Zachraňte Ježíška

12/12/2012    

0


Vůně čerstvě upečeného cukroví, která se linula až do obývacího pokoje, kde stál krásný vánoční stromeček zdobený ozdobami ze slámy a perníku. Děti sedící v objetí svých rodičů a nedočkavě vyhlížející Ježíška, až zavítá do jejich domova …

SILVESTR 2012 -2013

To je podoba starých Vánočních svátků – podoba klidu a míru v každém domě či bytě, kterou zřejmě děti dnešního světa už jen těžko mohou poznat. V současné době se může všichni setkat už jen z komerčním využitím Vánoc – svátek jako takový už pomalu zmizel. Samozřejmě, že ne tedy všude. Už ke konci září můžeme pozorovat v některých obchodních řetězcích, jak se snaží obchodníci vyzdobit co nejlépe své výlohy cetkami, které jen vzdáleně připomínají Vánoce. Santa Clasusové se na Vás zubí z každé výlohy a v reklamních spotech na Vás vystrkují své přecpané břicha. Ale, kde je ten pravý symbol Českých Vánoc? Kam se ztratil Ježíšek a kam pomalu mizí naše kultura?

Možná si někteří z Vás říkají, že vlastně Santa Claus má připomínat Ježíška a jméno je jen výrazem z jiné kultury. Nebo snad, že Santa Claus je vlastně něco jako náš Mikuláš. To vše je sice hezké, ale pokud zajdeme až tak hluboko, tak nám postačí se pouze podívat na historickou podstatu: Ježíš Kristus žil v trošku jiných poměrech a jiné době. A proto nemohl nikdy vypadat, jako kdyby chodil každý den na oběd do pizzerie a nebo do mekáče. Podobně tomu je také u biskupa Mikuláše z Myry (později prohlášeného za svatého, protože rozdával chudým dětem dárky a jídlo). České klasické Vánoce se však ještě úplně potlačit nepodařilo. Svědkem je spousta lidí, kteří se vracejí k tradičním slavnostem naší kultury a také lidé, kteří se snaží bojovat za Český symbol Vánoc.

Myslím si, že by neměla být potlačovaná žádná kultura a už vůbec ne ta, která má daleko delší historii než ta druhá.

Tagged: