Před časem jsme se ve firmě dohodli, že velkou párty pro naše děti uspořádá jeden z našich kolegů. Ten byl rád za pověření a v přípravách udělal kupu práce. Když se ale přiblížil termín oslavy, najednou nám začalo vadit, že onen kolega moc nezapadá do party, pomlouvá ostatní a vůbec ho nějak nemáme v lásce. Po jednom jsme začali svou účast odříkávat. Co ale s našimi dětmi ?? Buď je tam pošleme samotné anebo tam nepůjdou vůbec. Uvědomuje si ale někdo z nás, že by jim to mohlo být líto ??
Podobnou situaci, ale v mnohem větším měřítku, teď prožívá celý svět. Olympijské hry bude v srpnu pořádat Čína a několik měsíců před zahájením se spekuluje o bojkotu. Důvody jsou pochopitelné, komunistický režim a porušování lidských práv nejen v Tibetu, ale i v samotné Číně rozhodně nelze jen tak přehlédnout. Jenže co sportovci ?? Celý život se připravují na největší sportovní událost světa, jakou Olympiáda bezesporu je. Má teď tu hrstku nejlepších, jenž obětovali část svého života pro splnění olympijského snu zajímat, že je Peking zahalen do rudých barev ?? Kdo z vás by po celoživotní dřině bojkotoval OH proto, že v pořádající zemi vládnou komunisté ??
Chyba se stala 13. července před sedmi lety. V Moskvě se sešel Mezinárodní olympijský výbor a z kandidátů Toronto, Paříž, Istanbul, Ósaka a Peking vybral právě čínskou metropoli. Hlavní město nejlidnatějšího státu světa bylo favoritem již před volbou. Možná pánové z MOV doufali, že svým rozhodnutím podpoří demokracii a také že Olympiáda bude opravdu velkolepá. V tom druhém měli pravdu. Hry svým rozsahem a množstvím investovaných peněz budou největšími v historii. V tom prvním se ale hluboce zmýlili. Vypadá to, jako by pořadatelství ještě několikrát utužilo stávající režim. Desetitisíce žen na velkém náměstí trénujících na těch pár dní slávy připomíná obří spartakiádu. Mladé dívky zahodily svou kariéru a šly se dobrovolně ucházet o místo „podnosu pro medaile“. Trochu bláznivé, nemyslíte ?? Jenže Číňané jsou už takoví a jako by jim ani nevadilo, že zemi v podstatě vládne již několik let mrtvý muž.
Doufejme proto, že Olympijské hry se Číně podaří, sportovci zažijí mnoho krásných zážitků a úspěchů, oko diváka bude obdivovat honosné stadiony a politická otázka se začne řešit až po skončení her. Také si někdo z nás může přát, aby na zahajovací ceremoniál bylo škaredě a my viděli, jak se poroučí větru, dešti.
Pro Čínu je mnoho pro i proti a je nanejvýš smutné vidět, jak se politici z celého světa zase pletou do sportu a kazí tak ostatním krásný zážitek. Možná by si měli najít nějaký jiný způsob, jak potrestat Čínu za porušování lidských práv. A když už chtěli bojovat proti Pekingu, měli to udělat dávno před volbou v roce 2001. A když i vyhnaný dalajláma moudře usoudil, že k bojkotu by dojít nemělo, snad se v srpnu letošního roku sejdou po čtyřech letech zase všichni v Číně.

Assa
25/02/2013
Dívat se na Čínu okem evropana nelze. I ta lidská práva po našemu nemohou číňanům vyhovovat. Otázka Tibetu v podání který se nám serviruje, je falešná a vyvěrá z ní lítost západu, že toto území nezpacifikovali oni, jako vlastně celou jihovýchodní Asii. A že to byly pro tuto oblast – a vlastně nejen pro ni, těžké a krvavé časy, se už nějak zapomělo.
Jamil
25/02/2013
Do olympiády by se politika neměla míchat. Mrzelo mě, že ministr zahraničí Schvarzenberg se angažoval ve Francii k bojkotu olympiády v Číně. Jednou byla tato země pořádáním her pověřena, tak bychom to tak měli brát. Může se také stát, že zfanatizovaní sportovci začnou svou účast na olympiádě odříkat, nebo budou svým okolím vybízeni k odmítnutí a pak Číně nezbyde nic, jen oči pro pláč. Jistě to byly obrovské náklady na tuto pompu.
