Peking – Už je pozdě, dívejme se dopředu

19/04/2008    

7


Před časem jsme se ve firmě dohodli, že velkou párty pro naše děti uspořádá jeden z našich kolegů. Ten byl rád za pověření a v přípravách udělal kupu práce. Když se ale přiblížil termín oslavy, najednou nám začalo vadit, že onen kolega moc nezapadá do party, pomlouvá ostatní a vůbec ho nějak nemáme v lásce. Po jednom jsme začali svou účast odříkávat. Co ale s našimi dětmi ?? Buď je tam pošleme samotné anebo tam nepůjdou vůbec. Uvědomuje si ale někdo z nás, že by jim to mohlo být líto ??

SILVESTR 2012 -2013

Podobnou situaci, ale v mnohem větším měřítku, teď prožívá celý svět. Olympijské hry bude v srpnu pořádat Čína a několik měsíců před zahájením se spekuluje o bojkotu. Důvody jsou pochopitelné, komunistický režim a porušování lidských práv nejen v Tibetu, ale i v samotné Číně rozhodně nelze jen tak přehlédnout. Jenže co sportovci ?? Celý život se připravují na největší sportovní událost světa, jakou Olympiáda bezesporu je. Má teď tu hrstku nejlepších, jenž obětovali část svého života pro splnění olympijského snu zajímat, že je Peking zahalen do rudých barev ?? Kdo z vás by po celoživotní dřině bojkotoval OH proto, že v pořádající zemi vládnou komunisté ??

Chyba se stala 13. července před sedmi lety. V Moskvě se sešel Mezinárodní olympijský výbor a z kandidátů Toronto, Paříž, Istanbul, Ósaka a Peking vybral právě čínskou metropoli. Hlavní město nejlidnatějšího státu světa bylo favoritem již před volbou. Možná pánové z MOV doufali, že svým rozhodnutím podpoří demokracii a také že Olympiáda bude opravdu velkolepá. V tom druhém měli pravdu. Hry svým rozsahem a množstvím investovaných peněz budou největšími v historii. V tom prvním se ale hluboce zmýlili. Vypadá to, jako by pořadatelství ještě několikrát utužilo stávající režim. Desetitisíce žen na velkém náměstí trénujících na těch pár dní slávy připomíná obří spartakiádu. Mladé dívky zahodily svou kariéru a šly se dobrovolně ucházet o místo „podnosu pro medaile“. Trochu bláznivé, nemyslíte ?? Jenže Číňané jsou už takoví a jako by jim ani nevadilo, že zemi v podstatě vládne již několik let mrtvý muž.

Doufejme proto, že Olympijské hry se Číně podaří, sportovci zažijí mnoho krásných zážitků a úspěchů, oko diváka bude obdivovat honosné stadiony a politická otázka se začne řešit až po skončení her. Také si někdo z nás může přát, aby na zahajovací ceremoniál bylo škaredě a my viděli, jak se poroučí větru, dešti.

Pro Čínu je mnoho pro i proti a je nanejvýš smutné vidět, jak se politici z celého světa zase pletou do sportu a kazí tak ostatním krásný zážitek. Možná by si měli najít nějaký jiný způsob, jak potrestat Čínu za porušování lidských práv. A když už chtěli bojovat proti Pekingu, měli to udělat dávno před volbou v roce 2001. A když i vyhnaný dalajláma moudře usoudil, že k bojkotu by dojít nemělo, snad se v srpnu letošního roku sejdou po čtyřech letech zase všichni v Číně.

V rubrice: Politika, Sport