekali jsme déle jak pět minut. Ano, zřejmě tam hodně dělalo to, že to byl právě zájezd.
Osobní auta, co jsem zažil na cestách ( zde zřejmě přijdou na řadu kritici, že jsem mladý a nemám zkušenosti, ale projezdil jsem toho hodně, do hodně koutů Evropy a vnímám tu situaci na cestách i na celnicích ), už takový problém nemají. Leda snad ve Slovinsku, kde celníci ještě dělají hodně pakárnu.
Jinak už se ale situace hodně změnila.

Už dnes neládne ten nepříjemný fenomém strachu z hraničních přechodů. Dnes už se cestuje mnohem klidněji. Samozřejmě když vemu v potaz stav na celnicích. Silnice jako takové už zřejmě postrahem zůstanou. Řidiči budou i nadále jezdit nepřiměřenou rychlostí, sedat za volant pod vlivem alkoholu a policie místo toho, aby se snažila zabránit těmto situacím, bude pokutovat nevinného řidiče za to, že se zapomněl připoutat, či jel ve vesnici 51km/h. Bohužel, tohle se stalo zrovna nám. Dávám to pouze jako příklad.

Takže když to shrnu, stav na státních hranicích po celé střední Evropě je stabilizovaný a až na pár vyjímek bychom se už nemuseli dočkávat čekání na hranicích.