Mnozí současní křesťané si neuvědomují, že Ježíše Krista a Pannu Marii nenaleznou pouze jenom v Bibli (Novém Zákoně), ale naleznou je také v Koránu. V Muslimské svaté knize, která je mnohými lidmi v Evropě odsuzována.
Na úvod zde chci uvést, že Muhammad hodně za svého mladí cestoval se svým strýcem po přední Asii a tak se dostal i do míst, kde bylo už vyučováno křesťanství. To ho natolik zaujalo, že se mu stalo osudným a stal se později prorokem.
Ježíš Kristus vystupuje v Koránu pod jménem Isá, nabí (prorok), rásul (za posla) a nebo také jako al-Masíh (pomazaný), který lidem přináší zjevení v podobě Nového zákona. Byl také označovaný za Mesiáše a Krista. Hodně také v Koránu naleznete zmínku o tom, že je „……syn Marie“, což je velice zajímavým fenoménem. Neboť totiž v každém muslimském textu je vždy označeno jméno otce a nikdy ne matky, co tato spojitost znamená nikdo nemá potuchy. V Koránských súrách můžeme také nalézt určitou propojenost s učením sv. Pavla o Ježíši jako o druhém Adamovi. Ježíš je Koránem označován za muže, který dostal od Boha dar konat zázraky na zemi: už v kolébce mluvil a obhajoval svou matku, aby nebyla obviněna z cizoložství. Křísil mrtvé, uzdravoval nemocné, tvořil hliněné ptáky a vdechoval jim život. Koránský text však k Ježíši není zas tak pozitivní. Muslimové odmítají křesťanské pojem o tom, že Ježíš Kristus je syn Boží. A proto i Korán popírá Ježíšovo ukřižování – tvrdí, že se to lidem jen zdálo. Muslimové se klaní k názoru, že na kříži zemřel muž jenž byl Ježíši velice podobný.
Další osobou zaznačenou na stránkách muslimské svaté knihy je Panna Marie, její pannenství je zde zdůrazněno hned několikráte a to v súrách z mekánského i medínského období, hovoří se zde i o andělských zvěstováních (u Muhammeda to byl Džibríl (v překladu Gabriel) a u Ježíše a Jana také Gabriel). Koránské texty zde velice připomínají Lukášovo Evangelium z Nového zákona.
Tac
18/05/2012
K těm předobrazům Marie v jiných náboženstvích bych rád jen podotknul, že zatímco tam je znázorňována jako bohyně, velká matka a podobně, v bibli je vykreslena „pouze“ jako matka Ježíše. Nemá žádnou nadpřirozenou moc a zůstala prostou ženou se svojím životem, rodinou, starostmi. Viz třeba když Ježíš v posledních okamžicích, když umíral na popravišti, odkázal svého učedníka Jana aby o ni opatroval.
Člověk
19/05/2012
Považuji se za křesťana. Proto se mně moc nelíbí, jakým způsobem Korán a islám vykresluje Ježíše Krista. Korán sice považuje Ísu (Ježíše) za velkého proroka, ale jeho zázraky prezentuje poněkud kabaretním trikem s oživováním ptáčků z hlíny.
Když Ježíše přišli zatknout, tak za sebe nastrčil mladíka, který mu byl podobný a kterého ukřižovali místo něho. Pak na Ježíše Bůh uvalil mrákotu a vynesl ho do nebe dírou ve střeše. Svědkové této události byli povražděni a díky těmto vrahům se tak na svět dostala zfalšovaná (podle Mohameda) verze příběhu v podobě Nového Zákona. Teprve Mohamed, po šesti stech letech, přinesl lidstvu o Ježíšově příběhu skutečnou pravdu.
Co zbylo z Evangelia v Mohamedově (Allahově) podání? Vůbec nic. Nebo spíš něco jako opak Evangelia. Doslova parodie na Evangelium. Je zvláštní sledovat, jak často Korán hovoří o Evangeliu a přitom úplně ignoruje jeho podstatu (Evangelium = dobrá zvěst) i pointu. Veškerá moudrost, sounáležitost s lidmi, sebeobětování a vzkříšení Ježíše, jako symbol naděje pro celé lidstvo, v Koránu úplně chybí.
Navíc Korán definuje křesťanskou trojici jako Boha, Ježíše a Marii, což lze považovat za nepochopení pojmu Trojice Boží.
Ježíš je sice Koránem označován za významného proroka se schopností uzdravovat, ale v konečném důsledku je pasován na Velké, neschopné a nesvéprávné pako. Bohužel. Zato Mohamed, který se oddával všem neřestem tohoto světa a nechal kromě jiného popravit stovky lidí (například židovský kmen Bení Quarajzá v Medíně – cca 700 mužů), se pasoval na Božího posla a pečeť všech proroků. Hloupost, násilí a zvrácenost jsou Koránem pasovány na nejvyšší ctnosti lidstva – ovšem ve veršovaném podání a zabalené do soucitu se sirotkem a vdovou. Proto také plody islámu vypadají tak, jak vypadají. Stačí se podívat na to, s jakými problémy se potýkají muslimské země a všechny muslimské komunity světa. A zjistíme, že bída, násilí a nevýkonnost muslimského světa (navzdory obrovskému nerostnému bohatství), jsou obrazem jeho inspiračního zdroje, tedy Koránu a Mohameda.
seraf
20/05/2012
Panna Marie je bytost, která si nalezla cestu do všech velkých duchovních směrů. V buddhismu je známa pod jménem Kuan Jin v Číně, Kwanseum v Koreji, Kannon v Japonsku …
seraf
21/05/2012
Ano, tříboká socha v Nanhai – jedna z jejích mnoha podob. Jindy bývá zpodobněna s rýžovým stvolem, jako symbolem plodnosti, další podoba s dítětem v náručí. Je ochránkyní veškerého života. Tedy podoba je nepochybná. Její vztah k Bohyni Matce (její existence je doložena dávno před Kelty, nejstarší nalezený chrám je starý přibližně 40 000 let) je téma, o které se zajímám.