Radarová základna USA v ČR

08/09/2007    

7


Rozhodl jsem se přispět svým názorem na tuto hodně probíranou záležitost.

Jak všichni jistě víte, USA se rozhodlo vybudovat radarovou základnu v ČR a raketovou v Polsku. Důvodem má být ochrana proti Íránu. Rusové se proti tomu bouří. Oprávněně?

SILVESTR 2012 -2013

Vezměte v potaz tohle: Zaútočili už někdy teroristé raketami dalekého doletu? Ne.

Dle mého názoru je vybudování základen ve střední Evropě přiblížení se k Rusům a posunutí pomyslné hranice z dob studené války. Nutno připomenout, že tehdy jsme byli na okraji jaderné války.

Rusové varovali, že v případě vybudování základen by na ně mohly směřovat ruské rakety, popřípadě stíhačky. Jak poznamenal ruský generál Nikolaj Solovcov, základny mají velmi špatnou ochranu samy sebe a proto by nebylo těžké ji zničit.

O téhle věci si myslím, že vybudování základny je až příliš velká rozpínavost USA a může to poškodit především ČR a Polsko. Je mi jasné, že se hrozba terorismu nesmí podcenit, ale jak již znovu vyzdvihnu, kdy v historii zaútočili teroristé vzdušnými raketami? Co se týče obav ze strany Ruska, vůbec se jim nedivím, že jsou proti.Vzhledem k jejich současné finanční situaci si podobnou věc dovolit nemohou a jsou tudíž utlačováni. A právem se brání.

Další základna by podle USA měla stát někde na Kavkaze. Není to až moc drzé proti Rusům?

Nejspíše jde USA přece jen o přiblížení se a vybudování si větší ochrany. Nejspíš nám, České Republice, z toho vyplynou nějaké výhody, ale zřejmě musíme počítat i s njěkým tím mínusem. Nezjistil jsem, čí zákon bude na území platit a jestli se zde najde práce i pro čechy. To, pokud bude možné, vidím jako plus. Ovšem nevíme, zda Rusko své hrozby myslí vážně.

Nečetl jsem dopodrobna názory mnoha lidí, tento článek píši za sebe.