Spáči: film, který v sobě nese skrytou pravdu …

07/12/2008    

0


Ano, tak tomu skutečně je. Film nazvaný zvláštním názvem „Spáči“ nese opravdu ve svém příběhu tu nepochopitelnou pravdu, o které svět ví, ale nechce slyšet a proto se vždy najdou filmový režiséři, kteří se alespoň občas vymaní ze světového myšlení a napíší či natočí něco co má skutečný výraz – je to tzv. vzpomínka na ty, kteří si celoživotní stigma musí nést celým životem.

SILVESTR 2012 -2013

Americké drama z roku 1996 „Spáči“ od Barryho Levinsona (film natočený podle autobiografického bestselleru Lorenza Carcaterry) je dramatický příběh, který vypráví příběh čtveřice chlapců jejichž dětství bylo nemilosrdně ukončeno, když byli uvrženi do světa nejhoršího násilí a nenávisti. Ani po mnoha letech se jim nikdy nepodařilo bolestivé vzpomínky z nápravného zařízení – kde byli mučeni, znásilňováni a trýzněni přímo zaměstnanci – vymazat. Díky neuvěřitelnému přátelství se jim podařilo akorát se po letech pomstít. Tento film s vynikajícím postavením herců se stal legendou v hollywoodských projektech.

Film však není pouze jen prvním a posledním snímkem, který v sobě nese skrytou výpověď osob, kteří si prožili něco co je pro normální lidi zcela nepochopitelné, ale je to jen část stavebnice, která je pohřbená ve filmových archivech. Pohřbená proto, protože lidé ač o tomto problému vědí, tak o něm nechtějí slyšet a už vůbec je pro některé lidi nepochopitelné podobné snímky sledovat v TV. Bohužel je to fakt, který tady s námi je a lidé s podobnou zkušeností Vás mohou každý den míjet do práce, do škol či na procházce v parku …

V rubrice: Filmy