Ovlivnili Evropané Islámskou filozofii? Odpovědí je jednoznačně Ano, ale na druhou stranu musíme říci, že Islámští filozofové výrazně pomohli naší středověké filozofii. Za zmínku stojí hned několik filozofů: Averroes (Ibn Rušd) „vláda jedince je lepší než vláda mnohých„, Jákúb al Kindí „zjevení bylo hlavním zdrojem poznání a zaručovalo určité záležitosti víry, které byli rozumem nedosažitelné“ je autorem velice významného díla „Fíl – Falsafa al – úlá“ (O první filozofii).
Tito filozofové se nechali ovlivnit myšlenkami Řeckého filozofa Aristotela, Platona a Plotýna. A mnoho jejich děl si nechali přeložit do svého rodného jazyka – arabštiny.
Největší zájem v arabském světě byl o díla Řeckého filozofa Aristotela, který byl sice trošku složitější na pochopení, ale přesto si vydobyl své místo na slunci. Zájem o Aristotela přišel mezi muslimy z Byzantské říše někdy kolem 4.století n.l. a to díky Nestoriánům. Kteří byli stoupenci Byzantského biskupa Nestora. Vedli také spor o Pannu Marii – tvrdili, že je christokotos neboli rodička mesiáše a také to byli velice významní zastánci Aristotelského myšlení.
Tito tzv. Nestoriáni byli v roce 431 na Efezském koncilu vyloučeni z Byzantské ortodoxie. Proto většina z nich našla své útočiště na arabské půdě. Začali zde překládat Aristotelská díla a tím i vznikalo podloží pro Islámskou filozofii.
Frantisek
10/12/2012
Islám se stává součástí i našeho světa. Ačkoli se jedná o silně kontraverzní duchovní hnutí, v podstatě mu nic nebrání v šíření. Západní evropa začíná cítit jeho vliv. A nepotrvá dlouho, že se to bude týkat i nás. Tomu se prostě nedá zabránit. Existuje celá řada způsobů jak šířit Islám. Jeden z nich je skrze vojenskou hrozbu. Proti zbraním je možné postavit obranu. Proti pokojnému šíření není možné vystoupit. Ačkoli neznám Korán, tak nevím nakolik je Islám nebezpečný ve svých tezích. Zdá se mi, že ten současný je nepřátelský naší kultuře. Nejsme jimi respektováni. Když budou mít tito lidé možnost nám svou víru vnutit, udělají to. Evropské vlády si musí uvědomit, že Islám není jenom vojenská hrozba. A to skutečně jenom nějaký radar nevyřeší. Jaké ale navrhnout řešení? V Islámských zemích je za odpadnutí od víry smrt. Kdyby s tímto tvrzením přišla nějaká malá bezvýznamná skupina věřících (ať by se hlásila k jakému koli světovému náboženství ). Byla by považována za sektu a bylo by ji znemožněno oficiálně působit v demokratické zemi. U Islámu toto neplatí, ačkoliv mnohé současné Islámské státy tuto praxi dodržují. Myslím si, že je chybou nevyhranit se vůči podobným subjektům. Dokud bude mít Islám tuto agresivní povahu, mělo by tomuto hnutí být jasně dáno najevo, že v současné demokratické společnosti nemá své místo. To se určitě zdá nedemokratické, ale nutné k přežití.