Páni soudci

29/05/2007    

7


Tak nám osvobodili Kulínského. Čtyřicet sedm svědkyň tvrdí, že byly také zneužívány, ale k tomu se přeci nebude přihlížet! A ty dvě dívky, kterých se toto soudní přelíčení týkalo jsou nedůvěryhodné – byly při svých výpovědích nervózní a traumatizované, a vůbec .. chovaly se jako děti, tak to by u soudu nešlo!

SILVESTR 2012 -2013

No, je ovšem možné, že v tomto případě opravdu nebyly důkazy dostatečné a soudkyně rozhodla v rámci možností správně. A že při hlavím procesu bude učiněno spravedlnosti zadost. Nechci ale probírat kauzu Kulínský, chci mluvit o soudech a soudcích.

Přesněji, co s takovými, kteří dělají chyby nebo dostatečně nepracují? Jejichž rozhodnutí a práce jsou ovlivněny např. osobním prospěchem nebo jejich nekompetentností? A příkladů, těch máme dost, že?

Soudci jsou příliš důležití, závisí na nich naše životy, majetky a práva. Ale oni za své chyby nejsou postižitelní! Nikdo je nemůže odvolat! Vždyť se podívejte na spor prezidenta republiky a Ivy Brožové z Nejvyššího soudu, nebo stesky ministrů spravedlnosti včetně prozatím neúspěšného hledání nějakého řešení současným ministrem Pospíšilem.

Můžete namítnout, že soudci odvolatelní jsou – a budete mít pravdu! Ovšem jediní, kdo je můžou odvolat jsou jiní soudci!!! To je jako když byste závodili v krasobruslení a v porotě by byla vaše matka, otec, dědeček a tetička – asi v takovém případě neprohrajete, že? To by asi nebylo úplně nezávislé rozhodování!

Ovšem je třeba říct, že zákon, který by umožnil odvolat soudce – třeba ministrem spravedlnosti, nemá šanci vejít v platnost. I kdyby totiž prošel parlamentem, tak ho zruší ústavní soud, jako neústavní! Oni se soudci umí ochránit! A ještě hřímají např. ústy prezidenta Soudcovské unie Jaromíra Jirsy o nezávislosti soudní moci!

Ale to je na věci to nejpodivnější! Jak by mohla možnost odvolání soudce, např. kvůli jeho nekompetentnosti, ovlivnit nezávislost soudu?! Nikdo přece nehledá způsob, jak ovlivňovat ROZHODNUTÍ soudu!!! Jen je hledána možnost, jak odvolat soudce, kteří nedělají svou práci dobře!

Statisticky vzato jsou soudci normální lidé, jejich kvalifikací je škola, soudní praxe a soudcovská zkouška. Někdo je sice přirovnává k manažerům, ale manažer musí hodně dokázat než se vyšplhá k velké odpovědnosti, udělat mnoho správných rozhodnutí a prokázat zkušenosti, soudce ne!

A mezi manažery se i přes dlouhý proces výběru a prosazování najdou neschopní! Logicky (a statisticky) je tedy zřejmé, že mezi soudci budou také lenoši, vyčůránci a nekompetentní. Ovšem takoví soudci už vůbec nejdou odvolat – to by se zřejmě zbořil svět!

Ale já se přesto ptám: ‚Proč ne?!‘ Pryč s takovým člověkem!

Pravidla pro odvolání soudců přeci existují (možná nějaká nová pravidla, zvláště postihující jejich efektivitu, by šla přimyslet), tak proč by o svém odvolání měli rozhodovat sami?! To by mělo být na někom jiném, nezávislém na soudcovském stavu, na kamarádíčkování či principu qui pro quo.

Možnost odvolání soudce např. pro neschopnost nepostihuje nezávislost rozhodování, pouze by to mohlo vytvořit mírný tlak na kvalitu a kvantitu práce soudců!

A nechuť soudců ke změnám? Ta se dá pochopit. Vždyť, kdo by si nechránil soudcovskou židli pod zadkem, když ji má za současného stavu prakticky jistou až do penze, ať dělá, jak dělá, že?

V rubrice: Politika, Právo