NHL vs. Extraliga: Kam chodí více diváků ??

29/03/2008    

1


NHL – tři písmena, která nejen pro hokejisty znamenají všechno. Nejlepší hokejová liga světa byla založena v roce 1917, prvního ročníku se zúčastnily 4 týmy (Montreal Wanderers, Montreal Canadiens, Ottawa Senators a Toronto Arenas). Během její dlouhé existence posbírala všechny hokejové hvězdy, mladí hráči utíkají do zámoří s vidinou velkého snu. Ne každému se ale splní. Nejlepší hráči, největší sláva, největší peníze – a také největší arény. Srovnávání návštěvností obrovských arén National Hockey League a zimních stadionů v české extralize není vyjímkou. Uvědomuje si ale vůbec někdo, jak velká jsou americká a kanadská města v porovnání s našimi ?? Že naše největší město, Praha, má osmkrát méně obyvatel než New York ?? Je průměrná návštěvnost okolo 4 700 diváků na naše poměry nízká, nebo při porovnání dostaneme šokující odhalení ??

SILVESTR 2012 -2013

Nejprve si shrňme nejdůležitější čísla NHL a Extraligy:

Největší průměrnou návštěvností v letošní sezoně disponují montrealští Canadiens, když na každý jejich zápas přijde asi 21 273 diváků. Naproti tomu se u nás nejvíce na hokej chodí v Pardubicích, do kasy se v domácím kole nasype vždy vstupné za 8 547 návštěvníků. Do českých arén, hal či zimních stadionů se na hokej ze čtrnácti extraligových klubů chodí nejméně ve Znojmě. S počtem 2 763 diváků by neporazili ani některé týmy z nižší soutěže. A v Americe se chodí nejméně na Islanders – průměrná návštěva 13 501.I z tohoto pohledu je jasně patrné, že v Americe je hokej navštěvovanější. Nejvyšší návštěva je téměř 3x tak velká jako u nás, nejnižší 5x než u nás a naše nejvyšší návštěva je o 5 000 diváků méně než v NHL nejnižší. Z tohoto jasně vyplývá, kdo je tady pánem.

Pojďme se na to ale podívat z trochu jiného pohledu. Zkusme přepočítat návštěvnost na počet obyvatel ve městě, v nichž ten či onen klub svá domácí utkání hraje. „Nastěhujme“ tedy naše kluby do zámoří a naopak. Samozřejmě i s jejich diváky.

Když zredukujeme velikost všech měst a spočítáme, kolik obyvatel města z jednoho tisíce jde na hokej, vyjdou nám někdy až neuvěřitelná čísla. Nejmenší návštěvnost mají opět Islanders – pouzí 3 lidé z 1 000 shlédnou každý domácí zápas. Konkrétně do jejich arény jde každý 304. obyvatel. Naopak nejlépe je na tom Florida. Na Panthery se přijde podívat celých 167 lidí z 1 000, v přepočtu každý 6.obyvatel „městečka“ Sunrise – sídla domácích hokejistů. U nás je nejvyšší návštěvnost v Litvínově, a to dokonce ještě větší než na Floridě. Domácí zápas shlédne každý 5. měšťan, zápas vidí 183 lidí z 1 000. Kdyby byl Litvínov velký asi jako Sunrise, na zápas by přišlo v průměru asi 15 643 diváků. Ale kdyby byl velký jako New York, kapacita haly by musela přesáhnout 749 046 diváků(!). Naopak, kdyby byl New York velký jako Litvínov, na zápas by sem přišlo celých 89 diváků. Samozřejmě na Islanders, na Rangers by přišlo o celých 30 diváků více. Naopak nejnižší návštěvnost mají v Sazka Areně, na pražskou Slavii přijde 10 lidí z 1 000. Opět v přepočtu na Islanders je to ale 39 171 fanoušků. Podobně nízkou návštěvnost mají ještě v Torontu, Los Angeles a NY Rangers. Naopak nejvyšší již zmiňovaná Florida a vedle Vancouver. Ve srovnání s pražskými kluby je na tom stejně například Phoenix, ve Znojmě mají stejnou návštěvnost jako v Buffalu, na Moelleru jako na Canucks a v Plzni jako na Atlantě.

Tyto výsledky jsou sice plusem pro českou nejvyšší soutěž, peníze jim to ale nepřidá. Na příští zápas Litvínova opět přijde něco okolo pěti tisíc diváků a zisk ze vstupného za třičtvrtě milionu platících tak opět zůstane jen utopií, co by, kdyby …

Tagged: , ,
V rubrice: Sport