V tomto článku se budu snažit vyvrátit některé polopravdy až naprosté nesmysly okolo radaru USA, které se šíří internetem a internetovými fóry. Nebudu zde vyjadřovat svůj názor, pouze postřehy, které se mi nelíbí.
Téměř 60 % obyvatelstva je rezolutně proti radru, proč? Ptám se jednotlivých lídí – některé odpovědi jsou logické a respektuji je,ale jsou takové, které zde chci představit a vyvést lidi z těchto omylů.
Hrozba útoku atomovou bombou: O nesmyslnosti této varianty není potřeba se dlouho rozepisovat,avšak já to udělám. Potencionální nebezpečí útoku atomovou bombou je ze strany Severní Korei a Íranu. Výroba at. bomby je ve zbrojním průmyslu jedna z nejnákladnějších věcí,ne-li opravdu nejnákladnejší. Severní Korea je velice ekonomicky slabá země,kde je přes noc vypínána el. energie a na každou domácnost je povolen určitý počet elktrospotřebičů. Opravdu má Korea zájem svrhnout at. bombu na ČR? Írán : vlastnictví jaderných zbraní nebylo potvrzeno a i zde si kladu otázku: Měl by Írán potřebu zlikvidovat jeden radar at. bombou? – A od toho zde radar je, chránit nás před těmito moznými agresory.
Přirovnání k roku 1968: Z 20. na 21ní srpen vojska Varšavské smlouvy překročila hranice Československa. Do země vtrhlo téměř 5000 – 7000 tanků a přibližně 500 tisíc vojáků – začala první útočná vlna. Výsledek ? 72 mrtvých, stovky zraněných, 300 000 emigrujících lidí. Schválí li vláda nótu amerického kongresu vybudovat zde radar, jakožto prvek celé protiraketové obrany USA, přijde sem asi 150 specialistů,kteří by měli obsluhovat radar. Nevidím v tom shodu…
Radar jako negativní „společník“: Ptám se lidí,proč si myslí,že by radar měl ohrožovat zdraví lidí nebo snad dokonce životní prostředí. Jedna známá mi odpověděla tímto způsobem : “ Je to přece radar,ne?“ „Ano,je…“ reagoval jsem… Ale k věci. Radar,který by zde měl stát má pracovat v pásmech ( frekvence ) 8 – 12 GHz, nejspíše však 10 GHz. Od ústí antény 150 m je tato elektromagnetická energie přibližně stejně škodlivá jako byste byli vzdáleni 5 cm od mikrovlnky. Další takový mýtus,který ve společnosti přetrvává je rušení televizního vysílaní a rušení signálu telefonů. To ovšem není technicky možně,neboť radar pracuje na úplně jiné frekvenci, jak jsem již psal 8 – 12 GHz, resp. 10 GHz. Televizní vysílání se pohybuje od 60 MHz do 800 MHz, pásma GSM potom od 900,1800,1900 MHz. Nevím tedy jak by měl rušit radar příjem tel. či mobilního signálu. Je pravda že radar si vyžáda bezletovou zónu, avšak ta nenarušuje žádný současný letecký koridor.
Úlomky sestřelené rakety: Na internetových fórech se také diskutuje o tom, co by se stalo,kdyby opravdu došlo k sestřelení rakety nad naším územím. To mě zaujalo a začal jsem pátrat jak to doopravdy je. Dospěl jsem k závěru,že by se v podstatě nestalo nic. Americký radar typu XBR,jež zde má stát jé jakési „kolečko“ v celém protiraketovém systému USA a jeho úkol zpočívá v odhalování balistických střel, zaměřovat je,vypočítávat jejich trajektorie letu,cíl dopadu, předávat informace středisku atd. atd. Velice jednoduše a stručně řečeno. To vše co jsem napsal by se mělo dít ve střední fázi letu rakety,kde by také měla být sestřelena. To je několik stovek až tisíc kilometrů nad zemským povrchem – ve vesmíru,chcete li. Odchylka přesnosti radaru je 15 cm, kde se však nabízí možnost spolupráce s radarem HAVE STAR podobného typu v Norsku – oba tyto radary by byly schopny určit polohu rakety s přesností 5 cm! Byla by tedy raketa sestřelena ve střední fázi letu,její úlomky by shořeli v atmosféře a na povrch by dopadlo asi 5 % z úlomků rakety.
