Švejnar, nebo Klaus? Moje stanovisko

16/12/2007    

9


Trochu mě zarazilo, že s blížícim se prezdientskými volbami se na blozích nebjevila přílišná odezva. Nedávno se o prezidentské křeslo začal ucházet do té doby alespoň pro mě neznamý prof. Švejnar, ekonom ze Spojených států. Někde jsem zaslechl, či se dočetl názor, že je „asi tak desetrkát lepší ekonom než Klaus“, ale jinak jsem se toho o něm příliš nedozvěděl. Z nudy všedního dne jsem maličko zapátral a v pátek jsem ho dokonce viděl v pořadu „Uvolněte se prosím“ Jana Krause. Co se týče vystupování a prezentovaných (kdo ví nakolik skutečných) názorů, působí dojmem, že by chtěl být pro všechny ideální a tzv. „nadstranický“ (důvod vysoké frekvence a skutečný důvod používání toho slova mi stále poněkud uniká). Jeho názory se mi spíše než „nadstranické“ zdají „všestranické“, souhlasí s tím s čím všichni a co asi nejlépe vyhovuje současnému lobby. Vyjadřuje se k tzv „problémům“ a neustále tvrdí jaký je dobrý protikandidát proti Klausovi a jak by bylo dobré ho nahradit. Tady bych, pokud to ostatní necháme stranou, zatím viděl asi nejčernější puntík, jelikož taková politická propaganda spíše přísluší předvolebním bojům politických stran, než-li kandidátům na prezidenta. Měl by se spíše zaměřit na to ukázat, proč je právě on nejlepší kandidát ne prezidenta a co ve svojí osobě nabízí pro tuto funkci, než se opírat do současné „hlavy státu“. Mj. také ačkoliv pan kandidát má jistě své charizma a vystupování, oproti současnému prezidentu Klausovi připomíná spíše prázdnou schránku a v rukou přijatých názorů, které prezentuje trochu také loutku, ale to by bylo na jiný článek.

Co se týče Klause, ten je bezesporu v porevoluční historii republiky nejen prezidentem, ale také osobou stojící mj. za nešťastnou kuponovou privatizací a některými dalšími chybnými kroky. Co se týče 90.let minulého století, můžeme ho považovat, i přes nesporně dobře zvládnuté rozdělení federace, za negativní. Ovšem v novém tisíciletí přišel úspěch ve formě zovlení do funkce prezidenta republiky a jeho politická kariéra šla opět směrem vzhůru. Charizma a vystupování mu nelze vytknout a na diplomatických cestách svoji zemi zastupuje profesionálně a při tom velice osobitě. Na jeho předchozí excesy už většina lidí pozapoměla, nebo jim již nepřikládá takovou váhu, vždyť nakonec kde je psáno, že vše musí být čisté jako lilie. Na Klausovi se mi ovšem osobně nejvíce libí jeho postoje a názory, nezkreslené politickým mainstreamem, za kterými si stojí. Osobně se nejvíce momentálně kolním k jeho názorům ohledně klimatických změn a Kaplického „blobu“ (cože je také na jiný článek).

Já osobně, ačkoliv považuji pana Švejnara za velice vzdělanáho a kultivovaného člověka a nepopírám, že splňuje podmínky na to aby mohl být zvolen prezidentem, dávám přednost současnému prezidentu, se kterým se svými předpoklady pan Švejnar nemůže pro funkci prezidenta měřit. Ačkoliv i tak mu přeji hodně štěstí a pokud by byl nakonec prezidentem zvolen hodně síly na zvládnutí tohoto břemena. Přesto jako nejlepšího možného prezidenta stále vidím Klause, kterého si narozdíl od pana švejnara nesmírně vážím, hlavně pro jeho skutky v trikotu prezidenta ČR a hlavně jemu přeji hodně štěstí v nadcházejících volbách.

Hodně štěstí pane prezidente!

V rubrice: Politika