Černobyl aneb 26 let po té …

25/04/2012    

2


Černobyl ležící na Ukrajině poblíž města Pripjať, se zapsal v roce 1986 trvale do světové historie, když zde vybuchla atomová elektrárna a trvale odřízla od světa několik desítek kilometrů svého území.

V den katastrofy 25.4.1986 bylo nutno z nejvíce postižené oblasti evakuovat na 50 000 obyvatel nedalekého města Pripjať a také starousedlíky v okolí elektrárny. Celkově bylo evakuováno na 135 000 lidí a během krátké doby do této oblasti dle sovětských odhadů mířilo na 160 – 300 tisíc humanitárních pracovníků a vojáků, jejímž cílem byla pomoc při evakuaci, uzavření ohrožené oblasti a příprava betonového sarkofágu, který pohřbil atomový reaktor.

Město Pripjať se stalo během několika málo hodin městem duchů. Během 24 hodin na 50 tisíc obyvatel města opustilo své domovy jen se svými doklady a jinak zde vše zůstalo tak jak bylo. Dodnes, pokud zavítáte za hranice města se Vám naskytne pohled na opuštěné sídliště, byty, dětská hřiště, obchodní domy apod. V domech naleznete vše jak bylo v době opuštění. V pokojích se povalují hračky, na sporácích je už dávno vystydlí oběd a v koupelnách čistě vyprané prádlo. Nedaleko města Pripjať se nachází nově vybudovaný zábavní park, který měl být spuštěný 1.5.1986, ale svého prvního zákazníka se nikdy nedočkal.

Několik metrů hned vedle elektrárny se nachází tzv. Červený les, který po výbuchu získal svou načervenalou barvu. Les nikdy po katastrofě nebyl vykácen a stal se výzkumným centrem pro mezinárodní organizace, které zde pozorují chování přírody po radioaktivním spadu. V současné době můžeme o této lokalitě říci, že zde nesídlí žádní ptáci a ani hraboši, jedině co zde najdeme jsou divočáci, hmyz a rostlinstvo, které si přivyklo na prostředí a také se mírně zmutovalo.

Dlouhodobý vliv na člověka

Vliv radioaktivních látek na člověka, je dosti enormní. Na 135 000 lidí bylo evakuováno přímo z nejvíce ohrožené oblasti, dalších 300 000 lidí ze sousedních oblastí, na 600 000 lidí se zúčastnilo čisticích prací a více jak milion lidí žije stále na kontaminovaném území.

Radioaktivní mrak, který procházel Evropou nevíce asi zasáhl okolní státy jako Slovensko, Bělorusko, Polsko a Českou Republiku. Většina lidí, kteří se narodili v inkriminovaném roce 1986 (po dni 25.4.1986) trpí nějakým zdravotním problémem (většinou tomu je štítná žláza, demence). Lidé, kteří však dodnes žijí na kontaminovaném území a nebo v blízkosti elektrárny nemají viditelné zdravotní problémy.

Co však víme jistě, tak to, že vliv katastrofy na planetu byl obrovský. Spoustu lidí zemřelo a spousta lidí onemocněla, příroda byla ovlivněna radioaktivním spadem a podzemním rezervoáry vody byli trvale ohroženy.

Během čistících prací zemřelo na nemoc z ozáření na 203 lidí. Děti, které se v době výbuchu nacházeli poblíž nejvíce zasažené oblasti museli požívat léky proti ozáření a následně být umístěný do speciálních vojenských nemocnic v Moskvě.

Pracovníci, kteří zde pracovali v den výbuchu dle měření dostali zásah na 20 000 rentgenů za hodinu a hasiči/záchranáři/vojáci/policisté, kteří pomáhali s uhašením požáru a vytvořením betonového sarkofágu získali více jak 500 rentgenů za 5 hodin. Dodnes jejich práci a záchranu světa připomíná památník umístěný v třetí oblasti.

V rubrice: Historie