Věřím že po přečtení mi mnozí z Vás budou chtít vynadat a vynadávat se. Žádám Vás,nedělejte to a neukazujte tak svojí hloupost – odpovězte mi slušně a inteligentně.
Lenka
05/04/2013
Nemám chuť vám vynadat, avšak četl jsem i jiné příspěvky, kde autoři došli po rozsáhlém rozboru situace ke zcela jiným závěrům. Otázka je,kde jste vzal ty vaše technické parametry “ radaru “ a závěry o jeho neškodlivosti. Nevím tedy na jakém základě se snažíte tak přesvědčivě vyvrátit ty polopravdy a nesmyly šířené internetem.
Myslím, že je škoda, že jste na závěr neudělal nějaké svoje osobní vyhodnocení celého problomu a stanovisko k radaru.
Marián Béreš
05/04/2013
Hrozba útoku jadernou bombou
Pokud bych já byl na místě těchto států, pak bych použil pro odpálení rakety s jaderným materiálem loď vzdálenou od pobřeží do deseti kilometrů v oblasti intenzivní námořní dopravy. Rakety krátkého doletu se špatně sestřelují a mezikontinentální rakety jsou většinou mnohem nákladnější než výroba samotné hlavice.
Přirovnání k roku 1968
Nevím kdo s tím přišel, každopádně kdo chce mít na svém území vojska cizích mocností? A navíc z toho nebudeme nic mít, protože veškeré zakázky se budou realizovat přes americké firmy. Pochybuji, že nám američané dají pár milionů dolarů a řeknou: „postavte nám radar a zásobujte ho“. A stejně tak budou ochotní obětovat malý státeček ve střední evropě ve prospěch slavného amerického kontinentu.
Radar jako negativní „společník“
Jistě, pět centimetrů… Ale skuste si většinu svého života strávit pět centimetrů od neustále fungující mikrovlnky. Kolik hodin denně strávíte u mikrovlnky? Jak často k ní dáváte hlavu?
Úlomky sestřelené rakety
Samozřejmě, že úlomky nic nenadělají. Ovšem to, že se do atmosféry dostane až několik tun radioaktivního a prudce jedovatého materiálu taky stačí za uvážení. Uran není příliš přatelský k našemu organismu ani po chemické stránce a nedá se předpokládat, že zůstane tam, kde byl sestřelen. Uran není helium, aby uniknul do vesmíru, spad tady bude tak jako tak.
A ještě jedna věc
Kdo nám zaručí, že se američani strefí? Když dělali testy za laboratorních podmínek, dosahovali úspěšnosti 1:7. To znamená, že potřebovali sedm raket na to, aby sestřelili jednu. Bez mlhy, bez deště, bez větru a během krásného slunečního prostředí.
Ta základna je zbytečná a v případě postavení je nebezpečná.
Miroslav Petr
05/04/2013
Jasně. Vykašlete se na radar a na politiku. Poďme si psát třeba o sportu. Byl Nedvědův otec v KSČ? A jeho babička?
František
05/04/2013
Zapomínáš podle mě na to hlavní, co možná lidem může vadit a co může být problém – že totiž radar nelze postavit a domnívat se, že ho za deset let zase zbouráme, když se nám nebude „hodit do krámu“. Tyhle smlouvy se obvykle podepisuji na 99 let a podobně. Ty se chceš svázat po celou dobu svého života ( plus většinu života tvých budoucích dětí ) zrovna a jedině s USA ( a to postavením radaru USA na svém výsostném území uděláš, protože tím se z této země stane jakási zóna, na kterou už si nenechají jen tak šáhnout )? Doopravdy,