To je téma, které je probíráno tak často, že si zaslouží diskusi. Já osobně věřím, že Američané včetně svých představitelů jsou přesvědčeni o tom, že jsou v Iráku kvůli obraně demokracie.A proč ne? Vždyť názor, že chtějí ovládat tyto významné ropné zásoby, a že Irán je další na řadě je vlastně nesmyslný.A víte proč? Američané totiž nejsou dostatečně silní, aby mohli tyto blízkovýchodní ropné zásoby ovládnout!
Hlavním důvodem je to, že je ropy málo. Je to tak strategicky významná surovina, že pokud by se o ovládnutí těchto teritorií Američané pokusili, tak by riskovali možná i třetí světovou válku! Nebo si myslíte, že by jim to Rusko a především Čína dovolila?!! Že by jen přihlížely, jak se „nepřítel“ zmocňuje vlády nad světem? (Protože kdo ovládá ropu, ten bude v příštích padesáti letech ovládat svět, to je jisté!). Nemyslím, že by to Američanům prošlo a myslím, že to dobře vědí.
A právě proto se mi zdá logické, že opravdu přišli do Iráku bojovat s totalitou, a že se opravdu snaží udělat z Iráku demokratický stát. Je to totiž pragmatické – jen demokracie je schopna zajistit (jistě i díky velké poválečné podpoře a finanční pomoci), aby ropa stále tekla a západ nebyl vydírán totalitami.
Netvrdím, že Američané neudělali chyby, a že válečný konflikt není strašný. Netvrdím ani, že nedělají propagandu, a že oficiální místa mnoho informací nezkreslují či nezatajují a ani netvrdím, že o tu ropu vůbec nejde. Tvrdím však, že jejich záměrem není „vojensky ovládat“ ropné zdroje, ale že jejich opravdovým úmyslem je důsledně potírat totalitu a nastolovat svobodu. A přestože Irák je arabský resp. muslimský stát a jeho historie, zákony i zvyklosti jsou odlišné od západního světa, přesto se domnívám, že svoboda má pro obyvatelstvo stejný význam jako pro nás.
Boj za svobodu něco stojí. Pokud se tento boj přímo dotkne i civilního obyvatelstva a vzniknou ztráty na životech, je to smutné, strašné, ale předpokládám, že nikdo nemůže osočovat Američany nebo spojence (včetně našich vojáků), že to měli v úmyslu. Primárním cílem v žádném případě není civilní obyvatelstvo (to je prostě nesmysl, zvláště s výhledem na nutnost budoucích dobrých vztahů), ale síly, které se snaží svobodu a demokracii potlačit.
A jsou to právě tyto síly, které mají na svědomí mnoho civilních životů. Povstalci nebo teroristické organizace neváhají použít bomby ani doma – bez ohledu na civilisty, tak proč by se měli ostýchat použít je v Londýně, Barceloně, New Yorku nebo v Praze. Nicméně se domnívám, že tyto organizace vlastně nechtějí destabilizaci nebo novou totalitu, oni prostě chtějí jen muslimský stát, tak jak ho znají už tisíc let a chtějí tuto ortodoxní představu vnutit všem. Řekl bych tedy, že to je jedna – jedna. Američané a spojenci se snaží Iráku vnutit demokracii a místní opozice zase islámský stát. Zdá se rozumné, aby si to rozhodli samotní Iráčané. Ovšem, aby se mohli lidé rozhodnout, musí mít svobodu k rozhodování – a to je sakra nepříjemně začarovaný kruh.
A na závěr ještě jedna úvaha. Je třeba si připomenout, že zásoby ropy jsou maximálně tak na padesát let (možná o trochu více), a že se toto období kupodivu překrývá s dobou, kdy začnou hrozit „války o zdroje“. Ovšem tentokrát o jinou tekutinu než ropu – o vodu. Za padesát let (jak předpokládají klimatologové) začne být v subtropickém pásmu nouze o vodu (a prakticky v celé Africe a jihozápadní Asii) a jediným řešením obyvatel bude migrace severněji. A až se to stane, což může být ještě i za našeho života, ale určitě za života našich dětí, budu raději, když Irák a nejlépe i okolní země budou demokraciemi a terorismus minulostí. Jen tak bude možné předejít větším a vážnějším konfliktům.
