Kdykoli se mluví o radaru nedá mi to a vzpomenu si na kultovní seriál MASH. Každý kdo ho viděl musí vědět, že RADAR je opravdu tím nejlepším co můžou Američané nasadit na Korejce! Všichni víme, že RADAR by opravdu byl tím prvním, kdo by věděl o Korejských střelách (tedy kromě toho, co bude k obědu a kde najít majora Burnse).
A navíc – RADARa má rád snad každý, tak jaké referendum!!
A teď trochu vážněji. Otázky kolem radaru je třeba posuzovat z několika úhlů:
- bezpečnostní problematika
- strukturální začlenění a spojenecké závazky
ad 1) Bezpečnost USA potažmo EU – k tomu bych řekl toto: jsme suverénní stát a nikdo nám nemůže diktovat s kým uděláme jakou dohodu. Naše závazky jsou pouze k NATU a EU a pokud neporušíme dohody s těmito subjekty, máme volnou ruku.
Osobně jsem rád, že se zvýší bezpečnost USA, protože se zároveň zvýší bezpečnost naší země.
Po revoluci jsme utíkali do NATO takovou rychlostí, až se nám za patama kouřilo – a jak jsme byli rádi. A přitom každý ví, že NATO řídí Američané! O pár let později se už tolik nebojíme nebezpečí z východu a hned nám narostl hřebínek a začínáme vyskakovat (tím myslím obecný lid – politici kupodivu zastávají racionálnější názor).
A přitom, pokud nebezpečí nehrozí, je jedno, jestli tu ten radar bude stát! A jestli nějaké hrozí, tak je mi radar u nás milejší než v Irsku – dozvíme se tak o problému dříve a předpokládám, že mezi prvními. A ještě předpokládám, že i když se v této chvíli jedná o bilaterální dohadování, stejně nakonec dojde k širokému konsensu mezi USA a EU.
Vsuvka: slyšel jsem hlasy, které říkaly, že nemáme dobrou zkušenost s cizími armádami na našem území. To je pravda. Jen se mi zdá, že posádce radaru se nedá říkat armáda a na rozdíl od Wermachtu a Rudé armády nepřijdou Američané dobývat území a pacifikovat obyvatelstvo.
Pak je tu samozřejmě otázka bezpečnosti provozu radaru a bezpečnosti okolních vesnic. To je ovšem otázka, na kterou musí odpovědět odborníci, vojáci a politici.
ad 2) Je v zásadě jedno jestli hrozí nebezpečí z Koreje, z Iránu, z Ruska nebo jestli vůbec odněkud. Jeden radar asi není tolik klíčový pro „vesmírný deštník“ (když se zamyslíte kolik jiných radarů je všude po Evropě a dalších státech, kolik létá špionážních družic a letadel atd.) Osobně vidím výstavbu radaru spíše jako akt spojenectví, jako deklaraci začlenění do konkrétních struktur, a to je důvod, proč ji v této chvíli a s informacemi, které mám, podporuji.
No a samozřejmě nemám nic proti tomu, abychom z toho vytřískali co se dá, včetně bezvízového styku s USA …

Karel
25/11/2012
Člověk,“ se vydal na cestu sebezničení. Neváží si přírodního bohatství Země.Znečistil životní prostředí a tak tisícinásobně ničí život, aniž by si uvědomil, že on sám je součástí tohoto života.Nukleární pokusy a havárie(Černobil!) neutralizovaly ochrannou ozónovou vrstvu, která chrání před slunečním zářením. Tím utrpěla atmosféra silnou ionizační ztrátu.Více na našem webu(www.andele-svetla.cz)- sdělení 1661
Sluneční záření, které vyvolává změny na Zemi, ve vodě a ve vzduchu, mění rovněž život flóry i fauny. Zesílené sluneční záření vede k určité stimulaci jejich molekul. Solární záření je energie, která se vymkla kontrole bez přirozené filtrace ozónovou vrstvou, a tak působí přímo na všechny molekuly.
