RADAR O’Reilly

25/11/2012    

8


Kdykoli se mluví o radaru nedá mi to a vzpomenu si na kultovní seriál MASH. Každý kdo ho viděl musí vědět, že RADAR je opravdu tím nejlepším co můžou Američané nasadit na Korejce! Všichni víme, že RADAR by opravdu byl tím prvním, kdo by věděl o Korejských střelách (tedy kromě toho, co bude k obědu a kde najít majora Burnse).

A navíc – RADARa má rád snad každý, tak jaké referendum!!

SILVESTR 2012 -2013

A teď trochu vážněji. Otázky kolem radaru je třeba posuzovat z několika úhlů:

  1. bezpečnostní problematika
  2. strukturální začlenění a spojenecké závazky

ad 1) Bezpečnost USA potažmo EU – k tomu bych řekl toto: jsme suverénní stát a nikdo nám nemůže diktovat s kým uděláme jakou dohodu. Naše závazky jsou pouze k NATU a EU a pokud neporušíme dohody s těmito subjekty, máme volnou ruku.

Osobně jsem rád, že se zvýší bezpečnost USA, protože se zároveň zvýší bezpečnost naší země.

Po revoluci jsme utíkali do NATO takovou rychlostí, až se nám za patama kouřilo – a jak jsme byli rádi. A přitom každý ví, že NATO řídí Američané! O pár let později se už tolik nebojíme nebezpečí z východu a hned nám narostl hřebínek a začínáme vyskakovat (tím myslím obecný lid – politici kupodivu zastávají racionálnější názor).

A přitom, pokud nebezpečí nehrozí, je jedno, jestli tu ten radar bude stát! A jestli nějaké hrozí, tak je mi radar u nás milejší než v Irsku – dozvíme se tak o problému dříve a předpokládám, že mezi prvními. A ještě předpokládám, že i když se v této chvíli jedná o bilaterální dohadování, stejně nakonec dojde k širokému konsensu mezi USA a EU.

Vsuvka: slyšel jsem hlasy, které říkaly, že nemáme dobrou zkušenost s cizími armádami na našem území. To je pravda. Jen se mi zdá, že posádce radaru se nedá říkat armáda a na rozdíl od Wermachtu a Rudé armády nepřijdou Američané dobývat území a pacifikovat obyvatelstvo.

Pak je tu samozřejmě otázka bezpečnosti provozu radaru a bezpečnosti okolních vesnic. To je ovšem otázka, na kterou musí odpovědět odborníci, vojáci a politici.

ad 2) Je v zásadě jedno jestli hrozí nebezpečí z Koreje, z Iránu, z Ruska nebo jestli vůbec odněkud. Jeden radar asi není tolik klíčový pro „vesmírný deštník“ (když se zamyslíte kolik jiných radarů je všude po Evropě a dalších státech, kolik létá špionážních družic a letadel atd.) Osobně vidím výstavbu radaru spíše jako akt spojenectví, jako deklaraci začlenění do konkrétních struktur, a to je důvod, proč ji v této chvíli a s informacemi, které mám, podporuji.

No a samozřejmě nemám nic proti tomu, abychom z toho vytřískali co se dá, včetně bezvízového styku s USA …

Tagged: ,