Jan
15/02/2013
Od roku 1971, kdy už bylo Američanům zřejmé, že nebudou schopni krýt nadále své dolary zlatem, se hledalo jiné řešení. A našlo se. V roce 1972/73 uzavřely Spojené státy pevně ukotvenou smlouvu s režimem Saudské Arábie. Slíbily, že se postarají, aby vládnoucí režim zůstal u kormidla moci. Ten na oplátku bude přijímat za svou naftu platby v dolarech. Zbytek zemí OPEC následoval příkladu Saudské Arábie. A protože zbytek světa také nakupoval od OPECu naftu, měl najednou důvod udržovat, shromažďovat a zvyšovat své dolarové rezervy. Svět potřeboval stále více nafty a její cena byla stále vyšší, proto bylo třeba mít více a více dolarů. Dolar byl žádaný i přesto, že za něj nebylo možné vyměnit zlato. Ale to nevadilo, protože bylo možné vyměnit jej za naftu. Vznikly petrodolary.
Z pohledu ekonoma to byla tedy měna krytá naftou. Dokud bude dolar jediným platidlem za naftu, bude americkému impériu umožněno tisknout další peníze a nakupovat dále na dluh od zbytku světa. Jinými slovy Amerika pokračovala nerušeně ve zdaňování zbytku světa. Kdyby z nějakého důvodu dolar přestal být kryt ropou, americké impérium by přestalo existovat. Proto bylo pro Ameriku životně důležité, aby jediné platidlo za naftu zůstal dolar. Rovněž bylo žádoucí, aby ropná pole byla roztroušená v různých státech, které nebyly vojensky ani politicky dosti silné, aby požadovaly platbu v jiné měně. Pokud tu a tam někdo požadoval platbu jinak, bylo mu domluveno. Někdy stačil politický tlak, někdy bylo třeba sáhnout k vojenské hrozbě.
První vládce, který se odvážil otevřeně se postavit Americe a požadovat platbu za naftu v eurech, byl v roce 2000 Saddam Hussein. Zpočátku ho nebrali vážně, pak se ho snažili ignorovat, ale když viděli, že to ten paličák myslí vážně, zkusili své obvyklé finty – politický tlak, očerňování a zastrašování. Skutečný problém se objevil, když se k Iráku připojil Írán a další země a požadovaly také platbu v euro nebo v jenech. Američanům bylo jasné, že chlapa je třeba potrestat. Bushova vojenská akce Shock-and-Awe v Iráku nebyla kvůli Saddamovým ZHN. Nebyla kvůli demokracii, ani lidským právům. Dokonce nešlo ani o zabrání ropných polí. Šlo o zachování amerického impéria. Saddama bylo nutno exemplárně potrestat, aby to odradilo jeho případné následovníky. Každý, kdo bude požadovat platbu za naftu v něčem jiném než v dolarech, dopadne stejně. To bylo americké varování světu.
Mnoho lidí se domnívá, že Bush začal válku v Iráku kvůli tomu, aby získal iráckou naftu. Nedochází jim, že Bushovi stačilo natisknout si další dolary za cenu papíru a koupit za ně třeba všechnu naftu světa.
Historie nás učí, že impérium vstupuje do války jedině když (a) se musí bránit, nebo (b) má z války prospěch. Pokud ani jedna podmínka není splněná, vojenské náklady na válku budou vysávat ekonomiku země až do úplného jejího zhroucení. Nezdá se, že by obsazení iráckých ropných polí stálo z dlouhodobého hlediska Bushovi za tuto válku. Nikoliv pro naftu napadl Bush Irák, ale proto, že americkému impériu šlo o život. A skutečně. Do dvou měsíců po obsazení zrušil Irák svá euro konta a začal opět přijímat platby za naftu pouze v dolarech. Svět už nemohl kupovat v Iráku naftu za euro. Světová nadvláda dolaru byla opět (ještě naposledy) potvrzena. Když Bush z paluby letadlové lodi oznamoval světu, že mise je skončená, znamenalo to jen to, že úspěšně ochránil americký dolar a tím americké impérium.
Jan
15/02/2013
Ve 20. století se Americe poprvé v historii podařilo zdanit zbytek světa a přinutit jej platit nepřímo – totiž formou vlastní inflace. Nemusela používat sílu nebo hrozbu k tomu, aby jí ostatní státy zaplatily. Stačilo, aby si v zahraničí nakupovala veškeré možné zboží a platila za to svou měnou, kterou ostatní státy přijímaly a uznávaly.