Vzniknou nové viry, nové nemoci a již známé viry se stanou odolnějšími. Stimulovat se budou i cerebrální neurony a bude docházet k neurofyziologickým změnám u lidí. Jako první pocítí tyto změny paměť a inteligence. Změní se charakter každého jednotlivce, ať již ve smyslu negativním, nebo pozitivním. Budou se šířit abnormální neurózy, stejně jako agresivita, dekadence, degenerace a duševní nemoci a také změny v DNA. Objeví se nemoci, pro které nebudete znát léčbu (AIDS !). A v příštím desetiletí bude docházet k dalším nukleárním haváriím, které způsobí další ztenčování ozónové vrstvy (Černobyl)
Jan
25/11/2012
Pokud podporujete us radar, je to vaše věc, ale proč jej vláda vnucuje lidem, kteří jej zjevně nechtějí? Nemáme nic společného s neokonzervativní agresorskou politikou us fanatiků a jejich nepřátelé nejsou našimi nepřáteli. Ať se tedy chrání sami jak mohou a hezky si sklidí co všude po světě zaseli. Žádný terorismus nám tady nehrozí, proto se nemíchejme do chimérického boje proti němu. Americe by nehrozil taky, kdyby neobtěžovala celý svět svými národními zájmy, do kterých jiným zemím nic není.
Jaroslav
25/11/2012
Máte vlastní názor a to je dobře. Dovolím si Vám však oponovat:
„Osobně jsem rád, že se zvýší bezpečnost USA, protože se zároveň zvýší bezpečnost naší země.“
Radar by možná zvýšil obranu USA vůči mezikontinentálním raketám. Mohl by však také vyprovokovat novou vlnu nepřátelství nejen vůči Americe, ale také vůči ČR. Poněkud také nechápu v čem by se mela zvýšit naše bezpečnost?
„Po revoluci jsme utíkali do NATO takovou rychlostí, až se nám za patama kouřilo – a jak jsme byli rádi. A přitom každý ví, že NATO řídí Američané! O pár let později se už tolik nebojíme nebezpečí z východu a hned nám narostl hřebínek a začínáme vyskakovat (tím myslím obecný lid – politici kupodivu zastávají racionálnější názor).“
My jsme do NATO uháněli? A za co jsme byli rádi? Opravdu si myslíte, že kdybychom nevstoupili do NATO, tak jsme se mohli stát terčem útoku odkudsi z východu?
„A jestli nějaké hrozí, tak je mi radar u nás milejší než v Irsku – dozvíme se tak o problému dříve a předpokládám, že mezi prvními.“
Radarová základna by byla vojenským vybavením USA bez jakékoli účasti naší armády a v otázkách národní bezpečnosti nejsou Američané příliš sdílní.
„A ještě předpokládám, že i když se v této chvíli jedná o bilaterální dohadování, stejně nakonec dojde k širokému konsensu mezi USA a EU.“
Opět nevím z čeho tak usuzujete. Já se domnívám, že k něčemu takovému nedojde. Co se týče invaze do Iráku, tak k žádnému širokému konsenzu taky nedošlo.
S ostatními argumenty, které zde uvádíte v zásadě souhlasím avšak dle mého názoru by nám základna v současně navrhované podobě přinesla více záporů než kladů.
Pokud nepočítám šanci, že se zavděčíme militantní části politického spektra v USA, nevidím žádný další klad i když je možné že se jedná o jakési skryté vojensko politicko ekonomické dohody, které nelze zveřejňovat.
Zápor může být například omezení státní suverenity, ochlazení vztahů s Ruskem nebo Čínou. Přílišná sympatie s USA může být také vnímána negativně některými „rogue states“ a vystavit tak naše občany jak doma tak v zahraničí teroristickým útokům.
Posledním mýtem, který bych nejen Vám rád vyvrátil je to, že výstavba základny by měla dopad na zrušení vízového styku s USA. Základnu chce totiž prezident(republikán) a o vízech rozhoduje kongres, který je demokratický.
