Homo Sapiens Atomus

11/12/2012    

4


Přijatelný rozvoj je pojem, který může vyvolat bouřlivé filozofické, ekonomické, kulturní i společenské debaty. Přijatelný rozvoj je prizma přes které je možné posuzovat společnost lovců a pěstitelů na straně jedné a rozvinutou industriální společnost, stojící na výrobě a službách na straně druhé. Přijatelný rozvoj je derivací pokroku. A pokrok, jak známo, nezastavíte.

Pokud nechceme aby společnost (nebo nějaká organizace či jedinec) stagnovali, musí se vyvíjet. Stagnace je smrt a zánik. Víme z historie, že člověk se změnil z opice, když slezl ze stromu, že se ze zvířete stal člověkem, když začal pěstovat plodiny místo je jen sbírat, a že zásadní vývoj mozku nastal ve chvíli, kdy začal jíst maso a lovit (pro věřící bych mohl vymyslet jiný příklad, ale to není to zásadní pro podstatu této úvahy). Vývoj a vývoj – to je to, co člověka pozvedlo a co ho provází celou historií.

SILVESTR 2012 -2013

A zde vyvstává klíčová otázka: Jsme rádi, že se vyvíjíme? Že nejsme jen omezení primáti?
Za sebe mohu říci: já rád jsem! Líbí se mi, že mohu jezdit autem, že si mohu prohlédnout pyramidy, a že se dožiji průměrného věku 72,9 let!

Jsou ovšem lidé, kteří by se mnou nesouhlasili. Stěhují se do lesů a žijí tam, jiní protestují proti globalizaci nebo atomové elektrárně. A právě situace okolo Temelínu mě přiměla, abych napsal toto zamyšlení.

Jak někdo může protestovat proti pokroku?
Zastavte jadernou elektrárnu Temelín!! To je přeci nesmysl!
Zapomeňte na vynález kola! Budeme od zítřka všechno tahat na zádech!

Nechápu to! A zvláště v dnešní době, kdy se blíží vyčerpání neobnovitelných přírodních zdrojů, na kterých dnes svět stojí a vyvíjí se! K čemu by posloužilo tuto elektrárnu zastavit?

Všichni hledáme jiné způsoby výroby energie a je jisté, že bychom byli rádi, kdybychom byli soběstační z přírodních obnovitelných zdrojů. Ale nejsme! Alespoň do té doby, než vědci prolomí další velkou hranici ve vědění a přijdou např. s termojadernou fúzí.

Máme svobodu a můžeme si říkat co chceme a pokud nepřekročíme zákon, tak i dělat, co chceme. Tak tedy pokud někdo chce protestovat proti Temelínu, ať si protestuje. Ale nebylo by lepší, kdyby tito lidé raději protestovali například, že jsou malé dotace vědcům?! Možná, že by se tolik nezviditelnili, ale bylo by to smysluplnější!

Pokrok zastavit nejde, ale možná jde, pomalu, po drobných krůčcích, nasměrovat úsilí lidstva správným směrem. Lidé totiž, přeze všechno, jsou poučitelní! A lidstvo?
Snad také …

Tagged:
V rubrice: Ekologie