Formálně vzniklo americké ekonomické impérium v roce 1945 v Bretton Woods. V té době už dolar nebyl pro normální smrtelníky plně kryt zlatem, ale zahraniční vlády mohly ještě zlato výměnou za dolary od americké vlády obdržet. Díky tomu se z amerického dolaru stalo světové platidlo. Amerika měla v té době dosti zlata, protože v průběhu druhé světové války si nechávala od spojenců za různé služby platit právě zlatem. Ovšem impérium by nemělo dlouhého trvání, kdyby udržovalo v oběhu jen omezené množství dolarů. V průběhu vietnamské války potřebovala Amerika hodně peněz. Začala tady tisknout dolary a nakupovat za ně služby a zboží a financovat z toho svá válečná dobrodružství. S vědomím, že ty natištěné dolary jsou méně a méně kryté skutečným zlatem. Amerika trvale udržovala obchodní deficit a zvýšené množství dolarů v zahraničních rukou přibližně odpovídalo tomu, co by normální stát získával od svých vlastních občanů formou zvyšující se daně z příjmu. Jenže to byly daně, které platili ostatní.
Jednoho dne to prasklo. A bylo to 15. srpna 1971. Tehdy poprvé Amerika odmítla vydat zlato za dolary držené zahraniční vládou. Prostě ho neměla tolik. Jinými slovy byl to bankrot amerického finančního systému. Amerika nakoupila od zbytku světa obrovské množství zboží, při tom věděla, že jej nikdy nebude schopna zaplatit. A neměla to ani v úmyslu. A zbytek světa zůstal bezmocně stát neschopen zareagovat a potrestat dlužníka, jakoby se to stalo v případě jednotlivce.
Amerika potřebovala nakupovat více a více zboží, aby vyhověla svému stále vzrůstajícímu apetitu, proto musela za každou cenu přijít s nějakým novým důvodem, proč by měl zbytek světa nadále přijímat a držet ve svých bankách její stále klesající měnu.
Michal
15/02/2013
Nějakých tisíc let nazpět se Evropa rozhodla „osvobodit“ Jeruzalém od neveřících a rozšířit křesťanský svět o klíčový bod svého náboženství.
Vyrazili zástupy – někteří táhli na východ s jasným vědomím odpuštění hříchů jiní přesvědčeni o svaté věci. A ti ostatní? Za zásluhami, pozemky a novými územími, bohatstvím, tituly apod.
Myslím, že historie se opakuje. Svým způsobem se nedivím, že nás muslimští vzbouřenci nadále považují za křižáky a válku za svatou.
Když byl dobyt Jeruzalém, tak ulicemi tekly skutečné potoky krve a dobyvatelé zabili každého na potkání …. včetně křesťanů a dalších minorit. Dnes tomu není jinak. Na obou stranách umírá spousta neviných a navíc se válka díky modernosti světa roztáhla i do domovů „mírotvůrců“.
Těžko říci, zda za válkou na Dálném Východě je jen zájem o nastolení demokracie. Ale pokud ano pak nastolení proamerické demokracie, kde se celé státy z nucené vděčnosti upíšou USA ve smlouvách, které západnímu kontinentu zaručí plné tankery a ropovody až do úplného vysušení zdrojů.
Trochu mi to připomíná praktiky mafie s výpalným. Vy plaťte a my ohlídáme „mír“.
Atlant
15/02/2013
100% souhlas, a myslím, že válka o vodu už začala, a že je nejvyšší čas, zpacifikovat dobyvačný islám a sjednotit svět pod praporem demokracie – jinak nepřežijeme jako druh, a Costnerův Vodní svět se stane realitou…
Frantisek
15/02/2013
Takže pokud jsem to pochopil správně: USA jen napadli Irák proto, aby ho demokratizovali a následně se s ním zpřátelili…
Btw. píšete, že cílem je boj se silami, které se snaží svobodu a demokracii potlačit. Ale pokud vím tak Saddám Hussein už je po smrti a jeho vláda už není u moci taky nějaký rok. Jaký je tedy důvod přítomnosti USA v Iráku ? Jaký je důvod přítomnosti USA v Kuvajtu, přestože je Kuvajt svobodný ? Jaký je důvod postavení radaru v ČR ? Není na tyto otázky náhodou stejná odpověď ?