Byl bych základnu ochoten podpořit pouze pokud by se jednalo o společný projekt EU a USA a pokud by na něm měla naše armáda účast.
Adela
26/11/2012
Ptal se nás někdo jestli chceme do NATO? Prostě jsme tam najednou byli a hotovo.Jen aby mohly jejich Bombardéry používat naše území k jejích válečnému dobrodružství.
HAna
27/11/2012
Nevím, ale já s radarem tvrdě nesouhlasím!!!
Ve vašem blogu píšete, že doufáte, že se o nebezpečí dozvíme mezi prvními. Tomu nevěřím, protože Česko nebude mít se základnou v podstatě nic společného….. ona jen bude na našem území. A co mě děsí nejvíc, je to, že pokud bude postaven a pak se náhodou tedy zjistí, že škodí životnímu prostředí svými radarovými vlnami, tak už zkrátka bude pozdě něco změnit.
Ať mi nikdo netvrdí, že to žádné vlny nemá, musí, vžť je radar na tom založený.
tt05
27/11/2012
Proč by radar škodil životnímu prostředí? Elektromagnetické vlny to samozřejmě má, ale ty používá kterýkoli letecký radar, bez kterého se neobejde ani civilní letiště, elmag vlny používá i TV, satelity, mobil, radio, mikrovlnka, i dálkový ovladač k TV (infračervené světlo, taky elmag vlna). Ano, škodlivost závísí na frekvenci a intenzitě tohoto záření, ale i kdyby radar používal vysoké dávky elmag. vln o vysokých frekvencích, tak je to velice směrové a používá to kratičké pulzy, zbytek času naslouchá. Vám ani nikomu jinému do oka se to težko trefí, takže si myslím z tohoto nemusíte mít obavy.
Teta
28/11/2012
Úplně stejná diskuze probíhá na blogu „Mýty o americkém radaru“.
Všichni víme, že radar škodí/neškodí, někteří ho chtějí, jiní nechtějí, názory jsou různé. Je dobře, že lidé mají svůj názor. Je špatné, když svůj názor považují za jediný správný.
Máme tady snad demokracii. Tak ať rozhodne referendum, jistě se všichni podřídíme většině.
Nebo ať naši zastupitelé rozhodnou za nás, ale v souladu s názorem většiny obyvatel. Vždyť zastupují nás, ne sebe.
Nebo je to snad jinak?
Frantisek
30/11/2012
Nevím, nakolik je radar škodlivý pro naše životní prostředí. Mám dojem, že to nebude ten hlavní důvod pro nebo proti radaru. Myslím, že radar je důležitým obraným mechanismem. Nikdo nám sem nedává rakety s jadernou hlavicí. Jde jen o to, zachytit nebezpečí včas. Ačkoli jsem nebyl pro vstup ČR do Nato. Nemohl jsem si nevšimnout, že ať chceme nebo nechceme jsme zavlečeni do války kultur. Která nebyla vyvolána USA, ale Islámským fundamentalismem. Věřím, že západní země nemají zájem na válce. Ale proti teroru se lidé přeci musí postavit. Určitě jste se někdy setkali s pojmem Islámské revoluce. Stačí někdy sledovat výroky z této strany a zjistíte velice rychle že i lidé naší země jsou podle těchto Ideologů zralá na pořádnou převýchovu. A když tomu rozumět nebudeme? Prosím jak v tomhle všem můžeme doufat že se nás to netýká, nebo týkat nebude? Dřív nebo později na nás přijde řada. Chápu českou mentalitu, která je vždy připravená pro kompromis. Můžeme doufat, že to zase nějak přežijeme. Ale už je mi z toho nějak nanic. Já jsem pro boj s mezinárodním terorismem a cítím se být ohrožen Islámskou revolucí. Proto vítám radar. I když samozřejmě vím, že je s tím spojeno určité riziko.