Aktuální víření prachu kolem sitace s pomníkem v Brně – Králově poli mě, abych pravdu řekl poněkud rozesmálo. Od roku 1989 na pomníku „chyběli“ srp a kladivo. Starostenství tedy tento znak nechalo nedávno, v jakési decentnější podobě doplnit, už proto že tam původně byl. Zvláštní že nějakých 18 let ty symboly nikomu nechyběly. Budiž. Ale myslím, že ani rekonstrukce a doplnění znaku by nikomu nemělo vadit. Znak jen vyjadřuje že šlo o vojáky sovětského svazu, nejde o pomník sovětskému svazu. Že jde o znak komunismu?
No prosím, ale pak by například bylo možné z hrobů odstraňovat kříže s tím, že se církev několik století chovala též podstatně totalitně. Nic proti církvi. Podle mně se místostarosta Pelán zachoval opravdu poněkud jako vandal. Suverénně si to v noci přikráčet k pomníku a začít likvidovat nějakou jeho část se pro místostarostu opravdu nehodí. Ačkoliv, musím říct že media a ruská strana situaci opět moc vyhrocují. Rusové považují krok jako nepřátelský, ať tedy zažalují pana Pelána a nehrozí prstem a media by nemuseli situaci natolik bulvarizovat. Pokud měl pan místostarosta dojem že jde o nějaké porušování práv, mohl se obrátit na pověřené orgány a situaci řešit v rámci pravomocí svého úřadu.
Srp a kladivo?
V rubrice: Politika
Filip
18/03/2013
Postava pana místostarosty jen dokládá, kdo všechno může být u nás zvolen do funkce, nemusí zoufat ve srovnání s jinými je učiněný břídil -))
K tomu všemu se dá říci snad jen to, že by nám mohlo být jedno, jestli tu byli sovětští vojáci pod srpem a kladivem, když v té době naši rodičové a dědové a babičky byly nadšeni a vděčni za to, že sem přišli a osvobodili je od fašistického teroru. V ten konkrétní čas nikdo z nich nemohl vědět, co se pod srpem, a kladivem bude dít za pár let stejně tak, jako si dnešní komunistobijci ještě nedokáží uvědomit co se děje ve jménu demokracie pod patronací Boha v USA, Iráku a dlaších místech na zemi, aby toto nemuseli vidět, raději přisuzují současnému vývoji v Rusku idiotické nálepky a dokazují tak svoji omezenost ba tupost – a to se ještě skutečně mírním ve výrazech – podívejte se na komunistobijce Šetinu, vybaveného senátorskou imunitou – jak se zeširoka rozkročil – beze studu lynčuje lidi, ač sám projel většinu zakázaných zón v SSSR na bramborové razítko prý a hned si zase odskočí v rozporu s demokratickými principy, které prý zastává, aby zkritizoval státního zástupce, že odvádí špatnou práci v Čunkově případu …. všechno souvisí se vším a tupouni jsou na pochodu k moci a my se jen zatím díváme a asi se také budeme divit…
Jaroslav
18/03/2013
Mícháte trochu jablka s hruškami. Co se symboliky týká, tak pěticípá hvězda (pentagram) a hákový kříž (svastika) jsou vesměs pozitivní dávné symboly. V některých náboženstvích užívané dodnes. Oba společně se nechají postavit na roveň křesťanským křížům. Byli však zneužity zlem a proto jsou dnes problematické.
Srp a kladivo je pouze problematický a symbolizuje pouze negativní myšlenky. Navíc kdo tvrdí, že oni padlí sovětští vojáci byli bolševici. To dneska nikdo neví a je možné, že ve 20. a 30. letech jim bolševický režim zabil někoho z rodiny a potom jim ty symboli vadí víc než komu jinému.Spíše místo symbolu bych tam umístil desku s nápisem, který je absolutně apolitický, vždyť to byli především lidé a ne bolševici.
Vikis
18/03/2013
Takže kádrovat? Jaroslave? A falšovat dějiny. A co ještě v zájmu skvělých modrých zítřků?
Jaroslav
18/03/2013
Vikisi, nevím co máte na mysli kádrováním a modrými zítřky, patrně to je jen levicová panika.
