Fotbaloví „fanoušci“ – jak na ně?

02/05/2008    

5


Tak to přišlo. Zřejmě poslední derby pražských S na Strahově se nemohlo obejít bez problémů. A taky že ne. Již několik dní před zápasem se sparťanští „fanoušci“ nechali slyšet, že zničí stadion. Policie se proto začala na onen zápas pečlivě připravovat. Připravila se však dostatečně? Zvládla onu situaci při zápase? Neměla pro to udělat více?

SILVESTR 2012 -2013

Jistě většina z vás ví, jak derby probíhalo. Nemluvím teď o fotbalu, nýbrž o jeho „příznivcích“. („příznivcích“ z řad fanoušků obou celků – abych někoho neurazil). Budu stručný. 21 obviněných (číslo však není konečné), přes dvacet zraněných a škoda za půl milionu. Chování fanoušků také způsobilo přerušení zápasu na dobu 15 minut.

Ovšem škody by byly mnohem větší, kdyby na stadioně nebyli policisté. Policisté, v rámci možností, udrželi fanoušky a zabránili tak vzniku dalších škod. Ovšem byli bezbranní. Několik výtržníků zadrželi, ale to je vše, co mohli udělat. Protože pokud by přistoupili k nějakému násilí, fanoušci by ještě nakonec zažalovali policisty za napadení. A to je špatně. Proč, když je vidět, že situace není zvládnutelná, naše vláda nepřistoupí k nějakému razantnějšímu řešení? Protože se zabývají méně důležitějšími věcmi. Ale to už bych moc odbíhal.

Takže tedy. Jak na fanoušky?

Já bych to řešil dvěma způsoby. Buďto bych je pochytal (za pomocí násilí, pokud by to bylo nutné) a nasadil bych jim velice tučné pokuty. Myslím si, že by si to příště rozmysleli. Protože v dnešní době v našem státě jsou ony finanční postihy směšné.

Druhý způsob by byl, způsobit jim bolest. Povolit policistům používat gumové projektily a pálit to do nich, hlava nehlava. Vím, je to možná trochu drastické a kovbojské, ale jsem přesvědčen, že by to fungovalo. A když ne, sloučil bych ty dva způsoby. A pak si myslím, že by byl výsledek, tedy klid na stadionech, dosažen.

Vím, že to asi nepůjde tak lehce, protože existují jakási práva občana. A toho budou ti fandové využívat. Budou se kroutit a obracet se na svá práva a skončí to tak, že bordel bude pořád. Proto bych byl velice a příjemně překvapen a potěšen, kdybych si všiml, že s tím někdo začne něco dělat.
Také bych rád viděl, jak bude v praxi vypadat to, že policie nebude přímo na stadionech a zasáhne až tehdy, bude-li situace neúnosná.

Tuším, že na tuhle věc bude mnoho odlišných názorů a mnohým se mé názory líbíit nebudou a budu označován za „mladého, co o dané věci ještě nic neví a tak do toho nemá co kecat“, ale já si za svým sotjím a pokud bych měl pravomoc s daným problémem něco udělat, pak bych to řešil tak, jak je napsáno výše.

Přeji všem hezký den a byl bych rád, kdybyste mi napsali do komentářů, co si o dané věci myslíte.

Tagged:
V rubrice: Sport