Nepokoje v Řecku neustávají

09/12/2008    

8


Už několikátý den se v Řecku šíří nepokoje a výtržnosti, které provázejí smrt patnáctiletého mladíka, který byl zastřelený policisti v Athénách. Téměř každý den se setkávají mladí lidé v Řeckých městech a dávají svou nespokojenost silně najevo. Místní policie i armáda se snaží nepokoje potlačit, ale boje a ubližování dalším nenese moc dobrou sklizeň.

SILVESTR 2012 -2013

Po příletu do Athén (dne 12.12.2008) se setkáváme s novou tváří města. Všechny ulice jsou uklizené, vyhořelá auta jsou odvezeny na skládku a kaluže krve už ani nejsou patrné. Hned na letišti a později v hotelu se dozvídáme, že demonstrace a nepokoje jsou již potlačeny a město bude žít klasickým životem.

Bohužel tomu však tak není. Se západem slunce vyrážejí do ulic stovky mladých studentů se zahalenými obličeji do černých či šedých šátků či jen tak pomalovanými obličeji a svou spokojenost dávají silně najevo – převracejí a zapalují odpadkové koše, vykřikují hesla a rozbíjejí výlohy. V davu studentů si všimneme malého sotva 10 letého chlapce s pomalovaným obličejem, jak se vykřikuje několikráte za sebou jméno zavražděného chlapce „Alexandros, Alexandros“. A po té se strhne boj mezi přijíždějícími policisty a studenty. Vzduchem začínají létat dlažební kostky, zápalné láhve, kusy dřeva a nakonec i slzné granáty. Situace začíná být nepřehledná, proto se dáváme s hrstkou studentů na útěk a zastavujeme se až zcela zadýchaní o několik ulic dále. Ti co přibíhají až o několik minut za námi se hroutí na zem a snaží se nadechnout, slzný plyn jim svírá krk a ostatní se jim snaží pomoci.

Těsně před koncem celé náročné noci se setkáváme u hotelu s mladým knězem s pomalovaným obličejem, kterého se ptáme, proč se to všechno děje. Odpovídá nám výňatkem z bible „jen Bůh může soudit, lidé v žádném případě nemají pravomoc nad jiným životem“.

Tagged:
V rubrice: Politika