Ale co se týká falšování dějin, rád bych uvedl některá dějinná fakta. Mezi r. 1917 a napadením Sovětského svazu Německem klesla v SSSR populace o 40% (údaje se dost liší). Příčiny byli nejvíce hladomor po násilné kolektivizaci zemědělství, občanská válka, odstranění třídních nepřátel atd. (např. emigrace). Tyto ztráty zachvátili především venkov a tam lidé byli stále protibolševicky naladění. Do války šli protože museli, ale také proto, že Němci jim ukázali větší teror než bolševici.
Další věc je, že po zahájení protiofenzivy Rudé armády bylo v jejích řadách méně než 10% komunistů. Vlivem práce politruků na konci války bylo v bojových jednotkách cca 30% komunistů. Ostatní se ani přes usilovnou práci politických důstojníků k bolševikům nepřidali. Takže statisticky jen každý 3. voják Rudé armády měl zájem mít na svém hrobě srp a kladivo.
Problém je však v tom, že není jiný symbol, který by jasně ukázal, jaké národnosti byli padlí hrdinové, kteří přišli osvobodit bratry slovany. Já sám i dnes chovám úctu k těm co tu zahynuli, ale nemohu souhlasit s politikou jejich vůdců.
Vikis
18/03/2013
Ale já nejsem s vámi ve při /moc pěkné slovní spojení/, co se týká občanské války a stalinských zločinů. Jen mi přijde směšné, jak dnešní antikomunisti /už jimi mohou být i s požehnání úřadů.Už se to smí/, by chtěli zakázat Rakousku státní znak. On svazák a bolševik nemusí být nutně rudý. A zákazy obrazoborectvím a upravováním fakt vše vždy začalo.
Jack
18/03/2013
Jaksi nechápu co dnes dělá v Brně pomník rudoarmějcům když žádnou svobodu jejich vojska naší zemi nepřinesla. A zejmena brněnská operace je známa násilnostmi a krádeži páchanými sovětskými vosky na civilním obyvatelstvu. Ten pomník měl být odstraněn již dávno celý.
Seraf
18/03/2013
Vikis: Máš pravdu, ono to zmíněné zakazování symbolů již vesele probíhá, kupříkladu svastika, tedy buddhistický symbol: na stránkách kláštera Pomosa je použit jako ikonka favicon.ico vedle adresy symbol svastiky, kdybych ho na svém webu použil já na doméně cz, riskuji trestní stíhání, sice by svastika neměla nic společného s nacismem, pochybuje ale, že by tuto skutečnost byl orgán činný v trestním řízení schopen pochopit.
Nicméně, v případě srpu a kladiva nevím mimo komunismu o žádné další myšlence, kterou by symbolizoval. Paradoxně je tedy cenzurován symbol, který může mít jiný význam, než symbolizování hnutí směřujícího k potlačování práv a svobod občanů, kdežto ten, který opravdu symbolizuje pouze takové hnutí je tolerován.
Jan
18/03/2013
No on je srp a kladivo i na Rakouském státním znaku a symbolizuje práci. Kdysi to byl symbol dělnických hnutí a spolků.
Seraf
18/03/2013
Na Rakouském státním znaku má srp a kladivo zajisté jiný význam, než symbol Sovětského Svazu. To je přesně to, o čem píši, daný symbol je třeba hodnotit v souvislostech. Ony i ty původní dělnické spolky byly čímsi mezi odbory a kulturní organizací v oblasti politické spolupracující se sociáně demokratickou stranou, tedy s komunismem neměli příliš společného.
JJ
18/03/2013
No vraťme se ještě k tomu pomníku. V Praze na Smíchově býval jako pomník Sovětský tank č.23, který jako první přijel osvobodit Prahu. Těsně po revoluci jej nějaký zneuctitel natřel na růžovo. Byl z toho mediální kolotoč a tank se umyl. Pak jej znovu natřeli na růžovo poslanci. Dokonce na hlavni visela růžová podprsenka. Dnes tam tank ani jiný pomník není. Není důvod. Tank je někde ve šrotu a místo mohutného podstavce je fontána.
Takže nevím proč by nemohl zmizet i z Králova pole včetně srpu a kladiva.