Dzunda
25/02/2013
Pravda pravdoucí…
Co se dočtete v dějepise pro gymnázia a víceleté školy?
Hned v úvodu kapitol o světových válkách na vás bafne nelíčená lítost jisté Velmoci nad tím jak byla oklamána a zrazena Čínou a Ruskem…a , jak chudák, v reakci na tyto události, musela…Vy to asi znáte a chápete, Američanům, policistům a blondýnám to nebudu vysvětlovat:-)
Protičínská kampaň se nese ve velmi podobném duchu….
Vendula
25/02/2013
Sama jsem v Cine nekolik let zila a souhlasim, Dívat se na Čínu okem evropana nelze. I ta lidská práva po našemu nemohou číňanům vyhovovat.
V Tibetu zije 800.000 lidi, Cina ma 1,5miliardy obyvatel. Je tezke takovou masu kontrolovat a vest. Redukce porodnosti je nutna, uz ted nemaji co jist.
Tenz
25/02/2013
Když Čína je tak obrovský a perspektivní trh. Když v Číně je tak levná pracovní síla. Politici si ji nemůžou znepřátelit. Ale prostřednictvím některých organizací ji mohou obviňovat z porušování lidských práv. To je ale schizofrenismus.
Kupodivu nevadí, že náš dnešní vzor povoluje při výslechu mučení. Že při akcích v napadených zemích se smí vraždit civilisti. Že ve spřátelených zemích nemůže být potrestán voják nejmenovaného dnešního vzoru, pokud poruší místní zákony, včetně zabití. To zřejmě není porušování lidských práv.
Dnes volat po neúčasti na olympiádě v Číně je populismus. Navíc, obyvatelé Číny dostanou informace o okolním světě, které jsou jim dnes cenzurovány. Argumenty, že Čína je komunistická, jsou směšné. Vládne tam komunistická strana. Ale ta se svým konáním začíná blížit našim parlamentním stranám. Nebo se naše parlamentní strany svým konáním začínají blížit totalitě? To záleží na úhlu pohledu.
Jan
25/02/2013
Přál bych Číně, aby všichni sportovci odmítli účast, aby si tam s tou velkou pompou závodili čínští nadopovaní atleti. Na slavnostním zahájení by mohli popravit pár politických vězňů, třeba agentů z U.S.A. ;-) Soutěžit by mohli v hodech, né koulí, ale např. novorozenými holčičkami, ty jsou stejně nadbytečné a rodičkám tak těžkou přítěží, že toto využití bude lepší než pohození ve stokách. Ušetří se tím drahocený kov, který můžeme přeměnit v zbraně, a poslat další loď plnou zbraní na pomoc našim spřáteleným totalitním režimům v Africe (naneštěstí žádný pobřežní stát). Využijeme tedy užetřené železo na výrobu letadel. Místo medailí bych daroval z Tibetu vypůjčené zlaté sošky. A nebo z jejich zlata medaile ulijeme. Zakončil bych OH zase stylově popravou několika největších nepřátel režimu. Howgh
Franta
25/02/2013
Čína je nešťastná země. Již dvě generace je populace v Číně regulovaná. Myslím si, že čísla která uvadí oficiální místa jsou zkresléná. Již dvě generace nebyla zajištěna prostá reprodukce obyvatel. V Číně neni žádný sociální system. Na jedno dítě připadá péče o dva starnoucí rodiče. Za posledních 40 let se posunulo pásmo sněhu v horach Číny o 1000 m výš. Ubylo sněhu a chybí voda na zemědělskou výrobu. Číně hrozí hladomor. Čína se chopila svoji šance a snaží se prodat ve světě co se dá. Pokud chceme dát číňanum šanci nesmíme podporovat izolaci vytvořenou vladnoucí komunistickou stranou. V tom případě vytvoříme podmínky, aby své vnitřní problémy přenesli do ozbrojeného konfliktu. Je třeba vyjadřovat nesouhlass komunismem, ale zároveň je třeba podporovat boj Číňanů za lidská práva. Komunistický režim se dostal do pasti, internet se dá jen těžko umlčet, mladá generace se vzdělává a přibývá Číňanu co mluví anglicky a i jinak. A teď prijede velké množství turistů a Číňani poznají, že to taky jen jsou obyčejní lidi .