Tvůrci reklamy bohužel reklamy nesledují – 1.díl

27/09/2012    

9


Nevím jak vám, ale mě jako divákovi vadí a docela mě zaráží, když vidím v nějaké televizní reklamě „herce“, který ve stejnou dobu „hraje“ v reklamě na úplně jiný produkt nebo službu. Například v reklamě na barvu Klasik vidíte stejného herce jako ve spotech na Českou pojišťovnu…

Myslím, že zanedlouho si lidi zapamatují dobře tvář tohoto herce – ale o čem jsou televizní reklamy, v nichž účinkují, a co propagují? To stěží.

Nebo jiný příklad: herec z reklamy na služby kooperativy (parkuje auto u kontejnerů na tříděný odpad a myslí, že naboural…), tak ten teď hraje v reklamě na tavený sýr. To je fakt trapné. Myslím, že takhle se profesionálně nedělá produkt, který by měl čišet jedinečností a nezaměnitelností. Přeci tým, který vybíral herce v nabídkách castingových firem musel poznat, že zrovna tento herec hrál nedávno v reklamě pro jiného zadavatele. Přeci nechtějí riskovat, že diváci budou jejich televizní reklamě věnovat menší pozornost, nebo si produkt jejich klienta spletou s jinou nabídkou? (Netvrdím, že je to velké riziko, ale proč jej i tak podstupovat…) Napadá mě jediné vysvětlení – že tvůrci reklamy sami reklamy nesledují.

Ale copak je možné, že někdo, kdo se živí reklamou, reklamu nesleduje? Je, tvůrci reklam totiž ve velice častých případech reklamou pohrdají a rozhodně by se na ní nedívali v televizi, natož pak ve volném čase… Důvod je jasný – na pozicích art directorů i copywriterů v reklamních agenturách pracují spíše zneuznaní umělci než odborníci na marketingovou komunikaci a reklamu. Touha po umění a vlastním zviditelnění a nikoli po úspěchu a zisku klienta je obecný nešvar reklamních profesí.
Příště se chci zeptat na názor lidí z reklamní branže.

V rubrice: Nezařazené