Proč večná rivalita mezi „pražáky“ a těmi ostatními?

24/04/2012    

25


Tento rozhovor se mi přihodil když jsem přijel za známýma do Valašského Meziříčí:

SILVESTR 2012 -2013

V autobuse:


Řidič: „Kam jedeš ogare?“

Já: „Brňov“

Řidič: „Emmm, na Brňove jsou celkem tři zastávky, to nevíš?“ (Teď mi je vyjmenuje…)

Já: „Ne nevím, ale asi teda to prostřední“

Řidič: „Tak to bude 8kč. A vlastně, odkud seš že to tady neznáš? Z Poličné?“ (To je vesnice za VM)

Já: „Ne, jsem z Prahy“ (totálně nevinným tónem)

Řidič: „Aha, tak to si strč někam ten lístek, ty pražaku namyšlenej, co tu vůbec jezdíš, vrať se odkud seš ty náfuko“

Já: Beze slova odcházím si sednout a lidi se na mě divně koukají. Je mi trapně a smutno za to že lid takovým způsobem klasifikuje člověka. Bylo mi nanic.

Nechápu co se děje s národem. Asi to bude ta „studená občanská válka“ o které hovořil pan prezident ve svém projevu která takto mění lidi. Ale abyste si nemysleli že pražáci jsou neviňátka, tak Vás ještě obeznámím s historkou v pražské MHD která se přihodila mě:

Do tramvaje číslo 20 na Andělu nastoupí dvojice, podle toho jak mluví je vidět že jsou to hanáci, ale nedal bych za to ruku do ohně. Tramvaj se rozjede a asi po třech zastávkach eihle, revizor nastupuje. Asi třetina tramvaje instinktivně rychle vystoupí a odchazí (typický pražský jev). V tramvaji zůstává circa pět lidí plus revizor.

Revizor: „Kontrola jízdenek prosím, ukažte mi Vaše doklady“

Já ihned tasím moji permanentku a revizor jde dál, kde zkontroluje další lidi. Pak se dostaví ke zmíněné dvojici.

Revizor: „Řekl jsem, ukažte mi jízdenky prosííííím“ (řekne to hezky „znuděně“)

Muž z dvojice: „Tady…“ (a ukazuje mu dvě jízdenky)

Revizor: „Aha, tahle jízdenka je nepřestupní, a jelikož je označená v metru Jinonice a teď jste v tramvaji, musím Vás pokutovat“ (řekl to velice slušně, byla z něho slyšet profesionalita)

Žena z dvojice: „Ale to my nevíme že jsou nějaké nepřestupní jízdenky“

Revizor: „To je Vaše a jen Vaše odpovědnost to vědět“

Muž z dvojice: „Máte tu pěkně složitý systém, u nás je to mnohem jednodušší“

Revizor: „Vite co? Mě to ale vůbec nezajímá, víte? Když je Vaše inteligente tak nízká že nedokážete pochopit jakou jízdenku si koupit, tak si pěkně dřepte u Vás ve vidlákově a neobtěžujte obyvatele hlavního města“

Poté se ještě hádali a na zastávce Hellichova vystoupili a tam je zřejme zpokutoval.

Obě příhody světší o tom, že naše společnost se jaksi rozděluje na dvě části. Nevidím ale žádný pádný důvod. Lidé z venkova říkají pražakům že jsou bohatí a namyšlený a pražáci zase říkají že tito lidé žijí ve stodolách a chovají slepice na zahradě. A to není spravně, protože ani jedno není pravda.

V Praze jsou sice jsou vyšší platy, ale zase je tam dražší život než kdekoliv jinde. A znám mnoho bohatých lidí co nežijou a nepracují v Praze. Je to jenom mýtus.

Navrhuji aby slušní lidé tohoto národa odbouraly bariéry a byli k sobě vzájemně slušní a ohleduplní. Až už jsme z Prahy nebo z Chebu, Písku, Hradce Králové, Olomouce, Znojma, Vsetína či Ostravy, jsme všichni přeci Česi, národ s tisiciletou tradicí a s úžasnou historií. Nenechme aby nás nenávist a závist rozdělili, protože takto si jenom uškodíme jak ekonomicky, tak společensky. Myslím, že si to zasloužíme jak my, tak Česká republika.

V rubrice: Život