Ministrině obrany Vlasta Parkanová opět dělá zmatky v obraně České Republiky. V dnešní době, kdy nám hrozí teroristické útoky, mimořádné situace a Spojené státy Americké si chtějí provokativně umístnit jednu ze svých raketových základen na naše území. Tak by se spíše čekalo od ministra obrany, aby posílil současné vojenské jednotky, vybavil je potřebnými prostředky, aby byla možnost bez problému kdykoliv zasáhnout. Ať už jsou povodně, požáry, pátrání po civilistech i zločincích, vichřice, chemické či jaderné katastrofy, vojenské či teroristické mimořádné situace. Armáda České Republiky, jako „orgán“, který má téměř lepší výbavu než kterýkoliv jiný sbor.
Když se podíváme, trochu do systému obrany České Republiky, tak si můžeme všimnout, že IZS (Integrovaný záchranný systém) v České Republice není na takové úrovni na jaké by se měl v současné době vyskytovat. A důvodů je hned několik. Například nedostatečný finanční rozpočet pro jednotky IZS (Hasičský záchranný sbor, Zdravotní záchranný sbor a Policie ČR). Tyto jednotky nejsou finančně na takové úrovni, jak by si jejich zařazení zasloužilo. Dalším příkladem je Odborné vzdělání v určitém oboru. V některých městech se dokonce setkáte na místním úřadě s pracovníkem, který rozhoduje o lidských životech a majetku, který nemá na svojí pozici potřebné vzdělání. Představme si například, jako kdyby Vašeho osobního lékaře vykonával člověk, který je vyučený prodavač, myslíte že by to bylo možné? Jednoznačně nikoliv. Příkladů bych zde mohl vyjmenovávat tisíce, ale tyto patří mezi ty nejpodstatnější.
One
05/10/2007
Autor by se měl nejdříve podívat do zákonů, např. č. 219/1999 Sb., o ozbrojených silách ČR, č. 239/2000 Sb., o IZS 240/2000 Sb., o krizovém řízení, apod.), aby věděl, že IZS není Armáda ČR ! Armáda je OSTATNÍ, ne základní složkou IZS a plní především úkoly obrany státního území(to naopak není úkolem IZS). Vojenské záchranné prapory, organizační součást armády, jsou NEBOJOVÉ jednotky armády.
Sass
06/10/2007
Sice nejsem zaměstnanec armády ale dobrovolný hasič. A nožná právě proto vím jako úlohu hrála při povodných armáda. A když padla řeč o soukromém sektoru, tak bych chtěl vědět kolik je u nás firem které disponují tanky, těžkýmy vyprošťovači, pásovýmy obojživelníky, pontonovými mosty nebo transportními helikoptéravi tak jako armáda??? A ještě něco při krizové situaci se podstatně lépe koordinuje spolupráce Hasičů s Armádou než s nějakými soukromímy firmamy.
Sass
01/11/2007
Milý drahý,píšeš o těžké technice, musím tě vyvést z omylu. Vyprošťovací tanky ,polovina nepojizdných,pontony nelze používat ve městech,nadělají více škody. Hovoříš o mostech, z osmi mostových vozů jsou dvě třetiny nepojízdné a všechny nástavby nepoužitelné.Stojím si za svým , hromada šrotu.Ani se nedivým,že IZS využívá hojně vojenskou techniku ve formě lopat a krumpáčů, ty jsou funkční – zatím.Nech to hodnocení profíkům.
Sook
22/11/2007
Tak nechci zde hodnotit úrověň článku ani výše zmíněných argumentů. Ale podle mě je také nesmysl uvažovat o zrušení některých jednotek naší armády. Mám na mysli především záchrané prapory. A důvedem je to, že tyto prapory jsou součástí IZS a jak víme (nebo nevíme) při velkých živelných katastrofách, kterých je poslední doubou víc než dost, funguje až na nějaké pochybení velmi dobře. A zrušením složek, které disponují speciální technikou, kterou nemohou disponovat hasiči či policisté, musí zákonitě akceschopnost a rychlost zásadu IZS při událostech které vyžadují takovouto techniku nebo větší lidské zdroje poznamenat.
Jerry
13/12/2007
Naposledy jsme pravidelnou armádu potřebovali na Bílé hoře, ale ta byla špatně placená a špatně organizovaná, podle toho to dopadlo. V dalších stoletích za nás bojovaly skupiny dobrovolných, zapálených vlastenců, ale nikoli armáda. Takže ji opravdu nepotřebujeme. Je to jako v knize Jistě pane premiére. „Máme čtyři křižníky, takže potřebujeme čtyři admirály a jednoho vrchního velitele. Admirálů máme šedesát“. Je to černá díra ve státním rozpočtu a paní ministryně si může zpěvem vydělávat někde jinde než v Brdech.