Vlastimil
15/02/2013
Ano i ne. Mimo jiné mám pocit, že USA rozpoutali další kolo závodů ve zbrojení. Tentokrát je USA versus USA. Tak, jako se zrychluje tempo vývoje v elektronice, zrychluje se i tempo ve vývoji nových zbraňových technologií. Úspěšná válka je nejlepší ospravedlňení výdajů na zbrojení a navíc dobrá reklama. Uvedu příklad. Zatímco některé americké „železné“ byly vyrobeny někdy za války ve Veitnamu a použity teprve nedávno v Iráku, nové „chytré“ pumy mají životnost nanejvýš 10 let. Viz : http://www.atmonline.cz/news/2007/cervenec/030707b.htm Z tohoto odkazu je také zřejmé proč jsem mluvil o reklamě. Současné USA je tak trochu válečná ekonomika (Její výdaje na zbrojení jsou 47% celkových světových výdajů)
Alex
15/02/2013
Ano, to je hrozné. Sám se těžko smiřuji s pojmy jako hrubý domácí produkt, výkonnost ekonomiky nebo inflace. Co je to za svět, který místo hmatatelných hodnot má jako modlu statistiku? A jak je možné brát ekonomickou statistiku vážně, když jedna teorie říká, že na nastartování růstu stačí státní zakázka na fakt velkou díru!! (viz. Samuelson). A ono je v zásadě jedno, jestli se nechá vykopat jáma nebo vyhlásí válka!
Ale když se to vezme kolem a kolem, je mi stále příjemnější honitba za výkoností ekonomiky než tolerance totalit, vyděračství (a to jak ekonomické, tak politické) a fanatismu.
Ivo
15/02/2013
. . . když Irák a nejlépe i okolní země budou demokraciemi a terorismus minulostí. Jen tak bude možné předejít větším a vážnějším konfliktům. . . Pušky a děla = demokracie a svoboda ?
Jsou tací kteří tomu snad i věří ale pravdou zůstává že násilí plodí další násilí. A co se týká agresivní politiky USA není to boj o demokracii a svobodu, je to boj o ekonomickou moc a zvyšování zisků USA. Lid Iráku – Vietnamu atd. je vůbec nezajímá.Tudíž ani mi je nezajímáme,jen tu našli vhodnou lokalitu pro své zájmy / radar / .
Ten
15/02/2013
Je potřeba zahájit humanitární bombardování všech nedemokratických zemí. Nedemokratické země jsou všechny země, které neposlouchají USA. Pokud diktátor spolupracuje, může vraždit Kurdy, Íránce, koho chce. Jakmile neposlouchá, ono se něco k válečnému zákroku najde. Pravá demokracie je pouze v USA. Demokracie, demokracie, demokracie,… Co to vlastně je demokracie? Jste si vy, kteří máte plná ústa demokracie jisti, že v USA je opravdu demokracie a svoboda? a dokážete obecně definovat, co je to demokracie?
Pro ty, kteří začnou nyní křičet, že jsem komunista a že snad vidím demokracii jen v předlistopadovém režimu, nebo v Sovětském svazu konstatuji, že nejsem komunista, a demokracii v předlistopadovém režimu ani v Sovětském svazu nevidím. Je smutné, že i dnes probíhá kádrování lidí a jejich rozdělování na ty správné, kteří souhlasí s politikou velkého bratra a na ty co mají vlastní názor.
Lukáš
15/02/2013
Líbil se mi autorův názor, že Amerika chce demokracii pro Irák.
Avšak si myslím ,že Americe nejde až tak o dobro občanů Iráku ,
ale o své zájmy. Jak už bylo řečeno ,že demokratické zřízeni “přátelské“ bude vstřícnější k dodávkám ropy než totalitní režim.
A co se týče zbrojení ,tak můj názor je ,že vyrobené zbraně mají svou trvanlivost a myslím si ,že je pro Ameriku nevýhodné ,aby jejich vyrobené zboží ztrácelo učinku někde na skladě a nakonec by ho museli za peníze rozmontovat. To by se jim nevyplatilo.Tak co je levnější!
Jaroslav
15/02/2013
Jen bych připoměl několik faktů. Válku zašali USA , aby zachránili svět před zbraněmi hromadného ničení. Žádné se nenašli. Rozpoutání války na základě propagandistické lži je válečný zločin. To samé platí o raketách, které údajně měli dolet až do Evropy, nalezené rakety stěží přeletěli hanice Iráku a byli zastarelé a lehce zničitelné.
Když si uvědomíme tuto skutečnost, jak můžem věřit vůdcům USA, potažmo všech jejich příznivců. Jak vlastně vzniklo tažení proti terorismu? Byli útoky teroristů skutečné, nebo jen nahrané? Kdo byli oni teroristé?
Samozřejmě, že jde o odbyt zbraní, bombardování Srbska byla slabá záplata, ale zbrojařům dodalo chuť. Takový aperitiv.
A o kvalitě spojenctví s USA svědčí samotný Bin Ládin. Za Afgánské války se SSSR vycvičený CIA, později se objevil několikrát při jednání s Bosenskými muslimy za plného vědomí USA, pak se stal nepohodlným a dnes může snad i za zácpu p. Busche.