První vánoční

21/11/2013    

0


Minulý týden napadl v Krkonoších první sníh. Nejdéle do konce měsíce se na nás pohrnou ze všech obchodů vánoční reklamy. Myslím tedy, že nepředbíhám dobu, když píšu tento článek.

Původně měl srovnávat tradice Ježíška, Santa Clause a Dědy mráze (a možná se k takovému článku také dopracuji), ale když jsem se po tématu začal trošku pídit, tak jsem zjistil, že než se pustím do srovnávání různých tradic, musím si udělat jasno v té naší. Článek, který následuje je tedy souhrnem faktů, tradic a především otázek.

SILVESTR 2012 -2013

Myslím, že za fakt můžeme považovat, že Vánoce jsou křesťanské svátky slavící narození Ježíše Krista. (A ačkoli se to tématu netýká, tak musím doplnit, že Vánoce byly křesťany naroubovány na pohanské oslavy Slunovratu, aby se víra lépe ujala).

Vánoční stromeček je poměrně novodobá tradice a rozšířil se z dnešní Francie – přesněji Alsaska, kde je zdobená jedlička původní. K nám přišel přes německy mluvící sousedy, a první zmínky jsou okolo roku 1812.

Ježíšek je jezulátko neboli mimino, právě narozené a ležící v jesličkách.

Ovšem tímto jsme s fakty v koncích. Tedy alespoň já. (Někteří už nesouhlasí ani s tímto a tvrdí, že Ježíšek, který nám nosí dárky a právě narozený Ježíš není to samé).

Pokud shrnu tradici, tak: na Štědrý den nám Ježíšek přináší dárky, zdobí se stromek, zpívají koledy a provádí se více či méně vánočních zvyků.

Zcela očividně největší problém v této naší tradici je logika. Především dětem se těžko vysvětluje, jak to, že mimino nosí dárky. A jak to proboha dělá?! (Komerční Santa Claus to má promyšlené a dětské mysli hezky podané). Jediné, co víme je, že Ježíškovi pomáhají andělíčci.

Ovšem zajímavé je i to, jak vznikla tradice, že Ježíšek nosí dárky? Pokud si pamatuji dobře, tak dary přinesli Ježíškovi lidé (včetně tří králů). Kde tedy vzniklo to, že dárky nosí Ježíšek nám?

No a jsem u posledního mého problému. Jak jsem již napsal, Vánoce jsou křesťanské svátky. Ovšem velká část našeho národa je nekřesťanská (a to včetně mě). Přesto slavíme Vánoce. Jak se k tomuto postavit? Je to jen tradice již odtržená od víry a křesťanství? Nebo jako nevěřící vlastně nemám ani důvod ani právo Vánoce slavit?

Vánoce mám rád. A rozhodně podporuji Ježíška před všemi západními či východními staříky. Přesto bych si rád ujasnil jak to vnímá národ resp. čtenáři tohoto blogu.

Na závěr bych rád napsal něco, co jsem četl. Je to ryze křesťanské vysvětlení, přesto ho umím ocenit, i když jsem neznaboh.

‚Ježíšek nerozdává dárky přímo. Ježíšek je Ježíš a láska kterou rozdává do našich srdcí nás oblažuje natolik, že ji chceme dávat dále, a tak si v den jeho narození dáváme dárky mezi sebou, jako oslavu největšího daru – jeho příchodu.‘

Jo, ti to mají snadné.

Tagged: